Szpital w Łomży będzie walczył z koronawirusem. Mieszkańcy protestują [ZDJĘCIA]

2020-03-16 10:14

Koronawirus w Polsce. Szpital Wojewódzki w Łomży zostanie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny, który będzie zajmować się tylko osobami chorymi na COVID-19 lub osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Z tą decyzją nie zgadzają się mieszkańcy Łomży. W poniedziałek rano protestowali przed budynkiem szpitala.

Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, 19 placówek medycznych w Polsce zostanie lub już zostało przekształconych na tzw. jednoimienne szpitale zakaźne. Jak powinien wyglądać taki szpital po przekształceniu?

Czytaj też: Koronawirus. "Jak PRZETRWAĆ epidemię?" [WIELKI PORADNIK do kupienia już 16 MARCA]

- Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech – wyjaśnia prof. Łukasz Szumowski.

W woj. podlaskim szpitalem skupionym na walce z epidemią koronawirusa będzie Szpital Wojewódzki w Łomży. W sobotę przewożono pacjentów do innych szpitali w regionie, a pozostałe osoby wypisano do swoich domów.

Czytaj też: Jak możesz zarazić się koronawirusem?

Zmianom sprzeciwiają się mieszkańcy Łomży. Uważają m.in. że szpital nie będzie odpowiednio przygotowany do nowej roli. Była posłanka PiS, łomżynianka Bernadeta Krynicka uważa, że wybór szpitala w Łomży to "zagrywka polityczna".

- Decydentów Białegostoku - wyjaśniła Krynicka. - Oni myślą, ze sobie uratują mieszkańców przed zarazą.

Bernadeta Krynicka jest w tej chwili kierownikiem działu kontraktowania i nadzoru świadczeń medycznych w Szpitalu Wojewódzkim. Była posłanka PiS uważa także, że "jesteśmy tak nieprzygotowani, że to głowa mała".

 

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za pozostawanie w gotowości szpitalowi w Łomży.

- Pacjent koronawirusowy to nie tylko pacjent chory zakaźnie; ta także pacjent urazowy, pacjent z udarem mózgu kobieta w ciąży – wyjaśnia Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ. - Po ty by uniknąć modelu włoskiego, musimy zagwarantować leczenie zachowawcze oraz zabiegowe w jednym miejscu, zapewniającym jak najszerszy wachlarz świadczeń. Transportowanie pacjenta z koronawirusem ze szpitala zakaźnego bez bloku operacyjnego i OIT do kolejnego szpitala nie zapobiega bynajmniej rozprzestrzenieniu wirusa.

Sonda
Który ze szpitali w Podlaskiem powinien zostać w całości przekształcony na szpital ZAKAŹNY?

Pacjenci z Łomży i powiatu łomżyńskiego nie pozostaną bez opieki. Najbliżej położone placówki – szpitale w których mogą być hospitalizowani pacjenci to Szpital Powiatowy w Zambrowie, Szpital Ogólny w Kolnie i Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce. Na terenie miasta Łomża działa 12 placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

W internecie trwa zbiórka pieniędzy na wsparcie personelu i zarządu szpitala w Łomży. Zebrane środki mają zostaną przekazane dyrekcji szpitala na zakup niezbędnych środków. Zrzutkę zorganizowali mieszkańcy Łomży.

Wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. Czeka nas wiele ograniczeń.