Te porodówki w woj. podlaskim mogą być zlikwidowane. Zostaną tylko w 3 miastach. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmian

i

Autor: Krzysztof Bochenko/UMWP Szpital w Augustowie

Zmiany w szpitalach

Te porodówki w woj. podlaskim mogą zostać zlikwidowane! Zostaną tylko w 3 miastach. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmian

2024-08-28 9:36

Ministerstwo Zdrowia zapowiada ogromne zmiany w dostępie pacjentek do oddziałów ginekologiczno-położniczych. Porodówki, które nie spełniają kryterium minimum 400 porodów rocznie, mogą być w przyszłości wygaszane. To oznacza, że w woj. podlaskim już wkrótce będą dostępne porodówki tylko w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.

Spis treści

  1. Na czym mówi projekt nowelizacji ustawy?
  2. Te porodówki w woj. podlaskim mogą zostać zlikwidowane
  3. Spada liczba porodów

Ponad jedna trzecia szpitali z oddziałami położniczo-ginekologicznymi nie spełnia kryterium minimum 400 porodów rocznie - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Na Podlasiu, Warmińsko-mazurskim, Świętokrzyskim i Zachodniopomorskim to większość porodówek.

Na czym mówi projekt nowelizacji ustawy?

W sierpniu Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Zgodnie z projektem w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Szpitale w "sieci" mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.

Z danych MZ dołączonych do projektu wynika, że wymogu co najmniej 400 porodów rocznie nie spełniłoby 111 szpitali z 331, których oddziały położniczo-ginekologiczne obecnie są w "sieci". W przypadku dwóch województw to dwie trzecie wszystkich porodówek, a w kolejnych czterech województwach - połowa lub więcej wszystkich porodówek.

Te porodówki w woj. podlaskim mogą zostać zlikwidowane

W województwie podlaskim nie zakwalifikowałoby się do tzw. sieci szpitali 10 z 15 oddziałów położniczo-ginekologicznych. To porodówki w szpitalu powiatowym w

  • Zambrowie,
  • w szpitalach w Grajewie,
  • Augustowie,
  • Sejnach,
  • Hajnówce,
  • Sokółce,
  • Bielsku Podlaskim,
  • Siemiatyczach,
  • Kolnie,
  • Wysokiem Mazowieckiem.

Na Podlasiu próg 400 porodów rocznie osiągnęły lub go przekroczyły tylko szpitale wojewódzkie: w Łomży, Suwałkach, Białymstoku, a także szpital kliniczny w Białymstoku oraz poliklinika ginekologiczno-położnicza w Białymstoku.

Spada liczba porodów

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że w przypadku stwierdzenia "białych plam" w opiece okołoporodowej, dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ będą ogłaszać postępowania konkursowe. Z danych MZ wynika, że liczba szpitali, w których odebrano porody, spadła z 397 w 2017 r. do 332 w 2023 r. Zmniejsza się także liczba odbieranych porodów. MZ podaje, że w 2023 r. było ich 266 tys., w 2019 r. - 366 tys., a w 2017 r. - 393 tys. 

Jak przygotować plan porodu?
Sonda
Jak oceniasz opiekę na porodówkach w białostockich szpitalach?