Ile kosztuje transport nielegalnego migranta do zachodniej Europy? Te kwoty szokują

2021-11-25 14:11
Kryzys na granicy. Policyjne kontrole w woj. podlaskim
Autor: Policja Podlaska/KWP Białystok

Podlascy policjanci codziennie łapią kurierów, którzy próbują przewieźć do zachodniej Europy nielegalnych migrantów. - Nawet kilka tys. euro biorą przemytnicy za przewóz jednego nielegalnego migranta do Europy Zachodniej. Większość przemytników stanowią Irakijczycy i Syryjczycy mieszkający w UE, ale są także Polacy – poinformował w środę rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Od sierpnia policja zatrzymała 314 przemytników nielegalnych imigrantów. W środę na Podlasiu w ręce funkcjonariuszy wpadła 3 osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymani w Sejnach, Jelonce i Bielsku Podlaskim kurierzy, to dwaj obywatele Ukrainy i obywatel Szwecji. Chcieli przewieźć 14 osób. - Zdarza się, że kurierów zatrzymujemy w głębi kraju, nawet przed granicą niemiecką – powiedział Ciarka podczas konferencji prasowej w Szudziałowie. Podkreślił, że przemytnicy są różnej narodowości.

- Tak na prawdę można zrobić przegląd wielonarodowościowy. To są obywatele Szwecji, Niemiec, Holandii, Gruzini, Ukraińcy - oznajmił. Wyjaśnił, że przemytnicy pochodzą głównie z Syrii lub Iraku. - Dostali się UE legalnie bądź uzyskali statut pozwalający im przebywać w krajach Unii, a teraz bardzo często chcą sobie zarobić przewożąc nielegalnych migrantów w głąb Europy Zachodniej - powiedział.

- Zdarza się, że są to również Polacy z różnych województw, ale też i dziennikarze, czy byli dziennikarze, którzy przyjeżdżali na teren przygraniczny, a następnie przewozili migrantów. Zatrzymani tłumaczyli się, że wykonują swój zawód - dodał. Według Ciarki kurierzy "nie działają z dobrego serca, przesłanek mówiących o dobroduszności, ale tylko i wyłącznie z chęci zysku, pobierając za każdego przemycanego człowieka od kilkuset do kilku tysięcy dolarów lub euro".

Czytaj też: Podlaskie: Migranci zdemolowali busa. "Na widok funkcjonariuszy zaczęli demolować pojazd" [WIDEO]

Zaznaczył, że migranci "przewożeni są często w skandalicznych warunkach, a także bez zachowania zasad ruchu drogowego". Dodał, że "przemytnicy często nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami, a decydują się przyjechać nawet z Niemiec".

Czytaj też: Czeremcha. Białorusini puszczali hymn Polski. Migranci atakowali granicę

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy został wywołany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Chodzi o zorganizowaną akcję sprowadzania migrantów na Białoruś, by ci potem próbowali nielegalnie przekroczyć granicę z Polską. W ostatnich dniach regularnie dochodziło do prób siłowego forsowania granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich. Minionej doby na granicy polsko-białoruskiej było 375 prób jej nielegalnego przekroczenia (dzień wcześniej 267).  Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Imigranci zdemolowali busa. W środku jechało 37 osób
Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE