Uniwersytet Medyczny zainaugurował nowy rok akademicki. Uczelnia obchodzi 70-lecie istnienia

i

Autor: Kamil Timoszuk/UMWP Uniwersytet Medyczny zainaugurował nowy rok akademicki. Uczelnia obchodzi 70-lecie istnienia

Uniwersytet Medyczny zainaugurował nowy rok akademicki. Uczelnia obchodzi 70-lecie istnienia

2020-10-09 13:44

Z rekordową liczbą 5,5 tys. studentów nowy rok akademicki zainaugurował w piątek Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczelnia obchodzi 70-lecie istnienia. W związku z pandemią koronawirusa, uroczystość odbyła się z udziałem ograniczonej liczby osób w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, z zachowaniem odpowiednich środków ochrony osobistej.

Zasłużeni pracownicy uczelni otrzymali odznaczenia państwowe od wiceministra nauki Wojciecha Maksymowicza. Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski, który ponownie pełni funkcję rektora tej uczelni, dziękował całej społeczności akademickiej za zaangażowanie w walkę z koronawirusem, organizację, pomoc pacjentom; naukowcom za podjęte badania nad tym wirusem; studentom za akcję "Zbroimy medyków", w której organizowano środki ochrony osobistej.

Czytaj też: W Białymstoku wybudowano obserwatorium astronomiczne. Otwarcie w przyszłym roku [ZDJĘCIA]

- Od pierwszych, najtrudniejszych momentów, kiedy obawy związane z epidemią były największe, kiedy o nowym koronawirusie nie było wiadomo wiele, nasi pracownicy byli na pierwszej linii pomocy pacjentom z COVID-19. Pragnę podkreślić też zaangażowanie koleżanek i kolegów w opiekę nad pacjentami leczonymi z powodu innych chorób, opiekę nad pacjentami, którzy mieli ograniczony dostęp do lekarza rodzinnego czy opieki ambulatoryjnej - mówił rektor.

Uniwersytet Medyczny w Białymstokujest jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce, absolwenci bardzo dobrze wypadają w państwowych egzaminach końcowych. UMB znalazła się na jedenastym miejscu w kraju w konkursie ministerstwa nauki "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza", a wśród uczelni medycznych zajęła drugie miejsce. 

UMB planuje utworzyć nowe kierunki studiów: bioinformatykę, BIG Data w medycynie oraz radiofarmację. Chce rozbudować obecne Centrum Symulacji Medycznych o tzw. wirtualną chirurgię. Mają się zakończyć prace nad laboratoriami do badania genomu człowieka, biobankowania tkanek, centrum prewencji medycyny spersonalizowanej, centrum medycyny regeneracyjnej, centrum obrazowania molekularnego i ośrodka przeciwdziałania zdrowotnym i społecznym skutkom starzenia się.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku od początku października prowadzi zajęcia w trybie hybrydowym. Według najnowszych danych z piątku - do 40 wzrosła liczba studentów UMB zakażonych koronawirusem. Rektor podkreślał, że nie da się wykształcić lekarzy czy pielęgniarek bez praktyki, bez stacjonarnych zajęć i wyraził nadzieję, że z powodów epidemiologicznych, w rozpoczętym roku akademickim nie będzie trzeba przechodzić tylko na zdalne nauczanie.

Uniwersytet Rzeszowski w dobie pandemii