Białystok. Rośnie liczba studentów zakażonych koronawirusem. Uczelnia czeka na wyniki kolejnych testów

i

Autor: Łukasz Gągulski/SE Białystok. Rośnie liczba studentów zakażonych koronawirusem. Uczelnia czeka na wyniki kolejnych testów

Białystok. Rośnie liczba studentów zakażonych koronawirusem. Uczelnia czeka na wyniki kolejnych testów

2020-10-08 17:12

Do około 30 wzrosła liczba studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zakażonych koronawirusem – poinformował w czwartek rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Szkoła czeka na wyniki kolejnych testów.

Zakażeni studiują na różnych kierunkach. Są w izolacji domowej, osoby, które miały z nimi kontakt są obejmowane kwarantanną. Uniwersytet nie ma danych, ile osób może być w związku z tym na kwarantannie. Uczelnia podała, że nie ma na razie zakażeń wśród nauczycieli akademickich, były pojedyncze przypadki chorych wśród pracowników klinik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Zakażenia nie wpływają na organizację zajęć na uczelni, bo ta od początku roku akademickiego odbywa się hybrydowo. Testy na koronawirusa przechodzą wszyscy studenci, którzy mają mieć zajęcia w szpitalach podległych uczelni. Rzecznik uczelni podkreślił, że UMB stosuje wszystkie zalecenia GIS i Ministerstwa Zdrowia związane z pandemią.

Czytaj też: Strefa CZERWONA w woj. podlaskim. Tu jest NAJGORSZA sytuacja. Nowe obostrzenia

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku poinformowała PAP w przekazanej w czwartek informacji, że zakażenie koronawirusem zanotowano m.in. w podległym UMB Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (UDSK) w Białymstoku, gdzie zakażonych jest siedem osób: 6 z personelu medycznego i jedna z niemedycznego.

Dyrektor szpitala UDSK prof. Anna Wasilewska powiedziała PAP, że sytuacja w szpitalu jest opanowana, nie ma żadnych zmian dla pacjentów, placówka pracuje normalnie. Dodała, że osoby z personelu, które wyzdrowieją, w przyszłym tygodniu już będą mogły wracać do pracy. Dodała, że cały czas prowadzone są testy.

Zobacz też: Koronawirus. Czy w szpitalach w Podlaskiem może zabraknąć łóżek? Alarmujące dane

Ognisko koronawirusa jest również m.in. w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Sanepid podał, że zakażonych jest łącznie 18 osób: 11 osób z personelu, sześciu pacjentów i jedna osoba z kontaktu. Rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk poinformował PAP, że od czwartku wstrzymane są przyjęcia na oddział rehabilitacji, będą tam przeprowadzane testy na koronawirusa wśród personelu.

We wtorek Białostockie Centrum Onkologii wznowiło przyjęcia na oddział ginekologii onkologicznej – poinformowała PAP rzeczniczka szpitala Monika Mróz. Przez tydzień, z powodu koronawirusa nie przyjmowano tam pacjentek. Sanepid podał, że w BCO – od 17 września zakażonych było 15 osób z czego 10 z personelu medycznego, czterech pacjentów i jedna osoba z kontaktu.

Zakażenia są także wśród personelu i pacjentów szpitali w Suwałkach, Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie i Hajnówce. Do 38 wzrosła liczba zakażonych ze szpitala miejskiego w Białymstoku (od 30 września: 13 osób z personelu medycznego, 12 z niemedycznego, 12 pacjentów i jedna osoba z kontaktu.

Do 19 wzrosła liczba zakażonych w hospicjum w Białymstoku. Sanepid informuje, że od 29 września zakażonych jest 12 osób z personelu, sześciu pacjentów i jedna osoba z kontaktu.

Sonda
Czy obawiasz się koronawirusa?

Według ostatnich danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w woj. podlaskim jest 1288 tzw. aktywnych zakażeń. Zmarło do tej pory 59. pacjentów zakażonych koronawirusem. Obecnie jedynym obszarem na terytorium woj. podlaskiego, w którym jest czerwona strefa, to powiat białostocki (oprócz Białegostoku). Od soboty 10 października w strefie czerwonej będzie też powiat zambrowski i miasto Suwałki. Co to oznacza dla mieszkańców? Szczegóły tutaj: Strefa CZERWONA i strefa ŻÓŁTA. Wszystko, co musisz wiedzieć [OBOSTRZENIA, ZASADY, KARY]

Zakażony koronawirusem uciekł ze szpitala w Zgierzu. Mówi o strachu