Usnarz Górny. Mariusz Błaszczak: Na granicy z Białorusią powstanie 2,5 m płot

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/Super Express Usnarz Górny. Mariusz Błaszczak: Na granicy z Białorusią powstanie 2,5 m płot

Usnarz Górny. Mariusz Błaszczak: Na granicy z Białorusią powstanie 2,5 m płot

2021-08-23 13:35

Na granicy z Białorusią powstanie nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m - zapowiedział szef MON, Mariusz Błaszczak. Tymczasem po stronie białoruskiej na wysokości miejscowości Usnarz Górny (woj. podlaskie) wciąż przebywają 24 osoby. Jak podaje PAP, cudzoziemcy nie chcą wracać na Białoruś.

W poniedziałek rano w miejscowości Usnarz Górny funkcjonariusze policji wzmocnili działania Straży Granicznej i wojska. Kilkaset metrów od obozowiska migrantów, które znajduje się po białoruskiej stronie, pilnują dostępu do granicy z Białorusią. Cudzoziemcy koczujący po białoruskiej stronie nie chcą wracać na Białoruś. Według informacji Straży Granicznej, grupa liczy 24 osoby. Jak informuje PAP, na granicy polsko-białoruskiej, po polskiej stronie, poza dotychczasowymi zabezpieczeniami dozoru elektronicznego rozciągnięto drut kolczasty. Teren oraz okoliczne drogi są patrolowane przez Straż Graniczną i policję. Funkcjonariusze zatrzymują do kontroli niektóre samochody. W poniedziałek szef MON poinformował, że na granicy z Białorusią powstanie nowy płot o wysokości 2,5 metra. - Na granicy z Białorusią powstanie nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m. Więcej żołnierzy będzie zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej. Wkrótce przedstawię szczegóły dotyczące dalszego zaangażowania Sił Zbrojnych RP - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. 

Polska Straż Graniczna wskazuje, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 tys. 350 próbom pogranicznicy zapobiegli. Czytaj też: Usnarz Górny. Rolnicy wzywają policję. "Kto mi zapłaci za zniszczoną paszę"

Usnarz Górny na Podlasiu. Grupa uchodźców koczuje na granicy polsko-białoruskiej.
Sonda
Czy popierasz pomysł budowy muru na granicy z Białorusią?