Rada Miasta Białegostoku upamiętniła w poniedziałek datę faktycznego wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji, nadając jednemu z rond nazwę 19 lutego 1919 roku. Nazwę rondu leżącemu na styku białostockich osiedli Bojary i Piasta zaproponował prezydent miasta. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Radnym PiS-u nie spodobała się z kolei lokalizacja ronda, które według magistratu powinno nosić nazwę 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Radni uznali, że obiekt położony na skrzyżowaniu ulic Pięknej z Młynową jest zbyt mały na nazwę nawiązującą do tak doniosłego wydarzenia. Postanowili, że rondo będzie nosiło imię majora harcmistrza oraz uczestnika Powstania Warszawskiego, Bronisława Jastrzębskiego.
>>> Białystok: Wyrzucił psa przez balkon. Zapadł wyrok
W ramach przebudowy ulicy Piastowskiej dobudowano nową ulicę, która idzie w głąb Skorup, w kierunku Ciołkowskiego. Temu fragmentowi również trzeba było nadać nazwę. Początkowo w planach była ulica im. Dobrawy lub ulica Podlaska. Radnym PiS nie spodobało się jednak, że miasto bez konsultacji wybiera nazwę i odesłali oba projekty do wnioskodawcy. Tym razem działacze mieli jednak przygotowaną alternatywę dla propozycji magistratu. Zaproponowali, żeby ulica ta nosiła imię mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódcy V Wileńskiej Brygady AK.
Dowódca V Brygady Wileńskiej to postać kontrowersyjna. Według niektórych historyków "Łupaszka" w 1944 roku wydał rozkaz pacyfikacji litewskiej wsi Dubinki gdzie zginęło 27 osób, w tym kobiety i dzieci. Jego podwładny Zygmunt Błażejewicz ps. "Zygmunt" zamordował wraz ze swoim oddziałem niewinnych białoruskich mieszkańców wsi Potoka, w tym dzieci.
>>> Białystok: Uwaga na utrudnienia! Na jednym ze skrzyżowań nie działa sygnalizacja świetlna