W Białymstoku powstaną łąki kwietne. Nawet 6,5 ha! Podobne łąki powstały m.in. w Warszawie i Krakowie

i

Autor: Pixabay W Białymstoku powstaną łąki kwietne. Nawet 6,5 ha! Podobne łąki powstały m.in. w Warszawie i Krakowie

W Białymstoku powstaną łąki kwietne. Nawet 6,5 ha! Podobne łąki powstały m.in. w Warszawie i Krakowie [AUDIO, WIDEO]

2019-01-24 17:01

Jeszcze w tym roku powstaną w naszym mieście pierwsze łąki kwietne. Oprócz poprawy estetyki łąki przyczyniają się do oczyszczania powietrza, pochłaniają więcej pyłów komunikacyjnych i magazynują więcej wody niż trawniki, są łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto łąka tworzy naturalne żerowiska dla owadów – np. pszczół, motyli i małych zwierząt.

Białystok będzie jednym z nielicznych miast, gdzie łąki kwietne już powstały – to m.in. Kraków, Warszawa, Gdańsk. Łąki kwietne w Białymstoku powstaną w pasach drogowych oraz na działkach gminnych, w pobliżu pasów drogowych. Każdego roku łączna powierzchnia łąk kwietnych na terenie miasta będzie wynosiła od 5 do 6,5 ha. Wyznaczone tereny zostaną obsadzone tradycyjnymi odmianami bylin, roślin jednorocznych, zbóż. Pojawią się także pola rzepakowe i słonecznikowe.

W Białymstoku powstaną łąki kwietne. Nawet 6,5 ha! Podobne łąki powstały m.in. w Warszawie i Krakowie

i

Autor: UM Białystok W Białymstoku powstaną łąki kwietne. Nawet 6,5 ha! Podobne łąki powstały m.in. w Warszawie i Krakowie

Czytaj także: Daniel M. obraża białostocką policję. "Pozdrawiam policję z Białegostoku, to nie jest policja, to są milicjanci"

Będą to miejsca takie jak np. pas dzielący w Alei Solidarności, rejon skrzyżowania ul. Piastowskiej z ul. J.K. Branickiego, Aleja Jana Pawła II (pomiędzy ul. Bacieczki a okolicami sklepu „Lidl”) oraz przy ul. Cedrowej, Poleskiej czy Włókienniczej.

POSŁUCHAJ Macieja Podyma, przedstawiciela fundacji "Łąka":

Umowa z wykonawcą, którym jest warszawska Fundacja „Łąka”, będzie obowiązywała przez trzy lata – od 1 kwietnia 2019 r. do 15 listopada 2021 r. Jej wartość to ok. 1,6 mln zł. W ramach tej umowy fundacja zajmie się przygotowaniem podłoża, nasadzeniami, pielęgnacją, a także uprzątaniem plantacji.

Czytaj także: Angielska dziennikarka szukała w Białymstoku bimbru. "Najwyraźniej nie powoduje kaca"

– Taka zieleń pełni wiele pożytecznych funkcji – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Chcemy nasze miasto czynić coraz piękniejszym, czystym i przyjaznym mieszkańcom.

A tak w Krakowie wyglądają łąki kwietne: