W Białymstoku rusza Służba Medyczna Caritas. To piękny przykład dzielenia się doświadczeniem i talentem z bliźnim

i

Autor: Caritas Białystok W Białymstoku rusza Służba Medyczna Caritas. "To piękny przykład dzielenia się doświadczeniem i talentem z bliźnim"

W Białymstoku rusza Służba Medyczna Caritas. "To piękny przykład dzielenia się doświadczeniem i talentem z bliźnim"

2019-02-11 19:00

Wolontariusze zajmą się prowadzeniem szkoleń i działalnością ratowniczą nie tylko dla podopiecznych i pracowników Caritas, ale także osób i instytucji, które tego potrzebują.

W strukturach Caritas Archidiecezji Białostockiej rusza pierwsza w Polsce Służba Medyczna Caritas. Na czym polega ten pomysł? Grupa doświadczonych medyków będzie działać na rzecz mieszkańców Białegostoku i regionu w zakresie profilaktyki zdrowotnej, edukacji oraz działań ratowniczych.

Czytaj także: Lekarze z USK w Białymstoku usunęli nowotwór 24-latce z rakiem szyjki macicy. Kobieta będzie mogła zajść w ciążę

Służba Medyczna Caritas w swoich szeregach skupia osoby od lat zaangażowane w działania wolontaryjne na rzecz potrzebujących. Teraz to kilkanaście osób: lekarze, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni, ale również osoby nie posiadające wykształcenia medycznego.

– To piękny przykład dzielenia się doświadczeniem i talentem z bliźnim – mówi o nowej jednostce dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej, ks. Adam Kozikowski. – Znaczna część członków Służby Medycznej Caritas to zawodowcy, zgłosili się do nas sami, chcąc formalnie służyć innym w charakterze wolontariuszy.

Wolontariusze Służby Medycznej Caritas swoją siedzibę będą mieli w wyremontowanej części Centrum Pomocy Samarytanin, przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku. Zajmą się prowadzeniem szkoleń i działalnością ratowniczą nie tylko dla podopiecznych i pracowników Caritas, ale także osób i instytucji, które tego potrzebują.

Zobacz zdjęcia: Prywatne zdjęcia Natalii Maliszewskiej. 24-letnia białostoczanka zdobyła Puchar Świata [ZDJĘCIA]

- Poprzez zabezpieczenia medyczne zgromadzeń, na przykład pielgrzymek, rekolekcji, koncertów czy festynów oraz edukację w zakresie zdrowia i pierwszej pomocy chcemy realizować misję Caritas – mówi Krzysztof Jodczyk, koordynator ds. wolontariatu medycznego Służby Medycznej Caritas.

Czytaj także: Tomasz Jakimiuk organizuje wyprawę do Afryki. Znany podlaski podróżnik zwiedzi Czarny Ląd na hulajnodze! [WIDEO]

Pierwsze darmowe szkolenie pod szyldem Caritas wolontariusze przeprowadzili dla nastolatków ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Białymstoku. Przez 8 godzin uczyli ich zasad udzielania pierwszej pomocy – w teorii i w praktyce.

- Największą wartością naszej grupy jest doświadczenie. Medycy, choć spędzają na dyżurach kilkadziesiąt godzin tygodniowo, wciąż chcą dzielić się swoją wiedzą w wolnym czasie – podkreśla Krzysztof Jodczyk.

ZOBACZ WIDEO: Natalia Maliszewska cieszy się ze zdobycia Pucharu Świata