W Wasilkowie otwarto nowoczesny dworzec kolejowy. Energia z paneli fotowoltaicznych

i

Autor: Podlaski Urząd Wojewódzki W Wasilkowie otwarto nowoczesny dworzec kolejowy. Energia z paneli fotowoltaicznych

W Wasilkowie otwarto nowoczesny dworzec kolejowy. Energia z paneli fotowoltaicznych

2022-05-12 20:45

Blisko 3,6 mln zł kosztowała budowa nowego dworca kolejowego w Wasilkowie. Obiekt powstał w formule tzw. innowacyjnego dworca systemowego, zasilany i ogrzewany jest energią z paneli fotowoltaicznych. To siódma w ostatnich latach inwestycja dworcowa w Podlaskiem.

Wasilków leży na trasie kolejowej z Białegostoku m.in. do Sokółki; w ciągu doby przejeżdża tamtędy ponad dwadzieścia pociągów. Dojazd stamtąd do Białegostoku - stolicy województwa podlaskiego, zajmuje kilka minut. Wszystkie najważniejsze elementy inwestycji w Wasilkowie, oddanej w czwartek oficjalnie do użytku, umieszczone są pod wiatą, która jest też zadaszeniem budynku, z poczekalnią osłoniętą z trzech stron. Obiekt będzie w sezonie jesienno-zimowym ogrzewany poprzez promienniki. Są tam też elektroniczne tablice informacyjne, stojaki na rowery i stacja serwisowania jednośladów.

Pusty dworzec PKP w Przemyślu

Członek zarządu PKP SA Krzysztof Golubiewski podkreślił podczas otwarcia dworca, że województwo podlaskie jest regionem turystycznym, a wasilkowski dworzec jest przygotowany również z myślą o takich pasażerach jak rowerzyści. Przypomniał, że Polskie Koleje Państwowe prowadzą od sześciu lat program inwestycji w dworce, w ramach którego w latach 2016-2023 zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych na nowo łącznie 190 obiektów; koszt tych inwestycji sięgnie 2,5 mld zł. Czytaj też: Noc Muzeów 2022 w Białymstoku. Co warto zobaczyć 14 maja?

Jak dodał, dworzec w Wasilkowie to siódma taka stacja w Podlaskiem (wcześniej zostały oddane do użytku obiekty w Czeremsze, Bielsku Podlaskim, Białymstoku, Siemiatyczach, Jabłoni Kościelnej i Szepietowie); do końca przyszłego roku planowanych jest jeszcze siedem (w tym roku mają być otwarte jeszcze dworce w Kuźnicy oraz Raciborach). Golubiewski zaznaczył, że w 2024 roku ruszy kolejny program związany z inwestycjami w stacje kolejowe w Polsce.

 Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz ocenił, że inwestycja da "nową jakość" korzystania z kolei przez mieszkańców miasta. - W kolei tkwi potencjał, który warto zagospodarować - powiedział, zachęcając PKP do stworzenia jeszcze dwóch przystanków na terenie miasta i gminy, zlokalizowanych w pobliżu dwóch dużych osiedli. Jak podał, czas dojazdu pociągiem z nowego dworca do Białegostoku, to sześć minut. 

Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?