W Wasilkowie otwarto nowoczesny dworzec kolejowy. Energia z paneli fotowoltaicznych

2022-05-12 20:45
W Wasilkowie otwarto nowoczesny dworzec kolejowy. Energia z paneli fotowoltaicznych
Autor: Podlaski Urząd Wojewódzki W Wasilkowie otwarto nowoczesny dworzec kolejowy. Energia z paneli fotowoltaicznych

Blisko 3,6 mln zł kosztowała budowa nowego dworca kolejowego w Wasilkowie. Obiekt powstał w formule tzw. innowacyjnego dworca systemowego, zasilany i ogrzewany jest energią z paneli fotowoltaicznych. To siódma w ostatnich latach inwestycja dworcowa w Podlaskiem.

Wasilków leży na trasie kolejowej z Białegostoku m.in. do Sokółki; w ciągu doby przejeżdża tamtędy ponad dwadzieścia pociągów. Dojazd stamtąd do Białegostoku - stolicy województwa podlaskiego, zajmuje kilka minut. Wszystkie najważniejsze elementy inwestycji w Wasilkowie, oddanej w czwartek oficjalnie do użytku, umieszczone są pod wiatą, która jest też zadaszeniem budynku, z poczekalnią osłoniętą z trzech stron. Obiekt będzie w sezonie jesienno-zimowym ogrzewany poprzez promienniki. Są tam też elektroniczne tablice informacyjne, stojaki na rowery i stacja serwisowania jednośladów.

Pusty dworzec PKP w Przemyślu

Członek zarządu PKP SA Krzysztof Golubiewski podkreślił podczas otwarcia dworca, że województwo podlaskie jest regionem turystycznym, a wasilkowski dworzec jest przygotowany również z myślą o takich pasażerach jak rowerzyści. Przypomniał, że Polskie Koleje Państwowe prowadzą od sześciu lat program inwestycji w dworce, w ramach którego w latach 2016-2023 zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych na nowo łącznie 190 obiektów; koszt tych inwestycji sięgnie 2,5 mld zł. Czytaj też: Noc Muzeów 2022 w Białymstoku. Co warto zobaczyć 14 maja?

Jak dodał, dworzec w Wasilkowie to siódma taka stacja w Podlaskiem (wcześniej zostały oddane do użytku obiekty w Czeremsze, Bielsku Podlaskim, Białymstoku, Siemiatyczach, Jabłoni Kościelnej i Szepietowie); do końca przyszłego roku planowanych jest jeszcze siedem (w tym roku mają być otwarte jeszcze dworce w Kuźnicy oraz Raciborach). Golubiewski zaznaczył, że w 2024 roku ruszy kolejny program związany z inwestycjami w stacje kolejowe w Polsce.

 Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz ocenił, że inwestycja da "nową jakość" korzystania z kolei przez mieszkańców miasta. - W kolei tkwi potencjał, który warto zagospodarować - powiedział, zachęcając PKP do stworzenia jeszcze dwóch przystanków na terenie miasta i gminy, zlokalizowanych w pobliżu dwóch dużych osiedli. Jak podał, czas dojazdu pociągiem z nowego dworca do Białegostoku, to sześć minut. 

Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE