Obecnie w województwie podlaskim z 200 tys. wypłacanych świadczeń emerytalnych tylko 50 tys. przynosi do domu listonosz.
Zobacz także: Zenek Martyniuk został dziadkiem. Daniel Martyniuk pokazał córkę. Wiadomo, jak będzie miała na imię [ZDJĘCIA]
Czytaj także: ePIT 2019. Od 15 lutego można logować się na podatki.gov.pl. Serwery są przeciążone
W 2005 r. wypłaty na rachunek rozliczeniowy wynosiły ponad 40 proc., a w 2008 r. to już połowa. Emeryturę w formie bezgotówkowej w ubiegłym roku najczęściej wybierali mieszkańcy województwa opolskiego – 81 proc. a następnie podlaskiego – 78 proc. Zaś w województwie świętokrzyskim, małopolskim i zachodniopomorskim ponad 30 proc. nestorów wybiera w dalszym ciągu gotówkę.
ZUS od wielu lat organizuje specjalne programy skierowane do banków, które mają na celu promocję bezgotówkowej formy odbioru świadczeń. Dzięki temu w ich propozycjach coraz częściej znajdują się oferty skierowane do starszych klientów. Zapewniają one dostęp do w zupełnie darmowych kont.
Czytaj także: Paweł Małaszyński doznał urazu kręgosłupa. "Jestem pod bardzo dobrą opieką"
Czytaj także: ePIT 2019. Urząd rozliczy za nas PIT-37 i PIT-38. Zobacz zasady
– W lipcu ZUS zawarł umowę o współpracy w zakresie promocji bezgotówkowej formy odbioru świadczeń z Bankiem Pocztowym. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływa na nie renta lub emerytura. Otrzymywanie wypłaty na konto to przede wszystkim wygoda, większe bezpieczeństwo, ale także mniejsze koszty obsługi świadczeń dla ZUS – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzeczniku ZUS województwa podlaskiego.
ZOBACZ WIDEO: 500 plus na każde dziecko?