Wybuch gazu w Białymstoku

i

Autor: mł. bryg. Tomasz Birycki, KM PSP w Białystoku Wybuch gazu w Białymstoku. Życie straciły 4 osoby. Na zdjęciu miejsce tragedii.

Wybuch gazu w Białymstoku. Cztery osoby zginęły. Zaskakujący finał sprawy

2021-08-24 17:57

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo ws. śmierci czteroosobowej rodziny i wybuchu, do którego doszło w ich domu w Białymstoku pod koniec sierpnia 2020 r. Jak wyjaśnia prokuratura, przyczyną umorzenia jest śmierć sprawcy. Niemal rok temu życie straciły trzy kobiety: 10-letnia dziewczynka, jej 40-letnia matka, 72-letnia babcia oraz 47-letni ojciec dziewczynki.

Do zdarzenia doszło niemal rok temu, 31 sierpnia 2020 r. w domu jednorodzinnym przy ul. Kasztanowej w Białymstoku. Od początku podejrzewano, że mogło to być tzw. rozszerzone samobójstwo, choć z pierwszych informacji wynikało, że trzy kobiety: 10-letnia dziewczynka, jej 40-letnia matka, 72-letnia babcia dziewczynki i 47-letni ojciec dziewczynki mogli zginąć na skutek wybuchu gazu w ich domu. Sekcja zwłok wykazał jednak, że kobiety miały rany zadane ostrym narzędziem, ślady obrony, a mężczyzna miał na szyi pętlę. Śledztwo było prowadzone w sprawie śmierci osób i spowodowania wybuchu, który mógł zagrażać mieniu wielkich rozmiarów. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst poinformował we wtorek PAP, że w śledztwie jednoznacznie stwierdzono, że to mężczyzna, który również zmarł, "spowodował u swojej matki, żony i córki obrażenia, które skutkowały ich śmiercią" i nie ma wątpliwości, że działał on umyślnie. Jako umyślne działanie prokuratura uznała także spowodowanie przez mężczyznę wybuchu gazu w domu, do którego doszło - jak podał Janyst - już po śmierci kobiet oraz samego sprawcy.

Jak podaje prokuratura, z opinii biegłego medycyny sądowej wynika, że w aktualnym stanie wiedzy nie jest możliwe dokładne określenie momentu śmierci, a jedynie wskazanie orientacyjnego przedziału czasowego, który w przypadku wszystkich zmarłych osób był zbliżony. Tym samym nie jest możliwe wskazanie w jakiej kolejności doszło do zabójstw poszczególnych pokrzywdzonych. Nie stwierdzono również, by do śmierci mężczyzny przyczyniły się osoby trzecie. Uznano więc, że doszło do samobójstwa.

Mężczyzna w chwili śmierci swojej i rodziny miał czasowy nakaz opuszczenia domu w związku z zarzutami znęcania się nad bliskimi. Rodzina miała założoną w maju 2020 r. tzw. niebieską kartę (związaną z przypadkami przemocy domowej). Policjanci zostali raz wezwani do przypadku przemocy mężczyzny wobec bliskich i podejmowali tam interwencję. Napastnik został wtedy zatrzymany, a sprawa zakończyła się zarzutami i aktem oskarżenia. Mężczyzna został oskarżony o dwa przestępstwa: znęcanie się psychiczne i fizyczne nad żoną i znęcanie się psychiczne nad małoletnią córką oraz kierowanie gróźb karalnych wobec matki. W listopadzie 2020 r. miał stanąć przed sądem, a do 1 września, czyli do dnia po zdarzeniu, miał zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi, zbliżania się do nich oraz nakaz opuszczenia domu, w którym z nimi mieszkał.

Rodzinna tragedia w Białymstoku. Policja: To było rozszerzone samobójstwo