Z Sierra Leone do Polski. Niespokojna noc na granicy

i

Autor: TEM Z Sierra Leone do Polski. Niespokojna noc na granicy

Z Sierra Leone do Polski. Niespokojna noc na granicy

2022-06-14 9:41

40 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Sierra Leone, Senegalu i Algierii. Na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Czeremsze funkcjonariusze służb białoruskich rzucali też kamieniami w stronę polskich patroli.

Największa, 11-osobowa grupa przekroczyła granicę na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka w Płaskiej. Niedaleko Białowieży grupa licząca 7 osób próbowała przejść na polską stronę, przerzucając kładkę przez concertinę - poinformowała Straż Graniczna. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze funkcjonariusze służb białoruskich rzucali też kamieniami w stronę polskich patroli. Cudzoziemcy, którzy nielegalnie forsowali granicę Polski pochodzili z Syrii, Konga, Sierra Leone, Maroka, Algierii, Egiptu, Senegalu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Jemenu, Afganistanu i Tadżykistanu.

Od początku roku było ponad 5,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski; w maju - ponad 900, do tej pory w czerwcu - ponad 200.

Czytaj też: Nieziemsko piękna Rosjanka chciała zamieszkać w Polsce. Suwalczanin wpadł po uszy. Nigdy o tym nie zapomni

Jeszcze do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. W miniony czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią.

Podlaskie. Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej

Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 140 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace też są zaawansowane. Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer. W siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku powstanie centrum nadzoru działające w oparciu o tę barierę elektroniczną, które będzie zbierać informacje i przekazywał je do placówek, aby reagowały na konkretne sytuacje na granicy.

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?