Umocnienia na granicy

Zapory przeciwczołgowe na granicy z Białorusią. Szef MON: To element naszej strategii obrony i odstraszania

2023-03-09 21:52

Na granicy z Białorusią pojawiły się wykonane ze stali i betonu jeże przeciwczołgowe. Wcześniej takie umocnienia stanęły na granicy z Rosją, przy obwodzie kaliningradzkim. - To element naszej strategii obrony i odstraszania - napisał w mediach społecznościowych szef MON, Mariusz Błaszczak.

- Dziś żołnierze rozpoczęli stawianie umocnień na granicy z Białorusią. To element naszej strategii obrony i odstraszania - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak. W lutym takie same umocnienia pojawiły się na granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Na granicy polsko-białoruskiej kończy się obecnie budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem zbudowanej w 2022 roku na 186 km granicy, stalowej zapory o wysokości 5,5 m. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży. W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.

Sonda
Czy zapora na granicy z Białorusią spełnia swoje zadanie?
Zapora na granicy z Białorusią gotowa. To największa inwestycja w historii Straży Granicznej