Zbójna. Kobieta oskarżona o zabójstwo dziecka. Ciało leżało w pojemniku w ogrodzie

2021-04-21 10:47 Jacek Chlewicki
Zbójna. Kobieta oskarżona o zabójstwo dziecka. Ciało leżało w pojemniku w ogrodzie
Autor: Pixabay Zbójna. Kobieta oskarżona o zabójstwo dziecka. Ciało leżało w pojemniku w ogrodzie

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się we wtorek proces odwoławczy mieszkanki gminy Zbójna (woj. podlaskie) oskarżonej o zabójstwo jej nowo narodzonego dziecka. Kilka miesięcy temu sąd w Łomży uznał, że doszło do zbrodni, ale zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary. Wyrok 5 lat więzienia zaskarżyły obie strony.

Śledztwo w sprawie zbrodni z początku lipca 2019 roku prowadziła łomżyńska prokuratura okręgowa. Jak podaje PAP, według jej ustaleń, rodzina miała nie wiedzieć o ukrywanej ciąży. Policję zawiadomił lekarz, do którego zgłosiła się kobieta. Mówił o pacjentce po porodzie, ale bez dziecka. Zwłoki noworodka odkryto w pojemniku - w ogrodzie na posesji w jednej z wsi w gminie Zbójna. Pierwsze przypuszczenia co do okoliczności śmierci wskazywały na to, że po porodzie dziecko zostało porzucone i pozostawione bez opieki, wskutek czego zmarło. Ostatecznie jednak prokuratura uznała, że są podstawy do zarzutu zabójstwa. W informacji o akcie oskarżenia podawała, że dowody zebrane w śledztwie wskazują, iż oskarżona bezpośrednio po porodzie "spowodowała uraz okolicy potylicznej, a następnie ukryła dziecko, pozostawiając je bez należytej opieki, w następstwie czego doszło do jego zgonu". Od zatrzymania kobieta jest tymczasowo aresztowana. W śledztwie składała wyjaśnienia, do zarzutów nie przyznawała się. Badana była przez biegłych, którzy ocenili, iż w tym przypadku nie można mówić o zabójstwie dziecka przez matkę w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu.

Byłaby to kwalifikacja łagodniejsza dla oskarżonej, bo grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Przy przyjętej przez prokuraturę kwalifikacji prawnej zabójstwa, najniższa kara to 8 lat więzienia.

Proces w pierwszej instancji, przed Sądem Okręgowym w Łomży, trwał od maja do listopada 2020 roku i - ze względu na charakter sprawy - odbywał się z wyłączeniem jawności. Sąd skazał oskarżoną na 5 lat więzienia, stosując w jej przypadku nadzwyczajne złagodzenie kary. Przyjął w opisie czynu, że kobieta działała wspólnie i w porozumieniu z inną, nieustaloną osobą i w zamiarze bezpośrednim zabójstwa. Wyrok zaskarżył nie tylko obrońca, ale i prokuratura, która w pierwszej instancji domagała się surowszej kary.

Rozprawa matki i teściowej, które doprowadziły do śmierci noworodka
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE