Znakowanie rowerów. Czy rzeczywiście chroni przed złodziejami? Gdzie oznakować rower?

2020-05-08 9:06

Ruszył sezon rowerowy, co widać po większej liczbie rowerzystów oraz po długich kolejkach do serwisów zajmujących się naprawą jednośladów. Sezon rowerowy to także okazja dla przestępców, których łupem padają rowery nie tylko za kilka tysięcy złotych, ale także te znacznie tańsze. Jednym ze sposobów ochrony przed kradzieżą jest oznakowanie roweru. Na czym polega? Gdzie można oznakować rower?

Rowery giną najczęściej spod sklepów, klatek schodowych, z posesji lub niezamkniętych pomieszczeń. Nie ma stuprocentowego sposobu na zabezpieczenie swojego roweru przed kradzieżą, ale istnieje kilka zasad, które warto przestrzegać.

Przede wszystkim, gdy jesteśmy w podróży, nigdy nie zostawiajmy niezabezpieczonego roweru w miejscach publicznych np. przed sklepem. Niby odchodzimy od roweru tylko na chwilę, ale własnie tylko chwila wystarczy przestępcy, aby przejąć nasz pojazd. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i zamontujmy w rowerach solidne zabezpieczenia, trudne do usunięcia w krótkim czasie.

Jednym ze sposobów walki z rowerowymi przestępcami jest oznakowanie roweru. Samo znakowanie nie chroni przed kradzieżą, ale w znaczny sposób ułatwia policjantom dotarcie do prawowitego właściciela pojazdu.

- Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz naniesieniu na pojazd metodą tajnopisu kodu identyfikującego właściciela roweru - wyjaśniają policjanci. - Na koniec oczywiście właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce Policji.

Czytaj też: Białystok. "Przez proboszcza nie mogłem wypełnić ostatniej woli mojego taty" [ZDJĘCIA]

Czy twój rower jest oznakowany?

Pytanie 1 z 1
Czy twój rower jest oznakowany?

W przypadku kradzieży roweru, należy zgłosić ten fakt policji. Jeśli rower zostanie odnaleziony wówczas zostanie zwrócony właścicielowi. Wtedy własnie pomocne okaże się niewidoczne gołym okiem oznakowanie. Kradziony rower mogą też odnaleźć sami policjanci, np. podczas rutynowej kontroli. Takie są prowadzone m.in. w Białymstoku. Zdjęcia z akcji policjantów znajdziecie w naszej galerii.

- Podczas każdego sezonu rowerowego, policjanci kontrolują tysiące rowerzystów, sprawdzając jednocześnie, czy posiadany przez nich jednoślad nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, natychmiast rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy zgłaszający taką kradzież poda numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!

Posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Oznakowanie roweru. Co trzeba mieć? Gdzie przyjechać?

Rower można oznakować generalnie w każdym komisariacie policji. Jeżeli chcesz oznakować rower musisz oczywiście przyjechać na komisariat rowerem, mieć przy sobie dowód osobisty i dokumenty potwierdzające zakup jednośladu.

Przypominamy, rower można oznakować w każdym komisariacie Policji na terenie Białegostoku i powiatu białostockiego:

  • Komisariat Policji I w Białymstoku, ul. Waryńskiego 8, tel. /85/ 670 32 11
  • Komisariat Policji II w Białymstoku, ul. Warszawska 65, tel. /85/ 670 32 22
  • Komisariat Policji III w Białymstoku, ul. Wrocławska 51 a, tel. /85/ 670 32 33
  • Komisariat Policji IV w Białymstoku, ul. Słowackiego 1, tel. /85/ 670 32 44
  • Komisariat Policji w Łapach, ul. Główna 5, tel. /85/ 715 82 00
  • Komisariat Policji w Wasilkowie, ul. Dworna 4, tel. /85/ 710 40 34
  • Komisariat Policji w Zabłudowie, ul. Białostocka 68, tel. /85/718 80 97
Pościg za pijanym rowerzystą