Atak zimy na Podlasiu! 60 tys. osób nie ma prądu! Obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia [ZDJĘCIA, WIDEO]

i

Autor: Policja Podlaska/KWP Białystok Atak zimy na Podlasiu! 60 tys. osób nie ma prądu! Obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Atak zimy na Podlasiu! 31 tys. osób nie ma prądu! Obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia [ZDJĘCIA, WIDEO, AKTUALIZACJA]

2021-01-26 20:01

Trudne warunki panują na drogach w woj. podlaskim, w regionie spadło od poniedziałku sporo śniegu, główne drogi są przejezdne, trwa odśnieżanie - wynika z danych przekazanych przez służby. Ok. 31 tys. odbiorców wciąż jest bez prądu - podało PGE Dystrybucja SA. W Białymstoku na godz. 9 zwołano sztab kryzysowy.

Aktualizacja

Energetycy poinformowali, że w ciągu dnia we wtorek udało się przywrócić prąd u 32. tys. odbiorców, a awarie są na bieżąco usuwane, ale nadal nie ma go 31 tys. odbiorców - to mieszkańcy 25 gmin w Rejonie Energetycznym Białystok Teren i w 17 w Rejonie Energetycznym Bielsk Podlaski.

- Awarie dotyczą połamanych słupów, zerwanych przewodów, czy drzew i gałęzi na liniach energetycznych. Z uwagi na panujące warunki na drogach, ekipy mają znacznie utrudniony dojazd do miejsc awarii. Bywa tak, że część linii należy obejść, aby zlokalizować miejsce awarii, bo śnieg nie pozwala na przejazd autem. Pracy nie ułatwia też ciągle padający mokry śnieg - podała w najnowszym komunikacie z godziny 18 PGE Dystrybucja.

Atak zimy na Podlasiu!

- Na drogach krajowych pracuje we wtorek rano 57 różnych jednostek sprzętu do odśnieżania - poinformował PAP dyżurny w GDDKiA w Białymstoku. Doszło do jednego wypadku drogowego na dk 16 pomiędzy miejscowościami Pomorze i Giby. Policja podała, że kierowca mercedesa jadący od granicy z Litwą wpadł tam w poślizg i zderzył się z volkswagenem.

- Na drogach krajowych zalega błoto pośniegowe, cały czas pada śnieg, co utrudnia odśnieżanie; ciężarówki mają kłopoty na wzniesieniach, podjazdach - podkreślił dyżurny.

PGE Dystrybucja poinformowało (dane z godz. 7 rano), że masowe awarie prądu są w rejonach energetycznych Białystok i Bielsk Podlaski. W rejonie Białystok bez prądu jest 37 tys. odbiorców, w rejonie bielskim ok. 23 tys.

Atak zimy w Białymstoku [Styczeń 2021]

Dyżurny w Wojewódzkim Stanowisku Koordynacji Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku poinformował PAP, że ostatniej doby strażacy około dwustu razy wyjeżdżali na różne interwencje związane z opadami śniegu. Było to głównie usuwanie powalonych konarów, gałęzi oraz pomoc policji w udrażnianiu ruchu w miejscach, gdzie były kłopoty z przejazdem.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował w Polskim Radiu Białystok, że na drogach wojewódzkich miejscami mogą być utrudnienia m.in. ograniczenia do jednego pasa ruchu. Przy odśnieżaniu pracuje ok. 70 różnych jednostek sprzętu.

Czytaj też: Pogodowy armagedon na Podlasiu. Będzie jeszcze gorzej. W Białymstoku posiedzenie sztabu kryzysowego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mateusz Zamajtys z Biura Prognoz IMGW poinformował PAP, że w ciągu ostatniej doby w Białymstoku spadło 25 cm śniegu, w Suwałkach 19 cm. Pokrywa śnieżna w Białymstoku wynosi obecnie 35 cm, w Suwałkach 26 cm. W nowych komunikatach z ostrzeżeniami przed utrzymującymi się opadami śniegu jest mowa, że może spaść kolejnych 10-15 cm śniegu.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

- O godz. 9. zbierze się ponownie sztab kryzysowy w Białymstoku by omówić bieżące kwestie związane z odśnieżaniem ulic w mieście - poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta miasta Urszula Boublej. Przypomniała, że sztab obradował w poniedziałek wieczorem. Dodała, że w sprawie odśnieżania ulic - w związku z tak dużymi opadami śniegu w mieście - ustalono priorytety. W pierwszej kolejności chodzi o odśnieżanie najważniejszych ulic, wyjazdów z osiedli, zapewnienie odpowiednich warunków na podjazdach, by ruch się tam nie tamował.

(PAP)

ZOBACZ ZDJĘCIA: Atak zimy w Białymstoku [STYCZEŃ 2021]