Białe noce w Białymstoku. O co chodzi? Co to jest? Wyjaśniamy!

i

Autor: Pixabay Białe noce w Białymstoku. O co chodzi? Co to jest? Wyjaśniamy!

Białe noce w Białymstoku. O co chodzi? Co to jest? Wyjaśniamy!

2021-05-28 11:37

Białe noce to niezwykłe zjawisko, które na pewien czas obejmie całą Polskę. W tych dniach zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask. Białe noce są już w Białymstoku i na całym Podlasiu. Co to są dokładnie biało noce i do kiedy będzie można je oglądać? Wyjaśniamy w artykule.

Białe noce w Białymstoku. O co chodzi? Co to jest? Wyjaśniamy! Biała noc to wyjątkowe zjawisko astronomiczne występujące w Polsce w okresie wiosennym i letnim. Podczas tej tzw. białej nocy niebo po zmroku nie jest zupełnie ciemne, tak jak to jest np. w okresie zimowym. Innym słowy, biała noc to taki okres w roku, kiedy w nocy nie zapadają całkowite ciemności. Jak tłumaczy Wikipedia: "zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask." Zagadnienie białych nocy obrazowo opisuje też Karol Wójcicki z fanpage'a "Z głową w gwiazdach": - Okazuje się że na naszej szerokości geograficznej w okolicach przesilenia letniego (20 czerwca 2020 23:43) Słońce zachodzi na tak krótki czas, że nie jest w stanie osiągnąć głębokości wystarczającej do zaistnienia nocy astronomicznej. Z tego powodu mamy nocą długi zmierzch przechodzący płynnie w świt. Taką sytuacje nazywamy białą nocą.

Czytaj też: Młody biznesmen z Białegostoku brutalnie zamordowany. Ziobro chce dożywocia dla sprawców

Zjawisko "białej nocy" opisuje też Wikipedia: Podczas białych nocy tarcza słoneczna chowa się pod horyzontem, ale dość płytko. Zjawisko rozproszenia światła w górnych warstwach atmosfery sprawia, że niebo pozostaje jasne. Białe noce w woj. podlaskim możemy oglądać już od połowy maja. Potrwają one do 28 lipca. W tych dniach niebo w nocy ani na moment nie zrobi się idealnie ciemne. Pewnej nocy wyjdźcie na balkon i przekonajcie się sami! Czytaj też: Piątnica. "Tylko trochę przywiozłem". Góra śmieci na posesji pana Bolesława. Zbierał je przez 30 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki
Sonda
Tajemnicza instalacja nad Wisłą! Czy stworzyli ją kosmici?