Białostocka CBA uderzyło w mafię lekową. Kolejne 5 osób zatrzymanych

i

Autor: CBA Białostocka CBA uderzyło w mafię lekową. Kolejne 5 osób zatrzymanych

Białostocka CBA uderzyło w mafię lekową. Kolejne 5 osób zatrzymanych

2019-04-16 10:12

Funkcjonariusze białostockiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie województw podlaskiego, małopolskiego, pomorskiego i łódzkiego 5 osób związanych z podmiotami prowadzącymi ogólnodostępne apteki. 

Wszystko wskazuje na to, że zatrzymane przez CBA osoby współpracowały z rozbitą grupą przestępczą w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Z powiązanych z nimi aptek, na rzecz wskazanej grupy przestępczej, zbywane były w niemal hurtowych ilościach produkty lecznicze. W dalszym etapie trafiały do hurtowni leków, aby na końcu zostać wyeksportowane z Polski.

Czytaj także: Policjanci z Białegostoku rozbili grupę przestępczą, która działała w całym kraju

- Zatrzymani zbyli w ten sposób w latach 2017-2018 z 38 aptek leki o łącznej wartości ponad 16 milionów złotych - informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Po zakończeniu czynności zatrzymani zostaną przewiezieni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

To kolejna odsłona śledztwa prowadzonego przez Delegaturę CBA w Białymstoku, a dotyczącego procederu wywozu za granicę leków trudnodostępnych. Postępowanie to miało swój początek w maju 2018 r., gdy do sprawy zatrzymano 7 osób. W tej samej sprawie w marcu 2019 r. zostały zatrzymane 4 osoby związane z hurtowniami leków kooperującymi z rozbitą grupą przestępczą.

W ramach przestępczego procederu skupowano z polskich aptek na eksport, leki będące w wykazie Ministerstwa Zdrowia, jako zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski. Były to m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne oraz przeciwzapalne. 

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Polecamy również:

Jagiellonia Białystok zagra na Stadionie Narodowym. Kibice organizują wielki wyjazd do Warszawy

Podlaska Straż Graniczna prowadzi nabór do służby. Zarobki: 3250 złotych na rękę

Gwałt na ul. Wyszyńskiego. Sąd skazał sprawcę na 8 lat więzienia

Rowery elektryczne w systemie BiKeR? Taki pomysł ma radny Henryk Dębowski