Białystok chce oszczędzać energię. Teraz kupi 20 autobusów elektrycznych

i

Autor: Adam Ludwiczak/UM Białystok Białystok chce oszczędzać energię. Teraz kupi 20 autobusów elektrycznych

Inwestycja za miliony

Białystok chce oszczędzać energię? Miasto kupi 20 autobusów elektrycznych

2022-09-30 20:12

Miasto Białystok kupi 20 autobusów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej. W piątek władze miasta podpisały umowę w tej sprawie z dostawcą pojazdów. Wartość kontraktu to około 57 mln zł.

Autobusy mają służyć mieszkańcom Białegostoku od 2023 roku. - Pojazdy trafią do miejskich spółek komunikacyjnych: 8 będzie w spółce KPK sp. z o.o., 6 w spółce KPKM i również 6 w KZK sp. z o.o. - poinformowało miasto w komunikacie. Podpisana w piątek umowa przewiduje także zamontowanie 20 stacji ładowania tych pojazdów oraz trzech stacji ładowania warsztatowego. Autobusy mają być jednoczłonowe, niskopodłogowe, dwuosiowe. Stacje ładowania powstaną w zajezdniach spółek komunikacyjnych miasta. - Naszym celem jest sprawna i nowoczesna komunikacja miejska. Zakup zeroemisyjnych autobusów jest inwestycją w czystsze powietrze i odpowiednią jakość życia mieszkańców. To kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i unowocześniania miejskiego taboru - podkreśla cytowany w komunikacie zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. Jakiś czas później Nikitorowicz napisał na swoim fanpage'u: "Dostawa autobusów w przyszłym roku. Mam nadzieję, że do tego czasu spadną ceny energii elektrycznej. W innym wypadku wprowadzony przez rząd obowiązek zakupu autobusów zeroemisyjnych, może być wątpliwy pod względem ekonomicznym."

Firma przeszkoli kierowców i pracowników technicznych

W przetargu na dostawę autobusów startowało pięć firm. Miasto podało, że oferta Busnex Polska była najtańsza, firma zaproponowała także najlepsze warunki gwarancji: gwarancja na baterie na 10 lat, 5 lat na resztę podzespołów, elementów autobusów. - W przetargowej ocenie oferta firmy była tańsza od kolejnej o ponad 930 tys. zł, a od najdroższej o niemal 7 mln zł - podało miasto. Dostawca autobusów zapewni także szkolenia kierowców, pracowników technicznych z obsługi i eksploatacji autobusów i pozostałych zamówionych urządzeń. Zakup autobusów będzie wsparty dotacją z UE. To element realizowanego przez miasto Białystok projektu dotyczącego intermodalnego węzła komunikacyjnego w mieście. Łączna wartość projektu to ponad 194,7 mln zł z czego z UE pochodzi 135 mln zł.

Białystok. Ogromna inwestycja w centrum miasta

Biuro prasowe prezydenta przypomniało także, że w ramach węzła intermodalnego będzie zbudowane przejście podziemne pod torami kolejowymi i rozbudowane ulice Kolejowa i Zwycięstwa w rejonie dworca kolejowego, powstanie centrum przesiadkowe przy dworcach PKP i PKS Nova, rozbudowane ulice: Bohaterów Monte Cassino, Łomżyńska oraz skrzyżowanie ulicy Kopernika i Młynowej. Inwestycje te mają być zakończone w trzecim kwartale 2023 r.

Sonda
Czy Białystok to dobre miasto do życia?
Warszawa. Kierowca nie wpuścił do autobusu rowerzystki. "Jest pani młoda, ma pani siłę, żeby jechać na rowerze"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE