Białystok chce oszczędzać energię. Teraz kupi 20 autobusów elektrycznych

i

Autor: Adam Ludwiczak/UM Białystok Białystok chce oszczędzać energię. Teraz kupi 20 autobusów elektrycznych

Inwestycja za miliony

Białystok chce oszczędzać energię? Miasto kupi 20 autobusów elektrycznych

2022-09-30 20:12

Miasto Białystok kupi 20 autobusów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej. W piątek władze miasta podpisały umowę w tej sprawie z dostawcą pojazdów. Wartość kontraktu to około 57 mln zł.

Autobusy mają służyć mieszkańcom Białegostoku od 2023 roku. - Pojazdy trafią do miejskich spółek komunikacyjnych: 8 będzie w spółce KPK sp. z o.o., 6 w spółce KPKM i również 6 w KZK sp. z o.o. - poinformowało miasto w komunikacie. Podpisana w piątek umowa przewiduje także zamontowanie 20 stacji ładowania tych pojazdów oraz trzech stacji ładowania warsztatowego. Autobusy mają być jednoczłonowe, niskopodłogowe, dwuosiowe. Stacje ładowania powstaną w zajezdniach spółek komunikacyjnych miasta. - Naszym celem jest sprawna i nowoczesna komunikacja miejska. Zakup zeroemisyjnych autobusów jest inwestycją w czystsze powietrze i odpowiednią jakość życia mieszkańców. To kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i unowocześniania miejskiego taboru - podkreśla cytowany w komunikacie zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. Jakiś czas później Nikitorowicz napisał na swoim fanpage'u: "Dostawa autobusów w przyszłym roku. Mam nadzieję, że do tego czasu spadną ceny energii elektrycznej. W innym wypadku wprowadzony przez rząd obowiązek zakupu autobusów zeroemisyjnych, może być wątpliwy pod względem ekonomicznym."

Firma przeszkoli kierowców i pracowników technicznych

W przetargu na dostawę autobusów startowało pięć firm. Miasto podało, że oferta Busnex Polska była najtańsza, firma zaproponowała także najlepsze warunki gwarancji: gwarancja na baterie na 10 lat, 5 lat na resztę podzespołów, elementów autobusów. - W przetargowej ocenie oferta firmy była tańsza od kolejnej o ponad 930 tys. zł, a od najdroższej o niemal 7 mln zł - podało miasto. Dostawca autobusów zapewni także szkolenia kierowców, pracowników technicznych z obsługi i eksploatacji autobusów i pozostałych zamówionych urządzeń. Zakup autobusów będzie wsparty dotacją z UE. To element realizowanego przez miasto Białystok projektu dotyczącego intermodalnego węzła komunikacyjnego w mieście. Łączna wartość projektu to ponad 194,7 mln zł z czego z UE pochodzi 135 mln zł.

Białystok. Ogromna inwestycja w centrum miasta

Biuro prasowe prezydenta przypomniało także, że w ramach węzła intermodalnego będzie zbudowane przejście podziemne pod torami kolejowymi i rozbudowane ulice Kolejowa i Zwycięstwa w rejonie dworca kolejowego, powstanie centrum przesiadkowe przy dworcach PKP i PKS Nova, rozbudowane ulice: Bohaterów Monte Cassino, Łomżyńska oraz skrzyżowanie ulicy Kopernika i Młynowej. Inwestycje te mają być zakończone w trzecim kwartale 2023 r.

Sonda
Czy Białystok to dobre miasto do życia?
Warszawa. Kierowca nie wpuścił do autobusu rowerzystki. "Jest pani młoda, ma pani siłę, żeby jechać na rowerze"