Białystok. Groźne bakterie na wózkach w sklepach. Alarmujące wyniki badania

i

Autor: Pixabay Białystok. Groźne bakterie na wózkach w sklepach. Alarmujące wyniki badania

Białystok. Groźne bakterie na wózkach w sklepach. Alarmujące wyniki badania

2021-01-26 14:26

Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadził badania w największych polskich miastach, polegające na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia. Jak w rankingu wypadł Białystok? Sprawdzamy!

Białystok zajął wysoką, bo 4. pozycję w ogólnym zestawieniu. Miejsce na podium miasto przegrało z Krakowem – różnica w wynikach wyniosła zaledwie 176 bakterii. Najczystszym polskim miastem okazała się Łódź.

Badania wykazały, że w Białymstoku najbardziej powinniśmy się obawiać powierzchni na wózkach w sklepach spożywczych - 1000 bakterii oraz w komunikacji miejskiej - 800 bakterii - czytamy w opublikowanym raporcie.

Najczystsze miasta w Polsce. Gdzie znaleziono najmniej bakterii?

i

Autor: PSG Polska Najczystsze miasta w Polsce. Gdzie znaleziono najmniej bakterii?

Okazuje się, że liczba znalezionych bakterii w jednym z białostockich sklepów jest prawie najwyższa w Polsce. Badając czystość wózków sklepowych w Białymstoku wykryto 1000 bakterii.

- Mocno wskazane jest zachowanie szczególnych środków ostrożności w sklepach spożywczych – np. warto zabezpieczyć się w rękawiczki ochronne, które użyjemy jednorazowo kupując bułki w sklepie samoobsługowym, które zazwyczaj dotykamy bezpośrednio w momencie ich pakowania. Należy również pamiętać o tym, że wszystkie owoce i warzywa należy umyć przed spożyciem, aby zminimalizować ryzyko spożywania bakterii, które mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia - czytamy w raporcie.

Na jednej z analizowanych próbek pochodzących z wózków sklepowych wykryto bakterie Pseudomonas syringae – to rodzaj szeroko na świecie rozprzestrzenionych bakterii. Według ankiety przeprowadzonej w 2012 r. wśród fitopatologów przez czasopismo Molecular Plant Pathology zajmuje pierwsze miejsce na liście najgroźniejszych bakteryjnych patogenów roślin.

Czytaj też: I znowu to samo! Przestępcy nie znają litości. Białostoczanka straciła ponad 100 tys. złotych!

Które miasta najlepiej dezynfekują swoje sklepy?

i

Autor: PSG Polska Które miasta najlepiej dezynfekują swoje sklepy?

Białystok średnio również wypadł w rankingu, jeśli chodzi o czystość w autobusach komunikacji miejskiej. Podczas badań znaleziono 800 bakterii.

- Wynik jasno sugeruje, że mieszkańcy Białegostoku korzystający z komunikacji miejskiej powinni zachować szczególne środki ostrożności w postaci dezynfekcji dłoni po każdym wyjściu z autobusu lub tramwaju, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii - czytamy w publikacji przygotowanej przez PSG Polska.

Białostoczanie mogą być szczególnie dumni z dworca PKP. Na poręczy białostockiego dworca kolejowego badanie wykazało "zaledwie" 16 bakterii, dzięki czemu miasto znalazło się na pierwszej pozycji. W Białymstoku jest najczystszy dworzec PKP w naszym kraju. Czytaj więcej: Nieprawdopodobnie piękny dworzec PKP w Białymstoku. Musicie to zobaczyć [ZDJĘCIA, WIDEO]

Atak zimy w Białymstoku [Styczeń 2021]