Do dwóch białostockich szpitali, które do tej pory świadczyły nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, od soboty 1 czerwca 2019 dołączą kolejne dwa. Oprócz Szpitala Miejskiego i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, nocną i świąteczną pomoc medyczną otrzymamy w UDSK i szpitalu MSWiA.
W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku od 1 czerwca będzie działała nocna i świąteczna opieka zdrowotna. To spowoduje, ze młodzi pacjenci będą mieli zapewnioną kompleksową opiekę zdrowotną. Mówi dyrektor szpitala Anna Wasilewska:
SOR w DSK przyjmuje dziennie nawet 150 pacjentów. Na utworzenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej szpital podpisał roczną umowę. Białostocka palcówka na wykonywanie świadczenia otrzymała 100 tys zł.
Czytaj także: Rak jajnika. "Ciepła chemia" to nowy sposób leczenia tego nowotworu
Jak wyjaśnia podlaski NFZ, nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego.
Pomoc świadczona jest punktach nocnej opieki i nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotne, do którego jesteśmy zapisani. Świadczeniobiorcy w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Białymstoku. Gdzie szukać pomocy? Sprawdź! [ADRESY, TELEFONY 2019]
- SP ZOZ MSWiA Białystok, ul. Fabryczna 27 85 869 35 79 (wejście od ul. Ogrodowej, przy izbie przyjęć, blok C, parter), tel. 85 869 35 79
- Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny Białystok, ul. Waszyngtona 17 (parter – główne wejście) tel. 85 745 06 73
- Samodzielny Szpital Miejski im. PCK Białystok, ul. Sienkiewicza 79, tel: 85 652 25 05
- SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego Białystok, ul. Skłodowskiej 26 (budynek C, wejście za bud. administracji) tel.: 85 748 81 26, 748 81 27
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - dla kogo?
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:
- nagłego zachorowania;
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
Służba zdrowia w woj. podlaskim. Sprawdź te artykuły!