Białystok: Pijany ksiądz miał odprawiać mszę. Nachlany tak, że.... Metropolita wysłał go na odwyk

i

Autor: jch Białystok: Pijany ksiądz miał odprawiać mszę. "Nachlany tak, że...". Metropolita wysłał go na odwyk

Skandal w kościele

Białystok: Pijany ksiądz miał odprawiać mszę. "Nachlany tak, że...". Abp Józef Guzdek skierował go na terapię odwykową

2022-08-08 15:59

Skandal w Białymstoku. 38-letni ksiądz z parafii pw. św. Jadwigi Królowej miał odprawiać mszę świętą będąc pod wpływem alkoholu. Metropolita zwolnił go z funkcji, wysłał na leczenie i terapię. Sytuację zauważyli parafianie, informacja o tym dotarła do kurii metropolitalnej i lokalnych mediów. To już kolejny w ostatnim czasie skandal z udziałem duchownego archidiecezji białostockiej.

Zdarzenie miało miejsce w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Białymstoku. Ksiądz - wikariusz w tej parafii - odprawiał mszę św. o godz. 14 w niedzielę. Według świadków, duchowny był pod wpływem alkoholu. W wydanym w poniedziałek oświadczeniu Kuria Metropolitalna Białostocka podała, że metropolita Józef Guzdek tego dnia rano dostał drogą mailową informację od anonimowej osoby z parafii oraz z redakcji lokalnego dziennika "o zachowaniu ksiedza, który rzekomo miał być pod wpływem alkoholu podczas sprawowania Eucharystii". Metropolita wezwał tego księdza oraz proboszcza parafii do złożenia wyjaśnień. Po rozmowie i weryfikacji zarzutów, abp Guzdek podjął decyzję o natychmiastowym zwolnieniu księdza z funkcji wikariusza parafii pw. św. Jadwigi Królowej, skierował go też na leczenie i terapię odwykową.

- Arcybiskup Józef Guzdek podkreśla, że takie zachowanie nigdy nie powinno mieć miejsca, ubolewa nad zaistniałym faktem i przeprasza za gorszącą postawę kapłana - podano w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Archidiecezji Białostockiej.

Andrzej Duda z żoną w kościele w Juracie

Informację o duchownym podała rano w swojej publikacji "Gazeta Wyborcza". W oparciu o relację czytelniczki poinformowała, że ksiądz zachowywał się tak, jakby był "kompletnie pijany". "Nie podpity, nie po imprezie, ale nachlany tak, że trudno mu było utrzymać równowagę. Na domiar złego udzielał chrztu. Proszę sobie wyobrazić, jak to wszystko skandalicznie wyglądało. Kiedy podeszłam do komunii, nie potrafił trafić z komunią w usta i się kiwał" - opisywała.

Mail z podobną informacją dotarł też do publicznego Radia Białystok. Według tego źródła, duchowny miał podczas sprawowania liturgii "bełkotać i chwiać się na nogach, a udzielając sakramentu chrztu, miał się mylić i nie pobłogosławić wody".

"Wyborcza" skontaktowała się z proboszczem parafii, który potwierdził, że ksiądz był pijany. - Mogę tylko przeprosić. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić. Jest do tragedia dla całej naszej wspólnoty - dodał proboszcz.

To już kolejny skandal z udziałem duchownego z archidiecezji białostockiej. W lipcu metropolita białostocki ukarał ks. Andrzeja Dębskiego za to, że wysyłał kobiecie poznanej w internecie seksualne wiadomości i filmiki.

Sonda
Czy skandale w Kościele Katolickim powodują, że zmienia się twój stosunek do wiary?