Białystok. Rozpoczął się 8. sezon roweru miejskiego BiKeR

i

Autor: Dawid Gromadzki/UM Białystok Białystok. Rozpoczął się 8. sezon roweru miejskiego BiKeR

Białystok. Rozpoczął się 8. sezon roweru miejskiego BiKeR

2021-04-01 12:39

Ponad 570 rowerów w 58 stacjach można od czwartku wypożyczać w Białymstoku i dwóch gminach ościennych, gdzie ruszył kolejny sezon roweru miejskiego BiKeR. Sezon potrwa do końca listopada. BiKeR działa w Białymstoku od 2014 roku. 8. sezon rozpoczął się w czwartek 1 kwietnia.

- Rower miejski przyjął się w Białymstoku. BiKeRy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Świadczą o tym liczby: 100 tysięcy użytkowników i ponad 3 miliony wypożyczeń. Z każdym kolejnym rokiem przybywa amatorów roweru aglomeracyjnego. To ekologiczny, zdrowy i atrakcyjny sposób na przemieszczanie się po mieście – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki - mówił w czwartek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Dodał, że białostoczanie chętnie korzystają z roweru do przemieszczania się po mieście.

Tunel grozy w Białymstoku. "Trauma z dzieciństwa". Stare graffiti i butelki po wódce

System składa się z 58 stacji - 54 zlokalizowanych w mieście oraz po 2 w podbiałostockich gminach Choroszcz i Juchnowiec Kościelny. Do dyspozycji są 574 rowery. Rudnicki wymienił, że 50 pojazdów wyposażonych jest w foteliki dla dzieci, 10 rowerów typu tandem oraz 20 rowerków dla dzieci. - Zachęcamy białostoczan do tego, żeby korzystali z tego środka przemieszczania się po mieście. Zależy nam na transporcie zbiorowym, na autobusach, ale też na rowerach - powiedział Rudnicki. Czytaj też: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać w Białymstoku?

System obsługuje firma Nextbike. Umowa z nią, która opiewa na blisko 9 mln zł, obowiązuje przez trzy lata do końca listopada 2022 roku. W czwartek Straż Miejska rozdaje rowerzystom odblaski, m.in. kamizelki, by być widocznym na rowerze.

Czytaj też: Białystok. Potrącił na pasach 9-latka i jego tatę. W domu wypił wódkę i poszedł spać [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sezon BiKeRa trwa od 1 kwietnia do 30 listopada. Aby korzystać z roweru, trzeba się zarejestrować w systemie, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 20 zł (wcześniej było to 10 zł, teraz jest to 20 zł: 10 zł bezzwrotna opłata inicjalna i 10 zł do wykorzystania na przejazdy). Od ubiegłego roku zmienił się też limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego; teraz wszyscy użytkownicy za darmo mogą korzystać przez pierwszych 25 minut (wcześniej było to 20 min). Mapa stacji, cennik i zasady korzystania z systemu dostępne są też na terminalach stacji rowerowej i stronie internetowej www.bikerbialystok.pl