Biebrzański Park Narodowy. Ogromny pożar największego parku narodowego w Polsce! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-04-22 7:25

Płonie Biebrzański Park Narodowy w woj. podlaskim. "Przejmowaliśmy się niedawno i płakaliśmy nad Australią. Dziś płonie największy polski park narodowy, jedne z najlepiej zachowanych torfowisk w Europie" - czytamy na oficjalnym fanpage'u BPN. We wtorek rano tragiczny pożar miał powierzchnię blisko 1,5 tys. ha, czyli prawie tyle, co 2 tysiące boisk piłkarskich.

Pierwsze informacje o pożarze strażacy otrzymali w poniedziałek rano. Od samego początku ogień gwałtownie rozprzestrzeniał się w kilku kierunkach na trudno dostępnym terenie o podłożu torfowym.

AKTUALNE INFORMACJE: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Te zdjęcia pokazują ogrom tragedii [GALERIA, WIDEO]

- Ze względu na bardzo duży obszar objęty pożarem utworzono sztab dowodzenia - informuje mł. bryg. Sławomir Szafrański z KP PSP Mońki. - Biorąc pod uwagę zmienny i chwilami porywisty wiatr podjęto decyzję o zadysponowaniu samolotów gaśniczych, ciągnika z beczką o pojemności 7m3 będącego na wyposażeniu BPN oraz ciągnika rolniczego z pługiem w celu oborywania pogorzeliska.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym gaszą cztery samoloty typu Dromader należące do Lasów Państwowych. Każdy z samolotów zabiera 1800 litrów wody.

Czytaj: Biebrzański Park Narodowy PŁONIE. Gigantyczny pożar widać z Białegostoku! [ZDJĘCIA]

W ciągu dnia w akcji gaśniczej uczestniczył m.in. bezzałogowy statek powietrzny z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku, a także dron z kamerą termowizyjną z Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie w akcji gaszenia pożaru biorą udział strażacy PSP z Moniek, Grajewa, Augustowa oraz strażacy ochotnicy.

Jak informuje dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego, pożaru nadal nie udało się opanować. Informacja z godz. 23:30 (wtorek) są takie, że "Pożar w Środkowym Basenie Biebrzańskiego Parku Narodowego rozprzestrzenia się w kierunku zachodnim (Dawidowizny, Wólki Piasecznej, Goniądza). Cały czas trwa akcja służb dowodzona przez Państwową Straż Pożarną."

Skończyły się pieniądze na walkę z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego. A akcja strażaków trwa. O szczegółach Ewelina Worobiej z Radia ESKA:

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk zaapelował do Internautów o pomoc finansową:

- Prosimy o Państwa finansowe wsparcie, by lepiej wyposażyć gaszących obecnie pożar drugów ochotniczych straży pożarnych z pobliskich wsi i miasteczek. Ochotnicy są na każde wezwanie, dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia.

Darowizny na doposażenie ochotniczych straży pożarnych i gaszenie pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowego można wpłacać na specjalne konto Bank BGK 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016 wpłaty tytułem: "darowizna pożar 2020".

Minister Środowiska, Michał Woś zapewnia, że Biebrzański Park Narodowy ma zagwarantowane pełne finansowanie walki z pożarem przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe. "Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem. Od początku jesteśmy w stałym kontakcie z resortem." - potwierdza dyrektor BPN.

- Pieniędzy nie brakuje i nie zabraknie - napisał na Facebooku Michał Woś, Minister Środowiska. - Flota samolotów gaśniczych Lasów Państwowych jest w użyciu. Na miejscu pracują strażacy Państwowa Straż Pożarna, wspierana przez OSP, parkowych leśników oraz Wojska Obrony Terytorialnej.

Jak podaje Wikipedia, Biebrzański Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych Polski, utworzony 9 września 1993. To największy park w Polsce o powierzchni 592,23 km².

Czytaj też: Białystok: Gdzie pojechać do lasu blisko miasta?

Obecnie Polska musi się mierzyć nie tylko z epidemią koronawirusa, ale także narastającym problemem suszy. Miniona zima była wyjątkowa ciepła i właściwie bez śniegu, a wiosną brakuje deszczu. Prognozy pogody na najbliższe tygodnie raczej nie są optymistycznie. Nie wiadomo, co spowodowało pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, ale faktem jest, że co roku o tej porze w całej Polsce dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Przypominamy, że jest to zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!

Największe epidemie w historii świata. Sprawdź swoją wiedzę z historii!

Pytanie 1 z 10
W powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" Nel zachorowała na febrę, czyli inaczej mówiąc
Super Raport 21 IV (goście: Budka, Grzesiowski)