Bolt w Białymstoku. Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała dwóch kierowców. Każdemu z nich grozi 14 tys. złotych kary [ZDJĘCIA]

2019-03-18 11:32

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku wziął na celownik kierowców, którzy podwożą pasażerów w ramach aplikacji na smartfony. ITD przypomina, że transport drogowym osób może być świadczony w oparciu o przepisy ustawy o transporcie drogowym. Tymczasem, aby zarabiać jako kierowca Bolt wystarczy mieć prawo jazdy i ważne OC. ITD ukarało już dwóch kierowców. Inspektorat zapowiada kolejne kontrole.

- W Białymstoku pojawiła się nowa ogólnodostępna oferta przewozu osób - informuje ITD w Białymstoku. - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku podjął działania zmierzające do sprawdzenia czy podczas wykonywania transportu przewożący przestrzegają obowiązujących przepisów.

Czytaj także: Taxi dla Seniora. Radny PiS chce wprowadzić w Białymstoku darmowe przejazdy taksówkami dla seniorów

Inspektorzy nie podają o jaką aplikację chodzi, ale powszechnie wiadomo, że właśnie w marcu w Białymstoku zadebiutował Bolt (wcześniej Taxify). Jest to aplikacja na smartfony, dzięki której użytkownik może przez telefon zamówić przejazd z jednego punktu miasta do drugiego. W takim wypadku nie trzeba mieć przy sobie gotówki. Aplikacja potrąci należność za przejazd z naszej karty kredytowej "podłączonej" do aplikacji. Aby zarabiać jako kierowca Bolt trzeba posiadać własny samochód, prawo jazdy od przynajmniej 3 lat i oczywiście ważną polisę OC. Kierowcy muszą też pokazać historię punktów karnych i zaświadczenie o niekaralności. Bolt oraz Uber (który świadczy usługi na podobnych zasadach) rywalizują z licencjonowanymi taksówkarzami. Na tym polu od dawna jest konflikt.

>>>ZOBACZ ZDJĘCIA<<<

Inspektorzy ITD i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej sprawdzili w Białymstoku dwa samochody. To dopiero początek, będą kolejne takie kontrole w mieście.

- Okazało się, że kierowcy osobówek oferowali przewóz osób, mimo że nie mieli wymaganej licencji oraz stosownych orzeczeń lekarskich i psychologicznych - informuje ITD. - Użyte do realizacji usługi przewozowej pojazdy nie spełniały wymaganego przepisami kryterium konstrukcyjnego, z czego w jednym przypadku upłynął termin ważności badań technicznych. Wobec nieuczciwych przewoźników wszczęto postępowania administracyjne. Każdemu z nich grozi kara pieniężna w wysokości 14 tysięcy złotych.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku przypomina, że wykonywanie działalności gospodarczej, polegającej na transporcie drogowym osób, może być świadczone w oparciu o przepisy ustawy o transporcie drogowym. Z uwagi na wyniki kontroli będą prowadzone dalsze działania ukierunkowane na eliminowanie z rynku transportowego przewoźników świadczących usługi niezgodnie z przepisami prawa.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku informuje:

Podmioty, które nie posiadają licencji taksówkowej, powinny wykonywać krajowy transport okazjonalny na podstawie odpowiedniej licencji na przewóz osób. Licencji takiej nie można odstępować osobom trzecim ani przenosić uprawnień z niej wynikających na osobę trzecią. Dodatkowo realizowanie przewozów samochodem osobowym podlega ograniczeniom wynikającym z art.18 ust.4b pkt 2 ustawy o transporcie drogowym. Dopuszcza się przewóz okazjonalny samochodami osobowymi prowadzonymi przez przedsiębiorcę świadczącego usługi przewozowe albo zatrudnionego przez niego kierowcę, na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej w lokalu przedsiębiorstwa oraz przy zachowaniu reguł związanych z opłatą.

Zobacz także:

Nożownik w Białymstoku. Zaatakował matkę z córką, bo zwróciły mu uwagę na parkingu [ZDJĘCIA, WIDEO, AUDIO]

Jemieliste. Czwarta ofiara tragicznego pożaru. W szpitalu zmarł ojciec rodziny. Wcześniej zmarła jego żona, córka i syn [ZDJĘCIA]

Poświętne: Mercedes rozerwany na dwie części po zderzeniu z TIR-em. W środku 5 młodych osób. Dwie zginęły [ZDJĘCIA]

Porwanie w Białymstoku: Natalia i jej córka Amelka odnalezione. Policja zatrzymała porywaczy [ZDJĘCIA, WIDEO, AUDIO]

Czarna Białostocka. Nastolatka urodziła dziecka. Lekarze odkryli ciąże po wypadku autobusowym

Zobacz wideo: Nożownik w Białymstoku. Zaatakował matkę z córką