Centralny Port Komunikacyjny. Jacek Żalek zapewnia, że zyska woj. podlaskie

i

Autor: Pixabay Centralny Port Komunikacyjny. Jacek Żalek zapewnia, że zyska woj. podlaskie

Centralny Port Komunikacyjny. Jacek Żalek zapewnia, że zyska woj. podlaskie

2019-03-13 9:33

Białystok będzie połączony kolejowo z Centralnym Portem Komunikacyjnym, który powstaje w woj. mazowieckim. Poseł Jacek Żalek przekonuje, że mają zyskać na tym mieszkańcy Białegostoku i całego regionu. Szacunkowy koszt budowy CPK to 35 mld złotych.

Centralny Port Komunikacyjny to sztandarowy projekt rządu. Między Warszawą a Łodzią ma powstać gigantyczny węzeł transportowy, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy w całej Polsce. Jacek Żalek, białostocki poseł Porozumienia, przekonuje, że z budowy CPK skorzystają również mieszkańcy woj. podlaskiego. Poseł zakłada, że dojazd pociągiem z Białegostoku do CPK zajmie półtorej godziny. Natomiast do Warszawy tylko godzinę i piętnaście minut.

Czytaj także: TOP 10. Czego brakuje w Białymstoku? Internauci: Lotniska! [ZDJĘCIA]

- Centralny Port Komunikacyjny powstaje po to, aby być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym. Warunkami rentowności planowanego portu lotniczego jest zapewnienie rozwoju ruchu transferowego do momentu otwarcia Portu, w tym rozwoju międzykontynentalnych połączeń lotniczych - napisał na Facebooku poseł Żalek.

Zyska też Łomża i Kolno, które mają zyskać bezpośrednie połączenie do Warszawy. Wiąże się jednak to wszystko z kolejną modernizacją linii kolejowej w woj. podlaskim. Ma to kosztować około 4 mld złotych.

Były kandydat PiS na prezydenta Białegostoku dodaje też, że powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie koliduje z ewentualną budową lotniska regionalnego.

Do końca tego roku powinny zakończyć się przygotowania do rozpoczęcia budowy. Centralny Port Komunikacyjny ma powstać do 2027 roku. Szacunkowy koszt jego budowy to ponad 30 mld złotych.

Polecamy także:

TOP 10. Co Was wkurza w Białymstoku? [ZDJĘCIA]

Darmowa komunikacja miejska dla bezrobotnych w Białymstoku? Internauci komentują: "To jest dyskryminacja ludzi pracujących" [ZDJĘCIA]

Trasa Niepodległości 2019. Zakończenie budowy coraz bliżej. Są już znaki drogowe [ZDJĘCIA]

Zobacz wideo: Kierowca Ubera pobity, bo nie chciał włączyć disco-polo