Częściowe zaćmienie Słońca. Kiedy oglądać w Białymstoku? O tym musisz pamiętać!

i

Autor: Pixabay Częściowe zaćmienie Słońca. Kiedy oglądać w Białymstoku? O tym musisz pamiętać!

Częściowe zaćmienie Słońca. Kiedy oglądać w Białymstoku? O tym musisz pamiętać!

2021-06-09 9:47

W czwartek 10 czerwca nastąpi zaćmienie Słońca, które w naszym kraju będzie widoczne jako częściowe. Rozpocznie się ono około godz. 12 i potrwa dwie godziny. W różnych miejscach kraju instytucje i organizacje astronomiczne będą prowadziły pokazy tego zjawiska przy pomocy odpowiednio wyposażonych teleskopów. Można je także zobaczyć bez teleskopu, należy jednak pamiętać o bezpiecznej metodzie obserwacji.

Częściowe zaćmienie słońca zacznie się w Warszawie o godzinie 11.55, maksymalną fazę około 0,20 osiągnie o 12.54, a zakończy się o 13.54. W innych miejscowościach, także w Białymstoku, poszczególne momenty mogą różnić się o kilka lub kilkanaście minut. Największa faza będzie widoczna w północnej Polsce - np. w Gdańsku czy Szczecinie osiągnie około 0,26. Z kolei w południowej części część Słońca zakryta przez Księżyc będzie najmniejsza, na przykład w Krakowie osiągając w maksimum około 0,14. Jak informuje PAP, aby zobaczyć zaćmienie częściowe, potrzebujemy sposobu na osłabienie światła Słońca, gdyż choć fragment tarczy słonecznej jest przesłonięty przez Księżyc, to i tak blask naszej gwiazdy jest "oślepiający". W żadnym wypadku nie wolno patrzeć na Słońce przy pomocy lornetki czy teleskopu, jeśli nie są one wyposażone w odpowiednie filtry – grozi to uszkodzeniem lub utratą wzroku.

Zobacz też: Białe noce w Białymstoku. O co chodzi? Co to jest? Wyjaśniamy!

W jaki sposób bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca?

Najbezpieczniejszą metodą obserwacji jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran (np. białą kartkę). Zaćmienie można też dojrzeć bez teleskopu. Są do kupienia specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca. Znane są też domowe metody, takie jak patrzenie przez zadymioną szybkę czy płytę CD, aczkolwiek należy z nimi postępować z rozwagą (nie przesadzać z długością czasu wpatrywania się przez takie przyrządy w Słońce), gdyż nawet one nie są do końca bezpieczne dla wzroku.

Czytaj też: Piątnica. "Tylko trochę przywiozłem". Góra śmieci na posesji pana Bolesława. Zbierał je przez 30 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zaćmienia Słońca występują względnie często – od dwóch do pięciu razy w roku, przy czym widoczne są tylko na określonych obszarach Ziemi, dlatego dla danego miejsca są dużo rzadsze. Zaćmienia całkowite to z perspektywy pojedynczej miejscowości naprawdę rzadkość, statystycznie w jednym obszarze występują co 370 lat. W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku (Suwałki, Sejny), a następne będzie w 2075 roku.

Sonda
Czy wierzysz w istnieje cywilizacji pozaziemskiej?
Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki