Czy w pobliżu Puszczy Białowieskiej powstanie firma przetwarzająca zużyte opony? Ekolodzy i mieszkańcy protestują

2019-06-12 15:39

W miejscowości Dubicze Osoczne, niedaleko Puszczy Białowieskiej, planowane jest otworzenie zakładu przetwarzania zużytych opon. Jak informuje WWF Polska, inwestor chce przetwarzać tam 14 tysięcy ton odpadów rocznie.

Czy w pobliżu Puszczy Białowieskiej powstanie firma przetrwarzająca zużyte opony? Ekolodzy i mieszkańcy protestują

i

Autor: Archiwum serwisu Czy w pobliżu Puszczy Białowieskiej powstanie firma przetrwarzająca zużyte opony? Ekolodzy i mieszkańcy protestują

Plany te wzbudzają kontrowersje nie tylko ze względów środowiskowych. Dubicze Osoczne znajdują się około 5 kilometrów od Puszczy Białowieskiej. Przeciwko inwestycji zdecydowanie protestują też mieszkańcy zaniepokojeni o swoje zdrowie i drastyczne obniżenie jakości życia.

- Pomysł lokalizacji zakładu przetwórstwa tego typu odpadów w bezpośredniej bliskości najcenniejszego lasu w Polsce i Europie, będącego obiektem Światowego Dziedzictwa Ludzkości brzmi jak żart, ale niestety żartem nie jest. – komentuje Tomasz Pezold Knežević z WWF Polska. – Jeśli ta inwestycja dojdzie do skutku może mieć bardzo negatywne skutki nie tylko dla przyrody, dla zdrowia i jakości życia mieszkańców, ale też dla potencjału turystycznego całego obszaru.

Czytaj także: Białystok gorętszy od Palermo, Rodos i Madrytu. Na termometrach 32°C w cieniu

Negatywny wpływ inwestycji wiąże się z wytwarzanym przez nią hałasem, emisją zanieczyszczeń do atmosfery, wytwarzaniem odpadów, w tym niebezpiecznych, a także - w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych - możliwością zanieczyszczenia środowiska związkami toksycznymi, szkodliwymi dla zdrowia i życia ludzkiego.

Czytaj także: Żubry online. Obserwuj na żywo żubry żyjące w Puszczy Białowieskiej [WIDEO LIVE]

Inwestor, przedstawił raport oddziaływania na środowisko. Z analizy prawnej i przyrodniczej wykonanej przez WWF Polska wynika, że raport ten posiada wiele poważnych błędów oraz nieścisłości. Brakuje w nim pełnej oceny wpływu planowanego przedsięwzięcia zarówno na walory przyrodnicze terenu, jak i jakość życia i zdrowie mieszkańców oraz potencjał rozwojowy gminy.

WWF Polska informuje, że "Inwestor w zasadzie nie przeanalizował, w jaki sposób inwestycja ta wpłynie na wyjątkowo cenne obszary przyrodnicze chronione w ramach parku narodowego, Natury 2000, rezerwatów i obszaru Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.  Tymczasem istnieje poważne ryzyko, że realizacja tej inwestycji będzie miała realny, negatywny wpływ na przyrodę. Jednym z poważniejszych ominięć w raporcie jest również brak udokumentowania kluczowych tez wysuwanych przez inwestora, np. dotyczących wpływu na jakość powietrza w regionie. Brak odniesień do fachowej literatury przedmiotu poddaje w wątpliwość wiarygodność i rzetelność całego opracowania."

5 czerwca Fundacja WWF Polska złożyła wniosek do Wójta gminy Hajnówka o przystąpienie jako strona do postępowania administracyjnego oraz przesłała szereg uwag i wniosków do przedstawionego przez inwestora raportu oddziaływania na środowisko. 13 czerwca odbędzie się rozprawa administracyjna w tej sprawie, na którą zaproszeni są m.in mieszkańcy i przedstawiciel inwestora.

Czytaj także: Koszmarny upał w Białymstoku. Lekcje skrócone o piętnaście minut, kurtyny wodne i saturator w parku

Czytaj także: Saturator w Parku Planty. Darmowa "kranówka" dla białostoczan

Czytaj także: Fala upałów w Podlaskiem. Używasz klimatyzacji w samochodzie? Uważaj! Możesz dostać mandat. Zobacz, dlaczego

Czytaj także: Klimatyzacja w autobusach BKM. W których pojazdach działa klimatyzacja? Sprawdź!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki