IMGW ostrzega przed upałami, które od kilku dni występują w Białymstoku i całym regionie. Wszystko wskazuje na to, że póki co chłodniej nie będzie. W środę i w czwartek temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C.
Upały będą z nami co najmniej do czwartku. IMGW przypomina, że ostrzeżenie może być przedłużone na kolejne dni.
Co oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia? IMGW: "Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia [...] Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych."
Czytaj także: Koszmarny upał w Białymstoku. Lekcje skrócone o piętnaście minut, kurtyny wodne i saturator w parku
Trzeba pamiętać, że upały są bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Lekarze zalecają, że kto nie musi, niech lepiej nie wychodzi z domu w godzinach największego działania promieni słonecznych. Pijmy też dużo wody - nawet 2 litry dziennie. Z powodu fali upałów w 28 białostockich szkołach dyrekcja zdecydowała o skróceniu lekcji.
Mówi Urszula Boublej, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Białegostoku:
Czytaj także: Saturator w Parku Planty. Darmowa "kranówka" dla białostoczan
Na Rynku Kościuszki stoją dwie kurtyny wodne, które zapewniają mieszkańcom ochłodę. Natomiast w Parku Planty w Alei Zakochanych pojawił się saturator dostarczony przez Wodociągi Białostockie. Białostocka Komunikacja Miejska informuje, że w naszym mieście jeździ 113 autobusów wyposażonych w klimatyzację.
Czytaj także: Klimatyzacja w autobusach BKM. W których pojazdach działa klimatyzacja? Sprawdź!
Autobusy klimatyzowane oznaczone są naklejką ze „śnieżynką”, umieszczoną na zewnątrz autobusu przy drzwiach wejściowych.
Mimo wszystko nasi Internauci narzekają, że w autobusach jest duszno.
- Ja dzisiaj jechałam, tragedia i to przed siedemnastą, więc nie w najgorszy żar - napisała nasza Internautka Małgorzata pod postem na fanpage ESKA INFO Białystok. - Kiedy wysiadłam cała mokra, to na zewnątrz prawie odczucie chłodu miałam. Ja na szczęście jeżdżę tylko dwa razy w tygodniu na rehabilitację, więc nie muszę tłuc się do pracy i z pracy, ale naprawdę współczuję tym wszystkim, którzy jeżdżą codziennie w ten upał.
Zobacz wideo: Jak białostoczanie radzą sobie z upałami? [SONDA]
Jak upały w Białymstoku komentują nasi Internauci? Sprawdziliśmy komentarze na fanpage ESKA INFO Białystok:
- Koszmarny upał? Nareszcie ciepło po pół roku zimna... - napisał Tomek. - nie trzeba tych wszystkich szmat- kurtek, bluz, w końcu rynek wygląda jak miasto, mnóstwo ludzi, śmiechy, chilloucik. Słowo 'koszmar' kojarzy mi się z czymś zupełnie innym.
- Zima źle bo zimno latem źle, bo gorąco masakra niecały miesiąc i narzekają oszaleć można, a ja to lubię w końcu zbliżają się wakacje.. - napisała Helena.
- Normalne lato. Kiedy ma być ciepło jak nie teraz? - napisał Marcin.
Jakie jest Wasze zdanie na temat upałów? Dajecie radę? Piszcie w komentarzach pod tym postem.
Czytaj także: Fala upałów w Podlaskiem. Używasz klimatyzacji w samochodzie? Uważaj! Możesz dostać mandat. Zobacz, dlaczego
Straż Miejska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności wobec małych dzieci. Przypomina rodzicom i opiekunom, by nie pozostawiali swoich pociech w aucie w upalny dzień. Tropikalne temperatury są też groźne dla starszych osób i zwierząt. Niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. I nie wystarczy zaparkować auta w cieniu, bo położenie słońca może się zmienić. Nic nie da też uchylenie okna, czy pozostawienie dziecku wody do pica, gdy samochód zamienia się w piekarnik. Należy pamiętać, że temperatura we wnętrzu auta potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. A samochód stojący w słońcu nagrzewa się nawet do 90 stopni. Wystarczy kilka minut, aby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować.
– Takie sytuacje mogą zakończyć się dramatycznie, dlatego strażnicy miejscy apelują o czujność i rozwagę. A kiedy zauważymy zamknięte w samochodzie dziecko, dzwońmy pod numer 986 lub 112 – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.
Aktualna temperatura w naszym regionie. Dane z windy.com:
Straż miejska apeluje o czujność. A kiedy zauważymy zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzę dzwońmy pod numer 986 lub 112. Przypominamy, że w celu ratowania życia lub zdrowia zamkniętego w samochodzie dziecka lub zwierzęcia mamy prawo użyć wszelkich środków, aby wydostać poszkodowanych z auta – włącznie z wybiciem szyby.
Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina: Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.
Zobacz wideo: Upał w pracy. Czego możemy domagać się od pracodawcy?
Polecamy także:
Sierż. Izabela Kłosowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku została Mistrzynią Polski
Czechosłowacka milicja na ulicach Białegostoku. Wiemy, co to za auto! [ZDJĘCIA]