Darknet, kryptowaluty, włamania na konta. Ponad 150 osób oszukanych! Wszystkim miał kierować 18-latek

i

Autor: Policja Darknet, kryptowaluty, włamania na konta. Ponad 150 osób oszukanych! Wszystkim miał kierować 18-latek

Darknet, kryptowaluty, włamania na konta. Ponad 150 osób oszukanych! Wszystkim miał kierować 18-latek

2021-02-01 21:30

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce (woj. podlaskie) prowadzi śledztwo w sprawie oszustw internetowych m.in. poprzez przejmowane konta innych osób. Zarzuty usłyszało dotąd pięcioro podejrzanych. Liczba poszkodowanych przekracza 150 osób, a ich straty to blisko 250 tys. zł.

Sprawa zaczęła się w kwietniu 2020 roku, od zatrzymania dwóch osób, w tym 22-letniego mieszkańca Hajnówki. Obaj podejrzani zostali aresztowani. Zarzuty oszustw internetowych związane były z przejmowaniem kont innych osób w mediach społecznościowych, by - podszywając się pod właścicieli tych kont - wystawiać fałszywe ogłoszenia o sprzedaży lateksowych rękawiczek. Kupujący wpłacali pieniądze, ale nigdy towaru nie otrzymywali. Liczba poszkodowanych w tym wątku sprawy to obecnie 129 osób z całego kraju. Ogłoszenia były bowiem fałszywe, a pieniądze wpłacane na konta oszustów. Do wpłat wykorzystywane były też tzw. bramki płatności, które pozwalały na uzyskanie dostępu do konta osoby płacącej i dawały możliwość kradzieży stamtąd pieniędzy.

Innym rodzajem przestępczej działalności było wyłudzanie pieniędzy poprzez kody Blik, tu także posługiwano się cudzymi profilami w mediach społecznościowych i rozsyłano do znajomych tych osób prośby o pożyczki.

Oszustwa w internecie. 11 zatrzymanych, chodzi o miliony

Okazało się, że grupa porozumiewała się ze sobą za pośrednictwem Darknetu, a zamieszane są w tę przestępczą działalność również inne osoby, np. zajmujące się przyjmowaniem przelewów i wyszukiwaniem osób, które udostępniały w tym celu swoje rachunki bankowe; te pieniądze przestępcy wymieniali następnie na kryptowaluty.

Czytaj też: Bili klawiaturą komputerową. Przyjechali z Augustowa do Białegostoku [FOTO]

W województwie śląskim zatrzymany został też 18-latek; według policji - kierujący tymi działaniami oraz jego 43-letnia matka. Chłopak został tymczasowo aresztowany. Zabezpieczono sprzęt komputerowy, komputery i dokumenty. Piątą osobą podejrzaną w sprawie jest mieszkanka Hajnówki, podejrzana o pomocnictwo przy oszustwach.

Jak poinformował w poniedziałek zespół prasowy podlaskiej policji, sprawa jest rozwojowa i nie są wykluczone kolejne zatrzymania. Status pokrzywdzonych ma obecnie ponad 150 osób, które straciły łącznie blisko 250 tys. zł. Za oszustwa internetowe grozi do 5 lat, za oszustwo - do 8 lat więzienia. 

Zobacz też: Ogromne plantacje konopi indyjskich na Podlasiu. Rodzeństwo usłyszało wyroki