Zapora na granicy z Białorusią ma być gotowa do czwartku. Zdążą? Straż Graniczna rozwiewa wątpliwości

i

Autor: Straż Graniczna Zapora na granicy z Białorusią ma być gotowa do czwartku. Zdążą? Straż Graniczna rozwiewa wątpliwości

Zapora na granicy z Białorusią ma być gotowa do czwartku. Zdążą? Straż Graniczna rozwiewa wątpliwości

2022-06-29 18:37

Cały czas na bieżąco odbieramy po kilka odcinków bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej. Na około 170 kilometrach ustawione są już przęsła - poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała przy tym, że odbiory, jak i instalacja przęseł, trwają do późnych godzin wieczornych.

Budowa bariery fizycznej, która stanie na 187 km podlaskiego odcinka granicy polsko-białoruskiej, ma być ukończona do końca czerwca - czyli do czwartku. Przęsła ustawione są już na około 170 kilometrach. - Cały czas na bieżąco odbieramy kolejne odcinki bariery fizycznej. Po kilka odcinków dziennie. Odbiory, tak samo jak i instalacja przęseł, trwają do późnych godzin wieczornych - podkreśliła rzeczniczka SG, porucznik Anna Michalska. Zapewniła przy tym, że w czwartek kończą się prace przy budowie zapory fizycznej.

W rozmowie z PAP powiedziała, że w tym tygodniu ruszyła już budowa bariery elektronicznej. Pierwsze słupy pod instalacje kamer już stoją. - Bariera elektroniczna będzie uruchamiana na kolejnych odcinkach po kolei, aby finalnie po 60 dniach od zakończenia bariery fizycznej oddać całą barierę elektroniczną. Przez kolejne 30 dni będzie czas na tzw. kalibrację, czyli zgranie wszystkich systemów - dodała. W barierze fizycznej są 24 przejścia dla dużych zwierząt i 140 tys. otworów dla małych zwierząt oraz przepusty na istniejących ciekach wodnych.

Czytaj też: Andrzej z Plutycz podekscytowany! Kupił drogi sprzęt. "To jest niebo a ziemia". Co będzie następne?

Lada dzień zapora na granicy z Białorusią będzie gotowa

Powstająca bariera fizyczna na granicy polsko-białoruskiej to pięciometrowe stalowe ogrodzenie, które będzie zwieńczone concertiną. Do jej powstania zużyto ponad 50 tysięcy ton stali, m.in. ponad 40 tys. stalowych przęseł. Bariera elektroniczna zasięgiem działania obejmie wszystkie odcinki zapory fizycznej, a także część wód granicznych. Zastosowane zostaną nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu, kamery).

Czytaj też: Próba zrobienia podkopu pod zaporą na granicy polsko-białoruskiej. Szokujące szczegóły

Barierę fizyczną budują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Jej stalowe elementy wykonało konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umów z tymi firmami to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na barierę elektroniczną, którą SG podpisała z Elektrotimem, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.

Granica polsko-białoruska. Migranci szturmują granicę. Archiwalne zdjęcia z 2021 roku