Uchodźcy w Kuźnicy. Granica polsko-bialoruska

i

Autor: AP Uchodźcy w Kuźnicy. Granica polsko-bialoruska

Granica białoruska. Tłum migrantów koczuje na granicy z Białorusią. DRAMATYCZNE ZDJĘCIA

2021-11-18 15:01

Granica białoruska od tygodni jest najważniejszym tematem dla Polski i Unii Europejskiej. Wszystko za sprawą kryzysu migracyjnego. Przypomnijmy, że na granicy z Białorusią koczują tysiące migrantów, którzy próbują nielegalnie przedostać się do Polski. Sytuacja jest bardzo napięta: przejście w Kuźnicy Białostockiej jest zamknięte od 9 listopada, a w Polsce, na terenach, gdzie przebiega granica białoruska, obowiązuje stan wyjątkowy do końca listopada. Mimo to, migrantów wciąż przybywa. Zobaczcie dramatyczne zdjęcia z granicy z Białorusią!

Tysiące migrantów koczuje na granicy białoruskiej przez całą dobę. Są wśród nich dorośli i dzieci, rodziny. Wszyscy chcą przedostać się na zachód Europy. Bo granica z Białorusią to także wschodnia granica Unii Europejskiej, dlatego też ta napięta sytuacja jest szalenie ważna także dla krajów UE, a w rozmowy z Łukaszenką zaangażowała się na poważnie kanclerz Niemiec Angela Merkel. Niepokój o granicę polsko-białoruską wyraził nawet Joe Biden, prezydent USA.

Granica białoruska. Tłum migrantów koczuje na granicy z Białorusią

Polscy dziennikarze i fotoreporterzy, decyzją polskiego rządu, nie mają wstępu na granicę białoruską. Świat zdany jest na narrację białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki, który - o ironio - rozmawia z dziennikarzami zagranicznych mediów. To zagraniczni fotoreporterzy dokumentują dramatyczne sceny, które dzieją się na granicy z Białorusią, bo reporterzy z polskich mediów nie mają tam wstępu.

RELACJA NA ŻYWO z granicy białoruskiej

A granica białoruska to miejsce, gdzie dzieją się sceny dantejskie. Umierają ludzie. Walczą o przetrwanie, o godność. Czekają na pomoc. Tylko w czwartek, 18 listopada, świat obiegła informacja o makabrze, jak wydarzyła się na granicy z Białorusią. Zginął mały chłopiec, Syryjczyk. Pomocy potrzebowała cała syryjska rodzina. Mężczyzna miał szarpaną ranę ręki, a kobieta ranę kłutą podudzia. Ich roczne dziecko nie przeżyło, zmarło w lesie.

Granica białoruska. Dramatyczne zdjęcia koczujących migrantów

16 listopada fotoreporter AP uchwycił setki tysięcy koczujących migrantów, którzy osiedlali się na granicy białoruskiej. Mieli spędzić noc w centrum logistycznym, w punkcie kontrolnym „Kuźnica” na granicy polsko-białoruskiej, niedaleko Grodna na Białorusi. "Polskie siły graniczne twierdzą, że zostali zaatakowani kamieniami przez migrantów na granicy z Białorusią i dlatego odpowiedzią były armatki wodne" - podaje AP.

Wstrząsające zdjęcia z granicy białoruskiej zobaczycie w naszej galerii.

Dodajmy, że od 2 września, w związku z presją migracyjną, w przygranicznym pasie granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on dokładnie w 183 miejscowości w woj. podlaskim i lubelskim. Stan wyjątkowy, przypomnijmy, został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Pod koniec września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Obowiązuje do końca listopada.

Kuźnica. Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Tak wygląda obozowisko migrantów
Sonda
Czy popierasz pomysł budowy muru na granicy z Białorusią?