Granica białoruska, czwartek 18 listopada. Minionej doby odnotowano 501 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna poinformowała, że było kilka prób siłowego przekroczenia granicy przez duże grupy cudzoziemców. Jedna z nich liczyła ok. 500 osób. Ponad 200 przekroczyło granicę. - Osoby te były bardzo agresywne, rzucały kamieniami, przy użyciu lasera i latarek świecono po oczach polskich służb - poinformowała Straż Graniczna. Bardzo niebezpiecznie było we wtorek. Przed południem tłum migrantów zaczął forsować ogrodzenie. Na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi działy się dramatyczne sceny (wideo w tym artykule). W stronę polskich funkcjonariuszy i żołnierzy leciały kamienie, kostka brukowa, a nawet granaty hukowe. 12 Polaków zostało rannych. Polskie służby zatrzymały migrantów armatkami wodnymi i gazem łzawiącym. Granica białoruska. Aktualna sytuacja 18 listopada - zapraszamy do śledzenia relacji na żywo na SE.pl
AKTUALIZACJA. Nowa relacja jest prowadzona w tym miejscu: Granica białoruska. Żaryn: "coraz większa agresywność i brutalność" [RELACJA NA ŻYWO]
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma powstać stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z sytuacji na granicy białoruskiej. Strona wymaga odświeżania.
Granica białoruska. Aktualna sytuacja czwartek 18 listopada [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
22:55 To już koniec naszego czwartkowego sprawozdania z granicy polsko-białoruskiej. Zapraszamy w piątek rano!
22:35 Aż 34 godziny muszą czekać kierowcy na wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście graniczne w Bobrownikach. Rano czas oczekiwania był nieznacznie krótszy, wynosił 33 godziny.
22:15 Bruzgi. Tak wygląda aktualna sytuacja późnym wieczorem.
21:30 Uznanie Łukaszenki za prezydenta byłoby kapitulacją moralną Europy i upadkiem wartości, na których jest zbudowana UE - podkreślił Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej.
20:37 - Mińsk popełnia "okropną krzywdę, robiąc z migrantów pionków w swoich niszczycielskich działaniach" - ocenił szef dyplomacji USA. - To się musi skończyć - dodał.
20:20 "Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś". Podlaska policja czuwa.
19:40 Litewscy dziennikarze wracają na granicę Białorusi i Litwy -poinformowało litewskie MSW. Powrót reporterów ma mieć miejsce w niesprecyzowanym "najbliższym czasie".
19:00 Szef Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga wystosował pismo do swojego białoruskiego odpowiednika z żądaniem usunięcia migrantów z rejonu przejścia w Kuźnicy do końca tygodnia; w przeciwnym razie zamkniemy towarowe przejście kolejowe - przekazał wiceszef MSWiA Błażej Poboży. - Polscy funkcjonariusze zostali tam wielokrotnie zaatakowani przy użyciu m.in. kamieni i granatów bukowych - podkreślił.
18:54 Do zagrożeń związanych z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej odniósł się też Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski. - Po raz kolejny Polska po ponad 100 latach staje w obronie swoich granic i granic innych krajów Europy - powiedział Piotrowski.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Generał z ważnym apelem do Polaków. Od tego zależy wiele
18:45 Z kryzysem na granicy z Białorusią walczy także polski rząd. O tym również informujemy
CZYTAJ TAKŻE: Granica białoruska. Emigranci wrócą do Iraku i Kurdystanu? Morawiecki szuka rozwiązania
18:38 Cały czas na bieżąco informujemy o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Poniżej znajdziecie nasz tekst z dramatycznymi zdjęciami z granicy.
ZOBACZ WIĘCEJ: Granica białoruska. Tłum migrantów koczuje na granicy z Białorusią. DRAMATYCZNE ZDJĘCIA
18:20 – Obóz w Bruzgach opustoszał. Służby białoruskie kierują cudzoziemców do magazynów Bremino, by tam regenerowali się po działaniach prowadzonych przy naszej granicy. To również przejaw gry informacyjnej – napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
18:11 Wiceszef MSWiA Błażej Poboży poinformował w mediach społecznościowych, że na polecenie ministra Mariusza Kamińskiego , komendant Straży Granicznej wystosował pismo do szefa białoruskiej SG z żądaniem usunięcia migrantów z rejonu przejścia granicznego w Kuźnicy do końca tygodnia. W przeciwnym razie zamknięte zostanie towarowe przejście kolejowe.
18:00 Żołnierze i funkcjonariusze pełniący służbę na granicy polsko-białoruskiej korzystają ze sprzętu krajowego przemysłu obronnego, są to m.in. karabinki Beryl i Grot. – Jesteśmy dumni, że polscy żołnierze korzystają z broni wyprodukowanej w Polsce, w naszym radomskim zakładzie. Mamy nadzieję, że nigdy nie będą musieli jej użyć, ale śpimy spokojniej wiedząc, że to polskie, niezawodne konstrukcje pomagają naszym służbom chronić nasz kraj i zapewnić bezpieczeństwo – powiedział cytowany przez spółkę prezes Fabryki Broni Łucznik - Radom Wojciech Arndt.
17:40 Tymczasem białoruska straż graniczna poinformowała w czwartek, że w tym dniu wszyscy migranci „przemieścili się dobrowolnie” z obozowiska przy granicy z Polską do wydzielonego dla nich centrum logistycznego w Bruzgach w związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi. Migrantów zaczęto tam przyjmować we wtorek wieczorem.
17:20 Granica polsko-białoruska to nie tylko Podlasie, ale również Lubelszczyzna. Jak tam wygląda sytuacja? - Nie odnotowaliśmy dziś żadnych szczególnych zdarzeń ani prób nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi do Polski - poinformował PAP w czwartek wieczorem rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki. Ostatnią próbę nielegalnego przekroczenia granicy w woj. lubelskim odnotowano w środę wieczorem w pobliżu miejscowości Sławatycze, gdzie patrolujący żołnierze dostrzegli na Bugu łódź z trzema osobami i grupę osób chowających się w krzakach na białoruskim brzegu. Sienicki informował, że na widok żołnierzy "osoby w łódce zawróciły na białoruski brzeg, a grupa, która była na brzegu oddaliła się w głąb terytorium Białorusi. Prawdopodobnie mieli plan przedostania się do Polski".
16:55 Mariusz Kamiński poinformował również, że "że pierwsza grupa kilkuset migrantów obywateli Iraku właśnie jest w samolocie, który wyruszył z Mińska do Bagdadu i wracają do miejsca pochodzenia". - Z tego, co wiem, jutro będzie następny samolot, który ich będzie odwoził do Iraku - dodał szef MSWiA.
16:48 - Polska nie pozwoli na wykreowanie nielegalnego wschodnioeuropejskiego szlaku migracyjnego, tworzonego po to, by zdestabilizować sytuację nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej - mówił szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas spotkania z Horstem Seehofer z niemieckiego MSW. - Zgadzamy się, że problem jest wielki, mamy wspólną ocenę tego co się dzieje na granicy. Wiemy, że reżim Łukaszenki tworzy sztuczny kryzys migracyjny do celów politycznych. Ale krok po kroku doprowadzimy do deeskalacji napięcia - dodał Kamiński.
16:34 Premier Mateusz Morawiecki był także pytany o swoją rozmowę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która odbyła się w środę w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej kanclerz Niemiec dwukrotnie rozmawiała z liderem białoruskiego reżimu Alaksandrem Łukaszenką. - Przede wszystkim podkreśliłem pani kanclerz, że żadne ustalenia, które mogłyby dotyczyć Polski i tej całej sytuacji nie mogą być uzgadniane bez naszego udziału - nic o nas bez nas. To jest jasne, i to pani kanclerz przyjęła - powiedział Morawiecki.
16:26 Premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu w Książu Wielkim wypowiedział się na temat kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. - Wszelkie rozmowy bezpośrednie z panem Łukaszenką są mu na rękę o tyle, że legitymizują jego reżim - ocenił Morawiecki i dodał, że wraz z prezydentem działa aktywnie, aby zmniejszyć napięcie i dopływ migrantów. Polski premier poinformował dziennikarzy, że w czwartek rozmawiał na temat sytuacji na granicy m.in. z premierem Iraku Mustafą al-Kadhimim i premierem regionalnego rządu Kurdystanu – Masrourem Barzanim. Morawiecki podkreślał, że Polska była gotowa przekazać transporty humanitarne na granicę, jednak kolejne konwoje nie były wpuszczane przez stronę białoruską. - Na pewno nie złamiemy się, nie załamiemy się. Będziemy używali wszelkich koniecznych działań po stronie dyplomatycznej po to, żeby skłonić migrantów, którzy zostali niestety zwabieni w taką swoistą białoruską pułapkę, do powrotu do ich domów - dodał.
16:16 Strażnicy graniczni i żołnierze udzielili pomocy kobiecie i mężczyźnie z Iraku, którzy utknęli na bagnach po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej. Okazało się, że kobieta jest w zaawansowanej ciąży. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak podała w komunikacie Straż Graniczna, do zdarzenia doszło w okolicach miejscowości Mostowlany na odcinku granicy polsko-białoruskiej ochranianej przez funkcjonariuszy z placówki SG w Bobrownikach. – Nie potrafili samodzielnie wydostać się z podmokłego terenu. [...] Obywatelka Iraku została zabrana do szpitala. Kobieta czuje się dobrze, ciąża jest niezagrożona. Natomiast obywatel Iraku został przewieziony do Placówki SG w Bobrownikach – przekazano w komunikacie.
16:07 Jak informuje MSWiA, Mariusz Kamiński polecił szefowi Straży Granicznej zwrócenie się do przewodniczącego szefa służb granicznych Białorusi z pismem wzywającym do ustabilizowania sytuacji w pobliżu przejścia w Kuźnicy. W przypadku braku odzewu zawieszone zostanie przejście kolejowe w Kuźnicy.
15:47 Poniżej film Ministerstwa Obrony narodowej o aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w Kuźnicy.
15:30 Dowództwo Generalne zdementowało pojawiające się w mediach informacje, dotyczące złych warunków służby żołnierzy chroniących polską granicę. - Żołnierze Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych uczestniczący w ochronie granicy Polski na co dzień otrzymują trzy gorące posiłki i dodatkowo ciepły posiłek dowożony jest w termosach wprost na posterunki żołnierzy pełniących służbę w nocy - podało DGRSZ w czwartek na Twitterze.
15.03 Pieniądze z UE na pomoc migrantom. Chodzi o 700 tys. euro
– Z satysfakcją przyjąłem decyzję Komisji Europejskiej dot. przekazania 700 tys. euro dla organizacji międzynarodowych i humanitarnych na pomoc dla migrantów na granicy po stronie Białorusi – komentuje szef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński. – Traktuję to jako odpowiedź na apel MSW Polski, Austrii, Litwy, Łotwy i Estonii wzywający do podjęcia natychmiastowych działań przez te organizacje – ocenił.
15.01 Aktualna sytuacja na granicy. „Widać ruch migrantów”
– Widać ciągły ruch migrantów przy naszej granicy. Sytuacja wymaga ciągłego monitorowania. Niektórzy cudzoziemcy opuszczają obozowisko. Jednak większość cudzoziemców pozostaje na miejscu. Najbliższe dni będą nadal wymagające dla polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Białoruś nie wycofała się z planu destabilizacji Polski – ocenia rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.
14.54 Ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7, skupiającej najsilniejsze światowe gospodarki, zaapelowali w czwartek do władz Białoruś o natychmiastowe wstrzymanie organizowania nielegalnej migracji przez jej granice – poinformowała agencja Reutera.
Szefowie dyplomacji Francji, Japonii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Kanady nazwali działania władz Białorusi „agresywną i wyzyskującą kampanią” oraz wezwali reżim w Mińsku do podjęcia natychmiastowych kroków, aby „zapobiec dalszym zgonom i tragediom”. – Te bezduszne czyny narażają ludzkie życie na niebezpieczeństwo – podkreślono w oświadczeniu wydanym przez ministrów z państw G7, cytowanym przez Polską Agencję Prasową.
14.50 W ostatnich dniach służby białoruskie nie kryją się z działaniami agresywnymi wobec polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. Działania strony białoruskiej to upaństwowiony bandytyzm – ocenił w czwartek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.
14.44 Śmierć rocznego, syryjskiego dziecka to plotka? Taki komentarz zamieścili w sieci przedstawiciele policji, odnosząc się do wcześniejszych informacji opublikowanych przez Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. – Na chwilę obecną tej „plotki” nikt nie potwierdza. Nie ma zgłoszenia, nie ma ciała, nie ma świadków. Nic o tym nie wiadomo Prokuraturze, Policji i Straży Granicznej – pisze na Twitterze Polska Policja.
14.39 Policja: Zanim podejmiemy działania wobec migrantów, zawsze najpierw dajemy wodę i żywność – przekonują funkcjonariusze. Mundurowi opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcia i opis pomocy, jakiej udzielili zatrzymanej grupie cudzoziemców. – Nowosady k. granicy Polski i Unii Europejskiej. Grupą osób zaopiekowali się policjanci, oddając wodę i żywność. Zanim podejmowane są decyzje administracyjne co do osób nielegalnie przekraczających granicę funkcjonariusze służb polskich zawsze w pierwszej kolejności zapewniają pomoc – opisali mundurowi. To odpowiedź na zarzuty części osób, które oskarżają służby działające na pograniczu o „bezduszność” wobec nielegalnie przybywających do Polski migrantów. Policyjny wpis to próba „ocieplenia wizerunku” mundurowych?
14:30 Wojciech Szewko, nalityk ds. stosunków międzynarodowych: "Mińsk. Pierwszy lot do Erbilu organizowany przez rząd Iraku. Zarejestrowane 432 osoby."
Granica białoruska. Migranci opuszczają obóz. "W lesie zmarło roczne dziecko"
14:19 Alaksandr Łukaszenka zaproponował kanclerz Angeli Merkel utworzenie korytarza humanitarnego do Niemiec dla 2 tys. migrantów, którzy znajdują się przy granicy z Polską. Poinformowała o tym jego rzeczniczka Natalla Ejsmant. Jej wypowiedź przekazały też m.in. agencje Reuters, AFP i dpa.
14:09 Dziękuję za to, że możemy liczyć na Wielką Brytanię, za zaangażowanie Wielkiej Brytanii w wyzwania, jakie stoją przed nami; takim wyzwaniem jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak po rozmowie z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallace'm. Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace zapewnił, że Polska i Wielka Brytania zawsze będą stały ze sobą ramię w ramię i zawsze będą ze sobą współpracować. Dodał, że oba państwa nie dopuszczą, by sytuacja na granicy Polski z Białorusią zaogniła się. (PAP)
13:55 W środę w miejscowości Dubicze Cerkiewne doszło do próby siłowego przekroczenia granicy, w której brała udział grupa ok. 500 migrantów. W starciach ucierpiało 5 cudzoziemców - to rodzina, która trafiła do szpitala. Ich stan zdrowia jest dobry - poinformowała na briefingu prasowym rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
13:45 Tadeusz Giczan, niezależny białoruski dziennikarz: "Łukaszenko i Merkel dyskutowali o stworzeniu korytarza humanitarnego między Białorusią a Niemcami dla 2000 migrantów przebywających obecnie w obozie przygranicznym, w zamian Białoruś zgodziła się na odesłanie pozostałych 5000 migrantów do domu, mówi rzecznik Łukaszenki."
13:36 Premier RP Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi "Bild".
13:29 Nasza granica jest i będzie szczelna, zapewnimy Polsce bezpieczeństwo; dziękuję, że możemy to zrobić również ze wsparciem żołnierzy brytyjskich - powiedział szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że kompania wojsk inżynieryjnych Brytyjczyków wesprze polskie służby na granicy polsko-białoruskiej.
13:10 Media państwowe w Białorusi informują o kolejnych grupach migrantów, które przemieszczają się z obozowiska przy przejściu granicznym w Bruzgach do położonego nieopodal centrum logistycznego, w którym władze zorganizowały im tymczasowy punkt pobytu. Migrantów zaczęto tam przyjmować we wtorek wieczorem. Część migrantów, około 1000 osób, pozostaje w obozowisku przy granicy – twierdzi telewizja państwowa.
12:55 Stanisław Żaryn: "W czasie ost. ataku prowadzonego przez cudzoziemców i służby białoruskie w okolicach przejścia gr. Bruzgi jeden mężczyzna zwrócił uwagę polskich funkcjonariuszy. Zachowywał się jak przysłany do nadzorowania działań, wydawał polecenia, kontrolował. Wszystko wskazuje na to, że jest to osoba powiązana ze strukturami państwowymi Białorusi."
12:41 Przeczesują nie tylko przygraniczne lasy i bagna, ale też… samochody na głównej trasie Podlasia. Policjanci kontrolują auta na S8. Od kilku tygodni w różnych pojazdach przewożeni są uchodźcy, którzy nielegalnie przedostali się do Polski. Mundurowych wspierają ich koledzy z innych województw.
12:36 MON: Systemowe zaangażowanie białoruskich służb w eskalację kryzysu migracyjnego. Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie i próbują przepchnąć migrantów na polską stronę. Patrole białoruskich służb wzdłuż ogrodzenia to codzienność na granicy.
12:17 Niezależny białoruski portal Nexta: Migranci opuszczają obóz i udają się do centrum logistycznego "Bremino", gdzie jest już około tysiąca osób.
12:05 Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM: "Po godzinie 2:26 otrzymaliśmy zgłoszenie, że przynajmniej jedna osoba, która przebywa teraz w lesie, potrzebuje pomocy medycznej. Na miejscu okazało się, że poszkodowanych jest troje ludzi. W lesie byli od 1,5 miesiąca! Młody mężczyzna miał silny ból podbrzusza. Był głodny i odwodniony. Oprócz niego pomocy potrzebowało syryjskie małżeństwo. Mężczyzna miał szarpaną ranę ręki, a kobieta ranę kłutą podudzia. Ich roczne dziecko zmarło w lesie. Interwencja zakończyła się o 6:04." Czytaj tutaj: Zmarło roczne dziecko syryjskiego małżeństwa. Ratownicy: W lesie byli od 1,5 miesiąca!
12:01 Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała w czwartek zmiany w ustawie o straży granicznej, zgodnie z którymi jej funkcjonariusze będą mogli wykorzystywać broń i sprzęt wojskowy - informuje agencja Interfax-Ukraina.
11:44 Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej ma być jednym z tematów spotkania szefa MON Mariusza Błaszczaka z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallace'm, które rozpoczęło się w czwartek przed godz. 11 w Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie).
11:30 Podlascy policjanci zatrzymali 3 osoby podejrzewane o uszkodzenie 5 pojazdów w Świnorojach. Wszyscy są mieszkańcami Białegostoku i są związani ze środowiskiem pseudokibiców. Mundurowi zabezpieczyli również maczety, które mogły zostać użyte do uszkodzenia pojazdów.
11:28 Minionej doby do Polski wjechało 79 opozycjonistów z Białorusi, którzy poszukiwali pomocy - poinformowała w czwartek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że osoby złożyły wnioski o ochronę międzynarodową lub zadeklarowały złożenie takich wniosków w najbliższym czasie.
11:10 Interwencja wobec - jak później się okazało - fotoreporterów była niezbędna - ocenił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że obowiązkiem żołnierzy pełniących wartę jest ochrona kolegów i miejsca zgrupowania.
Czytaj tutaj: Osoby w mundurach Wojska Polskiego pobiły fotoreporterów?! Szokująca relacja spod Michałowa
"Stoję murem za wszystkimi żołnierzami pełniącymi służbę na granicy. Interwencja wobec - jak później się okazało - fotoreporterów była niezbędna. Obowiązkiem żołnierzy pełniących wartę jest ochrona kolegów i miejsca zgrupowania" - napisał w czwartek na Twitterze szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wcześnie, w środę dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski ocenił, że zatrzymanie przez żołnierzy fotoreporterów na terenie przygranicznym było prawidłowe. Oświadczył, że "absolutnie nikt nikogo nie uderzył, nikt nikomu nie ubliżał, nikt nikogo nie szarpał".
11:00 Ponad 400 osób (migrantów) zgłosiło się do władz Iraku, deklarując chęć opuszczenia Białorusi – informują białoruskie media, powołując się na MSZ Iraku. Na rejs w czwartek zarejestrowało się 340 osób – podały media, powołując się na Iraqi Airways.
10:48 Polacy mają rację, że bronią się przed instrumentalizacją migracji prowadzoną przez reżim białoruski, ponieważ ona prowadzi do ich destabilizacji, a może prowadzić do destabilizacji Francji i to jest nasza sprawa – stwierdził w czwartkowym wywiadzie dla stacji BMF TV Robert Menard, mer Beziers i współzałożyciel organizacji Reporterzy bez Granic (RSF). - Jestem za budową muru na granicy polsko-białoruskiej - zadeklarował Menard.
10:38 Policjanci z drogówki zatrzymali na Suwalszczyźnie 22 nielegalnych imigrantów podróżujących renault (21 Syryjczyków i Jemeńczyka).
Granica białoruska. Kolejny atak migrantów. Kierowali nim żołnierze Specnazu?
10:21 Na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) oczekuje 400 pojazdów; szacunkowy czas oczekiwania to 7 godzin – poinformował PAP w czwartek rano rzecznik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Lublinie Michał Deruś.
10:10 W pobliżu miejscowości Sławatycze patrolujący granicę żołnierze dostrzegli trzy osoby w łodzi na rzece granicznej Bug. Na widok służb osoby te zawróciły - przekazał PAP w czwartek rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.
9:53 Przekaz na żywo z hali centrum logistycznego w Bruzgach, gdzie przebywa część migrantów (głównie kobiety i dzieci). Ruptly, która prowadzi transmisję na YouTube, to rosyjska agencja informacyjna.
9:41 Nie wydaje się najgorszym aspektem kryzysu granicznego to, że kanclerz Niemiec Angela Merkel dzwoni do Alaksandra Łukaszenki; ważne, aby takie rozmowy nie odbywały się ponad naszymi głowami i byśmy znali ich przebieg - powiedział wiceszef PO Tomasz Siemoniak.
9:29 Podlaska policja podała dziś rano, że w środę zatrzymano 3 osoby podejrzane o uszkodzenie 5 samochodów w Świnorojach. Chodzi o pojazdy należące do grupy "Medycy na Granicy". - W wyniku przeszukań ujawniono i zabezpieczono telefony komórkowe, laptopy, maczety oraz noże, co do których zachodzi przypuszczenie iż mogły zostać użyte do uszkodzenia pojazdów. W chwili obecnej trwa weryfikacja materiału dowodowego w kontekście zabezpieczonych śladów, trwają badania laboratoryjne. W dniu dzisiejszym z udziałem osób zatrzymanych zaplanowane zostały dalsze czynności procesowe. Wszyscy są mieszkańcami Białegostoku, i są związani ze środowiskiem pseudokibiców - poinformował Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.
Czytaj tutaj: Zniszczone auta grupy Medycy na Granicy. Policja zatrzymała podejrzanych
9:14 Szturm migrantów w Dubiczach Cerkiewnych. Dwieście osób, które przeszły na polską stronę zostały pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzono je do linii granicy. "Pięć osób - w tym trójka dzieci - wymagało pomocy medycznej i znajdują się w tej chwili w szpitalu" – zaznaczyła ppor. Michalska.
9:07 Minionej doby do największej próby siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej doszło około godz. 21 w środę w Dubiczach-Cerkiewnych. Jak powiedziała PAP ppor. Michalska, po stronie białoruskiej znajdowała się duża grupa około 500 osób, z czego ponad 200 przekroczyło granicę.
"Osoby te były bardzo agresywne, rzucały kamieniami, przy użyciu lasera i latarek świecono po oczach polskich służb. Przygotowano specjalną platformę z desek przerzucaną przez ogrodzenie, aby można było przekroczyć granicę. Po stronie białoruskiej znajdowało się kilkunastu żołnierzy białoruskich. Cudzoziemcy rzucali petardami; było słychać wystrzały, również z pistoletu sygnałowego, za które odpowiadały najprawdopodobniej służby białoruskie" – poinformowała PAP rzecznik SG. (PAP)
8:55 MON: "Żołnierze białoruskiego Specnazu kierowali wczorajszym atakiem migrantów w Dubiczach Cerkiewnych."
8:30 Wojciech Szewko: "Białoruska propaganda budzi się ze snu". Wojciech Szewko to polski wykładowca akademicki, analityk ds. stosunków międzynarodowych, ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas.
8:16 Ministerstwo Obrony Narodowej: "Białoruskie służby najpierw dokonały rekonesansu. Najprawdopodobniej uszkodziły ogrodzenie. Następnie Białorusini zmusili migrantów do obrzucenia kamieniami polskich żołnierzy, by odwrócić ich uwagę. Próba przekroczenia granicy nastąpiła kilkaset metrów dalej." W kolejnym wpisie na Twitterze MON podało: "Dziś w nocy doszło do inspirowanej przez Białorusinów próby nielegalnego przekroczenia granicy w Dubiczach Cerkiewnych. Grupa około 100 migrantów została zatrzymana przez polskie służby." Jest też nagranie:
8:03 Ostatniej doby odnotowano 501 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Wobec 31 cudzoziemców zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Było kilka prób siłowego przekroczenia granicy przez duże grupy cudzoziemców. Jedna z nich liczyła ok. 500 osób.
7:52 16 Dywizja Zmechanizowana: "Kolejna noc na #granica i niezliczone ilości nocnych patroli za nami"
Granica białoruska. Znowu poleciały kamienie! Do akcji ruszyło 70 policjantów
7:45 Od października 2020 r. UE nakłada sukcesywnie kolejne sankcje na Białoruś. To odpowiedź na przemoc białoruskich władz wobec demonstrantów i opozycji, a także na bezprawne przymuszenie do lądowania w Mińsku 23 maja 2021 r. samolotu linii Ryanair. Na liście sankcyjnej jest też Aleksander Łukaszenka. Najnowszy pakiet będzie piątym z kolei.
Obecnie sankcje wobec Białorusi obejmują łącznie ponad 160 osób i kilkanaście podmiotów (firmy i jednostki administracyjne). Osoby objęte sankcjami uznano za odpowiedzialne za represje wobec pokojowych demonstrantów, członków opozycji i dziennikarzy i za ich zastraszanie po wyborach prezydenckich w 2020 r. oraz za nieprawidłowości w procesie wyborczym. Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów i zakazie wjazdu do UE.
7:35 Obserwujemy co się dzieje na granicy Polski z Białorusią, analizujemy informacje operacyjne, reagujemy na zagrożenia i jesteśmy przygotowani na szereg scenariuszy - powiedział PAP rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka mjr Przemysław Lipczyński.
"Rejonem odpowiedzialności 18 Dywizji Zmechanizowanej jest granica polski-białoruska, która przebiega w województwie lubelskim. Wspieramy tam Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Obserwujemy to, co się dzieje i analizujemy informacje operacyjne" - poinformował PAP mjr Lipczyński. Zastrzegł, że "sprawy operacyjne są informacjami niejawnymi". "Jest szereg scenariuszy, na które jesteśmy przygotowani" - podkreślił.
7:31 Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej: "Jestem pewien, że większość społeczeństwa nie podziela poglądów tych, którzy zniszczyli tę tablicę. Świadczą o tym gesty, jakich doświadczamy każdego dnia i mnóstwo podziękowań za służbę."
Granica białoruska. Znowu poleciały kamienie! Do akcji ruszyło 70 policjantów
7:25 Jest duże prawdopodobieństwo powtórki sytuacji z polsko-białoruskiej granicy na Ukrainie - mówi PAP Ołeksij Melnyk, ekspert z Centrum Razumkowa. Nie wyklucza, że "ten instrument będzie cynicznie wykorzystany, by stworzyć strefę destabilizacji" w tym kraju.
Według Melnyka Alaksandr Łukaszenka wraz z Władimirem Putinem "starają się forsować narrację, według której trzeba rozmawiać z Łukaszenką, uznać go za prawowitego prezydenta i iść na ustępstwa i wszystko się ureguluje". "Ale jeśli Polska, Bruksela nie ustąpią, to (...) Łukaszenka będzie chciał pozbyć się migrantów; wtedy, możliwe, ten instrument będzie cynicznie wykorzystany, by stworzyć strefę destabilizacji na Ukrainie" - prognozuje ekspert.
7:20 O sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i wykorzystywaniu przez białoruskie służby migrantów do szantażowania krajów UE mówił premier RP Mateusz Morawiecki w wywiadzie, którego udzielił niemieckiemu dziennikowi „Bild”. Premier Morawiecki podkreślił, że mimo zamieszek i wielu prób forsowania granicy, w wyniku których rannych zostało kilkunastu polskich funkcjonariuszy, sytuacja na granicy pozostaje pod kontrolą, mimo że „staje się coraz groźniejsza”.
7:12 Tak minęła noc na przejściu granicznym w Kuźnicy.
Granica białoruska. Znowu poleciały kamienie! Do akcji ruszyło 70 policjantów
7:08 W środę policjanci podczas kontroli drogowych zatrzymali 3 osoby, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to obywatele Czeczenii, Syrii i Gruzji. Kurierzy chcieli przewieźć 28 osób nielegalnie przebywające w Polsce. Do tej pory funkcjonariusze zatrzymali 282 kurierów, którzy chcieli przewieźć 1174 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.
Czwartek, godz. 7:00 W środę ok. godz. 17 w rejonie miejscowości Połowce policjanci zostali zaatakowani przez dwóch ubranych w mundury mężczyzn, którzy stali po stronie białoruskiej i rzucali kamieniami w funkcjonariuszy z oddziału prewencji policji ze Szczecina. - Jeden z policjantów został uderzony kamieniem w nogę. Na szczęście nie odniósł obrażeń. Tam interweniowało blisko 70 policjantów - informuje Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.
23:00 Kończymy relację na dziś. Najnowsze informacje z sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w jutro rano.
22:50 Kierowcy ciężarówek czekają 11 godzin na przejściu granicznym z Białorusią w Koroszczynie
Na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) oczekuje 500 pojazdów. Szacunkowy czas oczekiwania to 11 godzin.
- Funkcjonariusze w ciągu ostatnich 12 godzin odprawili 541 pojazdów ciężarowych na wyjeździe z Polski, a w kolejce czeka 500 pojazdów – przekazał PAP rzecznik IAS w Lublinie, Michał Deruś.
22:25 Premier walczy z dezinformacją
- Dezinformacji o sytuacji na granicy z Białorusią nie brakuje także w mediach w krajach UE, dlatego robię wszystko, żeby przedstawiać nasze stanowisko w mediach całej Europy - poinformował premier, Mateusz Morawiecki. Jak dodał, spotkał się z dziennikarzami Bilda. Wywiad ukaże się w czwartek.
21:35 Problem nielegalnej migracji zagraża też Litwie. Na opublikowanym nagraniu widać litewskich funkcjonariuszy straży granicznej pilnujących grupę migrantów przed przekroczeniem granicy białorusko-litewskiej.
21:28 - W województwie lubelskim na granicy z Białorusią jest spokojnie. Nie odnotowaliśmy żadnych szczególnych zdarzeń - powiedział PAP w środę wieczorem rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki
21:21 - PiS nie chciało współpracować z opozycją, uwzględniać jakichkolwiek poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie granicy, która jest niekonstytucyjna, ani jeśli chodzi o treść uchwały wyrażającej solidarność z rządem - tłumaczą posłowie opozycji brak poparcia dla tych rozwiązań.
21:03 Pogrzeb zmarłego Syryjczyka w Polsce
W piątek (19 listopada) w cerki w Białymstoku odbędzie się pogrzeb Jezusa. 24-latek zmarł w pobliżu wsi Klimkówka w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. To kolejna ofiara kryzysu migracyjnego, która zostanie pochowana w naszym kraju.
Więcej: W piątek w Białymstoku odbędzie się pogrzeb Jezusa
19:57 Szef MSWiA, Mariusz Kamiński spotka się z szefem niemieckiego MSW
Szef MSWiA Mariusz Kamiński spotka się w czwartek z szefem niemieckiego MSW, Horstem Seehoferem. Kamiński, który o spotkaniu poinformował na Twitterze, podkreślił, że narastająca presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej wymaga zdecydowanych działań Polski i Niemiec.
19:30 Beata Szydło ostro o działaniu Angeli Merkel
- Kanclerz Angela Merkel łamie wszelkie zasady UE, samodzielnie rozmawiając z Mińskiem i Moskwą. Jej zachowanie przypomina najgorsze momenty historii, gdy traktowano kraje Europy Środkowej jako obiekty politycznego handlu. Nie może być zgody Polski na takie postępowanie Niemiec - czytamy na Twitterze.
Więcej: Beata Szydło ostro o Merkel. Łamie wszelkie zasady
19:10 Robert Obaz (Lewica): "PiS wprowadza ograniczenie praw obywatelskich tylnymi drzwiami"
Do wyników sejmowego głosowania nad nowelą o ochronie granicy odniósł się poseł Lewicy Robert Obaz. Na Twitterze napisał, że PiS tą nowelą wprowadza ograniczanie praw obywatelskich, a Lewica głosowała przeciwko.
Co zakłada nowela ustawy o ochronie granicy? Szczegóły TUTAJ.
18.45 Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, a SG dostanie nową broń
W środę Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Dokument umożliwia wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej (to obszar gmin przyległych do granicy państwowej). Wcześniej poprawki zgłaszały koła Polska 2050 i KP-PSL, ale sejmowa komisja je odrzuciła.
SZCZEGÓŁY: Ustawa o ochronie granicy. Sejm zagłosował
Regulacja przyjęta przez Sejm umożliwia wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej. Obszar oraz czas obowiązywania zakazu zostanie określony w rozporządzeniu ministra SWiA. Wiadomo, że z takiego zakazu będą zwolnieni:
- mieszkańcy wskazanego obszaru,
- osoby wykonujące tam pracę zarobkową,
- uczniowie.
Zgodę na przebywanie w strefie innych osób - w szczególności dziennikarzy - będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.
Ale zmian jest więcej. Rozszerzono katalog środków przymusu bezpośredniego o plecakowe miotacze substancji obezwładniających, których teraz będą mogli używać funkcjonariusze SG.
18.00 Wojsko o zatrzymaniu fotoreporterów: "prawidłowe, nikt nikogo nie uderzył, ani nie ubliżał"
Do zatrzymania fotoreporterów w miejscowości Wiejki doszło we wtorek (16.11.21). O interwencji wojska poinformował wtedy Press Club Polska. Według relacji ich i poszkodowanych, mundurowi mieli zatrzymać fotoreporterów i wyprowadzić z samochodu używając wulgaryzmów i przemocy.
Samą interwencję wobec dziennikarzy potwierdziła podlaska policja i MON. Dziś sytuację skomentował Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski: "Żołnierze zobaczyli trzech mężczyzn, którzy się czają, są zamaskowani, w ciemnych kurtkach". Dodał, że mężczyźni nie reagowali na wezwanie zatrzymania, nie mieli żadnych oznaczeń, kim są i... "nie chcieli za bardzo rozmawiać".
"Doskonale wiemy, że w warunkach takich jak tam - narastającego napięcia, tak jak tam w pasie przygranicznym, przy sytuacji wyjątkowej, każdy może powiedzieć, że jest dziennikarzem. Każdy powinien mieć oznakowania zgodne z prawem, tak żeby nie utrudniać, nie szukać sensacji tam, gdzie jej nie ma, tylko pomóc tam, gdzie jest to potrzebne" - podkreślił gen. Piotrowski. Ocenił, że do zatrzymania doszło w sposób prawidłowy, nikt nikogo nie szarpał, nie uderzył, ani nie obrażał.
Pełną treść oświadczenia Polski Press Club znajdziesz w poście poniżej.
17:36 Kolejne nagranie z białoruskiej strony granicy. Migranci klęczą przed zaporą z drutu kolczastego i wołają "help Poland".
17:27 Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych pisze na Twitterze o walce psychologicznej polegającej na wykorzystywaniu wizerunku dzieci i rodzin, stanowiących mniejszość wśród migrantów koczujących przy polsko-białoruskiej granicy.
17:17 Kanclerz Niemiec Angela Merkel i Alaksandr Łukaszenka w środę po raz drugi rozmawiali telefonicznie o sytuacji na granicy Białorusi i Polski. Uzgodnili, że podjęte zostaną wstępne rozmowy między Mińskiem a UE w sprawie migrantów - podaje agencja BiełTA. Przywódcy ustalili, że "całość tego problemu dotyczy relacji Białorusi i Unii Europejskiej, a wskazani przedstawiciele obu stron podejmą natychmiast negocjacje" - relacjonuje BiełTA. Rozmowy będą też dotyczyły migrantów, którzy chcą się przedostać do Niemiec.
17:01 W ciągu najbliższego tygodnia około 80 migrantów przebywających na Litwie zamierza powrócić do swych krajów pochodzenia - podało w środę MSW w Wilnie. Szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis przekazał, że na reżim w Mińsku mogą być nałożone kolejne sankcje, jeżeli ten będzie przeszkadzał w powrocie migrantów znajdujących na granicy.
16:50 W gminie Tuczna w pow. bialskim rozpoczęła się akcja pod nazwą: "Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Tuczna żołnierzom i straży granicznej". Jak poinformowała PAP koordynująca przedsięwzięcie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tucznej Alina Lipka, od środy do końca miesiąca gospodynie zrzeszone w 11 kołach i Spółdzielnia Socjalna "Wspólna Chata" będą przygotowywać około 120 posiłków regeneracyjnych dziennie. Od środy wieczorem żołnierzom i strażnikom granicznym zakwaterowanym w Kodniu będą je dostarczać członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej.
16:26 Do sieci trafiło nagranie migranta potraktowanego strumieniem z armatki wodnej.
16:14 Portal defence24.pl informuje o ćwiczeniach wojskowych w Estonii, na które zostało wezwanych 1700 rezerwistów. Ich zadaniem będzie między innymi postawienie zapory z drutu kolczastego na estońsko-rosyjskiej granicy.
16:04 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otworzyła punkt wsparcia dla organizacji niosących pomoc migrantom na Podlasiu.
15:45 Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nagranie przedstawiające aktualną sytuację w obozowisku migrantów w Kuźnicy.
15:36 W miejscu wtorkowych ataków na polskich żołnierzy i funkcjonariuszy powstało nowe obozowisko - przekazał PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
15:20 Jako prezydent jestem zainteresowany tym, żeby dziennikarze mieli dostęp do granicy, ale w taki sposób, żeby nie przeszkadzali w jej strzeżeniu i podczas wykonywania swoich zawodowych obowiązków byli bezpieczni - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.
15:14 Ekspert od spraw międzynarodowych Wojciech Szewko opublikował nagranie dzieci krzyczących do znajdujących się przy granicy polskich mundurowych "I love Poland". Zdaniem Wojciecha Szewko to "kolejny akt spektaklu w reżyserii propagandystów reżimu".
14:55 Stanisław Żaryn o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej: Dokładnie tam, gdzie atakowano wczoraj polskie bariery graniczne i rzucano kamieniami cudzoziemcy zorganizowali happening, prosząc Polskę o pomoc. Tak wygląda granie na emocjach prowadzone przez stronę białoruską i część cudzoziemców - czytamy we wpisie. Poniżej nagranie.
14:38 Polska policja pokazuje, że białoruskie służby urządzają specjalne sesje zdjęciowe na potrzeby białoruskich mediów propagandowych.
14:22 Polska Agencja Prasowa cytuje słowa prezydenta Dudy: powiedziałem prezydentowi Niemiec, że Polska nie uzna żadnych ustaleń ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, które zostaną podjęte ponad naszymi głowami.
14:07 Jak podaje NEXTA, migranci mieli rzucać w kierunku polskich służb granatami! Dokładnie takimi samymi, jakich używano do rozpędzenia demonstracji po wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku.
13:54 - Prawo azylu, które powinno chronić osoby prześladowane politycznie, jest sprowadzane do absurdu i przez to dewaluowane. Prym wiedzie Berlin, który w sposób skrajny dewaluuje to prawo, stając się „największym magnesem dla migrantów” – twierdzi Gunnar Schupelius, dziennikarz „Berliner Zeitung”.
13:37 Posłowie Polski 2050 uważają, że rząd całkowicie zawiódł w sprawie sytuacji na granicy. "Rząd i polscy dyplomaci mieli wiele miesięcy na to, żeby przygotować dobrą, przemyślaną akcję dyplomatyczną, wspólnie z naszymi partnerami i sojusznikami w UE i NATO, aby powstrzymać Łukaszenkę, by zaprzestał swoich prowokacji. Ten cały czas zmarnowali, a co więcej - marnują go również dzisiaj" - powiedział poseł Polski 2050 Paweł Zalewski na środowej konferencji prasowej.
13:30 - Sytuacja na polskiej granicy zmienia się bardzo dynamicznie, warto uważać na fake newsy, bo jedną z odsłon konfliktu hybrydowego z reżimem Łukaszenki jest wojna informacyjna; ufajmy tylko sprawdzonym źródłom, takim jak serwis gov.pl/granica - zaapelował w środę premier Mateusz Morawiecki.
13:22 - Według najnowszych informacji - kilkaset osób znajdujących się na granicy zadeklarowało chęć powrotu do Iraku. W okolicach przejścia znajduje się około 1 tys. osób, większość z nich nie chce wracać - napisał Wojciech Szewko, polski wykładowca akademicki, analityk ds. stosunków międzynarodowych, ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
13:20 MSWiA: "Wczoraj podczas ataku w #Kuźnica w stronę funkcjonariuszy migranci rzucali kamieniami, butami, butelkami, a nawet granatami hukowymi. Dzięki profesjonalnym działaniom polskich służb, agresywnym migrantom nie udało się przedrzeć na polską stronę. Dziękujemy za Wasze poświęcenie!"
13:17 Lasy Państwowe ogłosiły mobilizację Straży Leśnej. Leśni funkcjonariusze z całej Polski wesprą Straż Graniczną, policję i żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią - przekazały Lasy Państwowe. Leśnicy pomogą funkcjonariuszom i żołnierzom na granicy polsko-białoruskiej. Przekażą także polskim służbom chroniącym granicę drewno na opał i do budowy tymczasowej infrastruktury polowej.
13:00 Zapory techniczne na granicy polsko-białoruskiej zniszczone przez atakujących migrantów są sukcesywnie naprawiane – zapewniła w środę rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. W ostatnich dniach podczas ataków migrantów przebywających na Białorusi na polską granicę niszczone są zapory techniczne zbudowane z drutu kolczastego.
12:50 18 Dywizja Zmechanizowana: "Tym razem słowa wsparcia dla żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących polskiej granicy przesyła Jan Błachowicz (polski zawodnik MMA - przyp. red)."
12:40 Policja udostępniła nowe nagranie z granicy polsko-białoruskiej.
12:27 - Lech Kaczyński, kiedy Rosja zaatakowała Gruzję błyskawicznie przeprowadził konsultacje i przeszedł do konkretnego działania, zebrał prezydentów i w ciągu kilku godzin był w Tbilisi. A my mamy kryzys, który ciągnie się już tygodniami - powiedział PAP gen. Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM.
"To trochę zaklinanie rzeczywistości, tak jak wcześniej odmieniano słowo Frontex przez wszystkie przypadki, jakby to była broń atomowa, która powstrzyma Łukaszenkę i Putina, teraz mówi się o artykule 4 NATO, który miałby dokonać cudów. Dobrze, że odbędą się konsultacje, ale nic się nie zmieni, jeśli nie pójdą za tym sensowne i przemyślane strategicznie i dalekosiężnie działania" - wskazał w rozmowie z PAP gen. Roman Polko, zapytany o rozmowy w sprawie ewentualnego uruchomienia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. (PAP)
12:08 Przyjęta strategia rozwiązania problemu na granicy ma szereg dramatycznych konsekwencji i generuje niespotykany od dziesięcioleci kryzys humanitarny - piszą w liście do prezydenta RP i premiera sygnatariusze otwartego listu, mieszkańcy regionu Puszczy Białowieskiej. Sygnatariusze podkreślają jednocześnie, że nie kwestionują konieczności obecności wojska i służb na terenie przygranicznym, doceniają ich wysiłki związane z zabezpieczaniem granic, rozumieją powagę sytuacji, a także obostrzenia i ograniczenia na terenie objętym stanem wyjątkowym.
Pod listem przekazanym w środę PAP skierowanym do prezydenta RP i premiera podpisało się ponad 110 osób; to mieszkańcy strefy objętej stanem wyjątkowym obowiązującym od 2 września. Wśród nich są działacze społeczni, naukowcy, aktywiści, artyści, dziennikarze i przedsiębiorcy branży turystycznej.
Granica białoruska. Migranci przemieszczają się. Co planuje Łukaszenka? [RELACJA NA ŻYWO]
11:50 O tym, że cudzoziemcy w pobliżu przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi spakowali się i opuszczają obozowisko, Straż Graniczna poinformowała wcześniej na Twitterze. "Obserwujemy, że cudzoziemcy koczujący po stronie białoruskiej, w pobliżu przejścia granicznego Bruzgi, spakowali się i opuszczają obozowisko. Przemieszczają się pod nadzorem białoruskich służb w nieznane miejsce" - napisano. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik na antenie TV Republika informował z kolei o tym, że migranci wsiadają do autobusów, a koczowisko "powoli pustoszeje".
Pytana o ten fakt na środowym briefingu rzeczniczka Straży Granicznej potwierdziła, że funkcjonariusze SG, pełniący służbę, zauważyli stojące autokary. "Mamy nadzieję, że te osoby zostaną zabrane, aczkolwiek widzimy, że część grup zabiera ze sobą kłody drewna (używane do forsowania granicy - PAP), dlatego nie do końca wiemy, czy te osoby wszystkie będą zabierane przez autokary, czy są po prostu przemieszczane w inne miejsce, gdzie mają koczować czy próbować forsować granicę" - wskazała ppor. Michalska. (PAP)
Zobacz też: Szturm migrantów na przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej [ZDJĘCIA]
11:44 W związku z nieplanowanymi pracami remontowymi na odcinku rurociągu Unecha-Mozyr na Białorusi do czwartku rano tłoczenie ropy naftowej do Polski i Niemiec będzie odbywało się w nieznacznie zmniejszonym reżimie - podał w środę PERN, powołując się na rosyjski Transnieft.
11:21 - Nikt nie może nakazać kanclerz Niemiec Angeli Merkel, żeby robiła to, co nam się podoba. Możemy tylko skomentować, że nam się to nie podoba - tak poseł PiS Marek Suski ocenił poniedziałkowe rozmowy telefoniczne Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką i Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem.
11:15 Press Club Polska podał, że trzech fotoreporterów zostało "zaatakowanych" przez osoby w mundurach Wojska Polskiego. Sprawę komentuje Ministerstwo Obrony Narodowej: "Stanowczo nie zgadzamy się, że to był "atak na fotoreporterów". Interwencja była w pełni uprawniona". Czytaj więcej TUTAJ.
11:00 Policjanci z Gubina (woj. lubuskie) zatrzymali w tym granicznym mieście czterech nielegalnych migrantów z Egiptu. Cudzoziemcy siedzieli w aucie należącym do obywatela Ukrainy – poinformowała w środę Justyna Kulka z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim.
10:45 Jak poinformował Tadeusz Giczan, niezależny białoruski dziennikarz, Białoruś przestała pompować ropę rurociągiem Przyjaźń do Polski. - Oficjalnie z powodu "nieplanowanej konserwacji", która ma potrwać trzy dni, mówi Igor Demin, doradca prezesa rosyjskiego przedsiębiorstwa Transnieft - napisał Giczan.
Granica białoruska. Migranci opuszczają obozowisko?
10:37 Straż Graniczna: "Obserwujemy, że cudzoziemcy koczujący po stronie białoruskiej, w pobliżu przejścia granicznego Bruzgi, spakowali się i opuszczają obozowisko. Przemieszczają się pod nadzorem białoruskich służb w nieznane miejsce."
10:32 Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik był w środę gościem TV Republika. Podczas programu został m.in. zapytany o bezpieczeństwo mieszkańców Podlasia. - Musimy zrobić wszystko, aby nasi obywatele byli bezpieczni. Płacimy cenę pewnych swobód, ale życie i bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze - podkreślił Wąsik. Z kolei na pytanie o sytuację przy granicy polsko-białoruskiej ocenił, że ostatnia noc była "w miarę spokojna". - Dostałem informację, że Łukaszenka postawił pierwsze autobusy, do których wsiadają migranci i odjeżdżają. Koczowisko pod Kuźnicą powoli pustoszeje - powiedział.
10:26 W związku z trwającym kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, Straż Ochrony Kolei zintensyfikowała współpracę ze Strażą Graniczną. Na granicy z Białorusią Straż Ochrony Kolei wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej prowadzi wzmożone działania wykorzystując nowoczesne środki techniczne.
10:18 Straż Graniczna: "Obraz po wczorajszej próbie forsowania granicy w okolicy przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi."
Granica polsko-białoruska. Agresywna grupa próbowała wedrzeć się do Polski. Poleciały kamienie [RELACJA NA ŻYWO]
10:03 Od początku konfliktu na terenie przygranicznym z żołnierzami, w sposób rotacyjny, przebywają też kapelani wojskowi. Łącznie posługę pełniło 25 kapelanów. W kilku miejscach żołnierze korzystają także z posługi kapłanów diecezjalnych – powiedział PAP ks. płk Straży Granicznej dr Zbigniew Kępa.
9:50 Jak przekazała PAP rzecznik SG ppor. Anna Michalska, do jednej z prób forsowania granicy doszło we wtorek ok. godz. 23 w Dubiczach Cerkiewnych. "Była to grupa około 100 osób, z czego 50 z nich bardziej agresywnie próbowało forsować granicę" – powiedziała Michalska. Do drugiej próby doszło ok. godz. 18 na odcinku granicy polsko-białoruskiej ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze. Jak powiedziała rzeczniczka, agresywna grupa ok. 50 osób próbowała siłowo przedostać się do Polski. "Strona białoruska kierowała w naszą stronę oślepiające światło z użyciem lasera koloru zielonego" – powiedziała rzecznik SG. Na Twitterze dodano, że cudzoziemcy rzucali kamieniami w stronę polskich służb. "Obu próbom zapobiegliśmy. Nikt nie przedostał się w głąb Polski" – dodała Michalska. (PAP)
9:33 Do 29 godzin skróciła się w środę rano kolejka ciężarówek, które czekają na odprawę i wyjazd na Białoruś przez przejście graniczne w Bobrownikach (woj. podlaskie). Jeszcze we wtorek wieczorem czas oczekiwania sięgał tam 39 godzin.
9:29 Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1766 zezwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami – przekazała we środę PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
9:16 Placówka SG w Czeremsze. Wczorajsza udaremniona próba sforsowania granicy polskiej przez ok. 50 osób. - Służby białoruskie towarzyszyły agresywnej grupie, używały lasera. Cudzoziemcy rzucali kamieniami w stronę polskich służb - informuje Straż Graniczna. Wideo na dole.
Granica polsko-białoruska. Co się dzieje na przejściu granicznym Kuźnica - Bruzgi? [RELACJA NA ŻYWO]
9:04 - W województwie lubelskim na granicy polsko-białoruskiej noc upłynęła spokojnie; nie odnotowaliśmy prób nielegalnego przekroczenia granicy - poinformował PAP w środę rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.
8:55 - Mam nadzieję, że dojdzie do opamiętania po drugiej stronie naszej wschodniej granicy – powiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. "Jesteśmy jednak przygotowani i na niwie dyplomatycznej do ewentualnych działań, i na samej granicy – do jej obrony" – dodał. Wiceszef MSZ na antenie Polskiego Radia 24 był m.in. pytany o słowa szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, który powiedział we wtorek, że "absolutnie nie do zaakceptowania jest zachowanie strony polskiej" wobec imigrantów na granicy z Białorusią i ocenił, że na granicy dochodzi do naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego.
Czytaj też: Frontex. Co to za organizacja i czym się zajmuje? Frontex pojawi się na granicy białoruskiej?
8:47 W rozmowie na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak był pytany o sytuację na granicy z Białorusią. "Noc nie była spokojna, natężenie (prób nielegalnego przekraczania granicy - PAP) było mniejsze niż to, co mogliśmy zobaczyć w Kuźnicy, ale wciąż metoda ataku na polską granicę jest taka sama" - odparł minister.
8:40 Białoruski niezależny portal Nexta: "Amerykańska grupa śledcza @Mandiant opublikowała raport, w którym udowodnili, że grupa hakerów (UNC1151) jest związana z władzami Białorusi. Brali udział w cyberatakach na #NATO i wykorzystywali cyberszpiegostwo przeciwko mediom i przeciwnikom politycznym w wyborach w 2020 roku."
Granica polsko-białoruska. Co się dzieje na przejściu granicznym Kuźnica - Bruzgi? [RELACJA NA ŻYWO]
8:27 - Rozumiem jaka jest sytuacja, ale uważam, że to nie był dobry krok - tak rzecznik rządu Piotr Müller skomentował rozmowy telefoniczne Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką i Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem. Müller, który był w środę gościem TVP Info, został zapytany jak Polska ustosunkowała się do rozmów kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką i prezydenta Francji Emmanuela Macrona z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz czy Polska otrzymała informacje wyprzedzające o tych rozmowach.
8:17 Minionej doby na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 161 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wobec 34 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia o obowiązku opuszczenia terytorium RP. W godzinach wieczornych odnotowano również dwie siłowe próby przekroczenia granicy.
8:00 Podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji: "Wczoraj w działaniach na przejściu granicznym w Kuźnicy rannych zostało 9 policjantów. Zostało również uszkodzone wyposażenie funkcjonariuszy między innymi tarcze, kaski i ochraniacze kończyn." Nikt z policjantów nie przebywa w szpitalu - dodał rzecznik.
7:50 - Wg mediów białoruskich noc w Bruzgach minęła spokojnie. Ci którzy zdecydowali się zostać na granicy skarżyli się na zimno i brak jedzenia. „Chcemy iść do ciepłego obozu, ale nie chcemy wracać do Iraku, chcemy jechać do Europy ”(jeden z cytowanych)" - napisał Wojciech Szewko, polski wykładowca akademicki, analityk ds. stosunków międzynarodowych, ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas.
7:41 Mariusz Błaszczak, szef MON: "Został wstrzymany ruch graniczny w Kuźnicy. Mamy świadomość tego, że to co się dzieje, to atak hybrydowy."
Granica polsko-białoruska. Co się dzieje na przejściu granicznym Kuźnica - Bruzgi? [RELACJA NA ŻYWO]
7:30 Zadania, które tu mamy do wykonania, są wymagające fizycznie i psychicznie, ale nasze morale jest wysokie; żołnierze wiedzą, że patrzy na nich cała Polska - powiedział PAP mjr Marek Nabzdyjak, rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, pytany o warunki służby na granicy z Białorusią.
7:22 Jak przekazał podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji, noc na przejściu granicznym Kuźnica - Bruzgi minęła spokojnie. - Cześć osób po stronie białoruskiej wróciła do poprzedniego obozu, część koczuje przy terminalu po stronie białoruskiej - przekazał Krupa. Minionej doby nie było zatrzymań kurierów.
Czytaj też: Kuźnica. Polski policjant ciężko ranny w głowę. Jest w szpitalu
7:17 Rzecznik WOT poinformował, że "zgodnie z nową polityką informacyjną MON wojsko nie podaje liczebności sił zaangażowanych w zabezpieczanie granicy". "Nasze zadania ustabilizowały się, WOT nie odgrywają wiodącej roli, główny ciężar ponoszą wojska operacyjne. Wspieramy Straż Graniczną i społeczności lokalne. Od kilku tygodni głównym zadaniem jest wsparcie Straży" - powiedział Pietrzak. Jak mówił, w rejon przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi "doraźnie są kierowani żołnierze WOT" dla wzmocnienia innych sił, jednak większość zadań "wypełniają na całej długości granicy, uzupełniając siły wojsk operacyjnych, wspierając Straż Graniczną i policję w wykonywaniu zadań".
Zobacz też: Kryzys na granicy. Rannych 12 mundurowych! Co będzie w nocy? [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
7:15 W nocy z wtorku na środę Sejm zajmował się pilnym rządowym projektem nowelizacji o ochronie granicy i niektórych innych ustaw. Regulacja ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego.
Projekt, który do Sejmu trafił w poniedziałek, jest procedowany w trybie pilnym. We wtorek zajęła się nim sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych, która zarekomendowała przyjęcie poprawek redakcyjnych zgłoszonych przez klub PiS i odrzucenie szeregu poprawek opozycji. Jak zapowiadała na posiedzeniu komisji Koalicja Obywatelska, wszystkie poprawki tego klubu, które nie zyskały akceptacji, zostaną zgłoszone jako wnioski mniejszości. (PAP)