Granica polsko-białoruska.

i

Autor: Policja Podlaska/KWP Białystok Granica polsko-białoruska.

Granica polsko-białoruska. Cudzoziemcy próbują nielegalnie dostać się do Polski

2022-03-01 9:25

28 osób próbowało w poniedziałek nielegalnie dostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.

Wszystkich cudzoziemców (obywateli Somalii, Turcji, Jemenu, Iraku), w tym dwie duże grupy - 14 i 11 osób, zatrzymano na odcinku Placówki Straży Granicznej w Mielniku - podała SG. Dodano także, że polskie służby zapobiegły także nielegalnemu przekroczeniu granicy przez dziesięcioosobową grupę osób, która na terenie działania Placówki Straży Granicznej w Michałowie siłowo forsowała granicę.

Na granicy polsko-białoruskiej trwa budowa trwałej zapory. Inwestycja ruszyła pod koniec stycznia i ma zakończyć się do końca czerwca. Konstrukcja stanie na 186 km granicy i będzie mieć 5,5 metra wysokości. Oprócz bariery fizycznej na granicy powstanie też bariera elektroniczna, na którą składają się urządzenia takie jak kamery i czujniki ruchu. Łącznie zapora ma kosztować 1,6 mld zł. 

Od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. (ma być przedłużony o kolejne trzy miesiące, do 30 czerwca) na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia 2021 r., obowiązywał stan wyjątkowy. Czytaj też: Białystok: Jak można pomóc uchodźcom z Ukrainy?

Szturm migrantów na przejście w Kuźnicy
Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?