Straż Graniczna: padły kolejne strzały przy granicy Polski z Białorusią

i

Autor: Tomasz Matuszkewicz/SE Straż Graniczna: padły kolejne strzały przy granicy Polski z Białorusią

Imigranci umarli w męczarniach przy polsko-białoruskiej granicy! Wstrząsające szczegóły

2021-09-20 16:05

Dramat przy granicy polsko-białoruskiej. W ostatnim czasie Straż Graniczna poinformowała o trzech przypadkach zgonów wśród imigrantów, którzy znaleźli się w pasie przygranicznym na Podlasiu. Do tej pory nie ujawniono przyczyny ich śmierci. Teraz jednak wiemy, co spotkało uchodźców. Prawdopodobną przyczyną ich śmierci było wychłodzenie! Prokuratura wszczęła śledztwo.

Dramat przy granicy polsko-białoruskiej. Znaleziono ciała trzech imigrantów. O sprawie pisaliśmy już w niedzielę. Śmierć trzech osób potwierdziła Straż Graniczna. Ich ciała znaleziono w pasie przygranicznym na Podlasiu. W poniedziałek poznaliśmy więcej szczegółów na temat sprawy. Komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga przekazał, że zmarli to migranci, których zwłoki znaleziono "w różnych miejscach i różnej odległości od granicy państwowej". Z kolei premier Mateusz Morawiecki dodał, że osoby te zmarły "na skutek głównie hipotermii i wycieńczenia". Z ustaleń Polskiej Agencji Prasowej wynika, że trzy przypadki zgonów osób, które nielegalnie przekroczyły granice, odnotowano koło Gib na Suwalszczyźnie oraz w powiatach: białostockim niedaleko Gródka (obszar działania placówki SG w Bobrownikach) i sokólskim (obszar działania placówki SG w Kuźnicy).

Prokuratura Regionalna w Białymstoku zdecydowała w poniedziałek o tym, iż będzie prowadziła w tej sprawie jedno śledztwo. Materiały trafią do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. W komunikacie opublikowanym w poniedziałek po południu na swojej stronie internetowej Prokuratura Okręgowa w Suwałkach poinformowała, że - w związku z ujawnieniem na granicy polsko–białoruskiej w powiecie sejneńskim, sokólskim i białostockim ciał trzech mężczyzn - prowadzi ona śledztwo, którego celem jest ustalenie okoliczności ich śmierci. Zmarli są w wieku od ok. 20 do ok. 40 lat. Ich tożsamość jest aktualnie weryfikowana.

Sonda
Czy Polska powinna przyjąć uchodźców z Afganistanu?

Przeprowadzono sekcję zwłok mężczyzn. Na tym etapie biegli jako najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci wskazali wychłodzenie. Zastrzegli jednak, że jednoznaczne określenie przyczyny śmierci będzie możliwe po przeprowadzeniu badań dodatkowych, w tym toksykologicznych - czytamy w komunikacie prokuratury.

Usnarz Górny na Podlasiu. Grupa uchodźców koczuje na granicy polsko-białoruskiej.