Incydent na granicy polsko-białoruskiej. Patrol Straży Granicznej pojawił się w samą porę

i

Autor: Straż Graniczna/Twitter Incydent na granicy polsko-białoruskiej. Patrol Straży Granicznej pojawił się w samą porę

Próba nielegalnego przekroczenia granicy

Incydent na granicy polsko-białoruskiej. Patrol Straży Granicznej pojawił się w samą porę

2023-01-11 9:07

49 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie we wtorek (10.01) z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Sri Lanki i Sudanu - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. W okolicach Bobrownik (woj. podlaskie) kilkanaście osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz.

Przez rzekę przeprawiło się dziewięciu obywateli Jemenu, pięciu Kongijczyków i dwóch Senegalczyków - podała Straż Graniczna w środę rano na Twitterze. Na obszarze, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Mielniku, dwudziestoosobowa grupa próbowała pokonać stalową barierę używając drabiny, ale na widok polskich patroli, wycofała się w głąb Białorusi.

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje już w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą, niż 200 metrów. Przestało bowiem obowiązywać rozporządzenie wojewody podlaskiego w tej sprawie. Na 186 km granicy w Podlaskiem powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. Do końca ubiegłego roku oddano do użytku sześć odcinków tej zapory elektronicznej, o łącznej długości 108 km. Według zapowiedzi SG, całość zabezpieczeń elektronicznych powstanie do połowy stycznia.

Sonda
Czy zapora na granicy z Białorusią spełnia swoje zadanie?
Zapora na granicy z Białorusią gotowa. To największa inwestycja w historii Straży Granicznej