Jarosław Zieliński wyróżnił policjantów, którzy odnaleźli Amelkę i jej mamę

i

Autor: Policja Jarosław Zieliński wyróżnił policjantów, którzy odnaleźli Amelkę i jej mamę

Jarosław Zieliński wyróżnił policjantów, którzy odnaleźli Amelkę i jej mamę

2019-03-29 17:00

Nagrody zostały przyznane 11 policjantkom i policjantom m.in. z Ostrołęki, Białegostoku i Czerwina. Część z nich to funkcjonariusze operacyjni, którzy odebrali swoje wyróżnienia w gabinecie wiceministra.

- Polska Policja dobrze wykonała swoje zadanie. Jesteśmy dumni ze wszystkich, którzy brali udział w tej akcji - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński. Wiceszef MSWiA wręczył wyróżnienia funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom policji, którzy uczestniczyli w poszukiwaniu, a potem uwolnieniu 3-letniej Amelki i jej mamy.  

Wiceminister Jarosław Zieliński przypomniał, że sukces miał miejsce w roku, w którym przypada jubileusz 100-rocznicy powstania polskiej policji.

- Chcemy w sposób szczególny nawiązywać do etosu policjanta. Mamy świetne wzorce z okresu międzywojennego i czasów współczesnych. Swoimi działaniami wypełniliście i potwierdziliście ten etos - podkreślił wiceszef MSWiA.  

Czytaj także: Porwanie w Białymstoku: Natalia i jej córka Amelka odnalezione. Policja zatrzymała porywaczy [ZDJĘCIA, WIDEO, AUDIO]

Był początek marca. 25-letnia kobieta wraz ze swoją 3-letnią córką zostały porwane na białostockim osiedlu Dziesięciny. Było to w biały dzień. Do spacerującej ulicą Hallera 47 kobiety, jej dziecka i babci podjechał citroen. Z pojazdu wybiegło dwóch mężczyzn, którzy siłą wciągnęli mamę i jej dziecko do samochodu. Nie byli zamaskowani. Porywacze odjechali. Szybko porzucili środek transportu. Zrobili to przy garażach na ul. Cedrowej, około 500 metrów od miejsca porwania. Tam trop się urywał. Mężczyźni byli dobrze przygotowani do porwania w Białymstoku. Citroen pochodził z wypożyczalni w Łomży.

O tym zdarzeniu mówiła cała Polska. Pierwsze informacje jakie uzyskali policjanci mówiły o bardzo groźnym przestępstwie. W akcję poszukiwawczą zaangażowano wszystkie siły. Pomagała również Straż Graniczna. Na drogach wyjazdowych z miasta policjanci ustawili blokady. Kontrolowano też samochody na drogach krajowych i ekspresówkach w regionie. Obawiano się, że porywacze spróbują uciec za granicę. Obawiano się, że mogą kierować się w stronę Niemiec. Policjanci kontrolowali samochody również w okolicy Szczecina.

Czytaj także: Cezary R. porwał w zeszłym roku 8-letnią dziewczynkę? Dziecko wywieziono do Niemiec

Dopiero po raz trzeci raz w historii uruchomiono system Child Alert, który ułatwia zlokalizowanie zaginionych dzieci. Zdjęcia uprowadzonej matki z dzieckiem szybko pojawiły się w internecie. Porywacze przejechali przez trzy województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. W tym ostatnim doszło do uwolnienia uprowadzonych i zatrzymania porywaczy.

Cezary R. i jego wspólnik znajdują się w areszcie. Grozi im do 5 lat więzienia.

Zobacz wideo: Porywacz Amelki i jej mamy zatrzymany!