Koronawirus: Kontrole policjantów w Białymstoku. Co grozi za złamanie zasad kwarantanny?

2020-03-18 11:51

Koronawirus. W woj. podlaskim ponad 274 osób jest objętych przymusową kwarantanną domową. Dotyczy ona osób, które w ostatnim czasie wróciły z zagranicy. Aby uniemożliwić im ewentualne roznoszenie koronawirusa, muszą przez 14 dni przebywać w swoich domach. O przestrzeganie tych zaleceń dbają między innymi policjanci.  Za złamanie zasad kwarantanny może grozić wysoka grzywna, a nawet więzienie.

– Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko - powiedział Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski. - Przypomnę, że złamanie kwarantanny może podlegać karze wynikającej z Kodeksu karnego lub nakładanej przez służby sanitarne. Apeluję o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny może grozić grzywna (do 5 tys. złotych), a nawet kara do roku więzienia. "Rzeczpospolita" podaje, że kara może być znacznie surowsza: "jeśli prokurator oceni, że ktoś łamiąc rygory naraził swoim zachowaniem zdrowie lub życie innych. Za to grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności."

Czytaj też: Masz grypę czy koronawirusa? Zobacz, jakie są podobieństwa i różnice

Na czym polega 14-dniowa kwarantanna? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia: W tym czasie:

  • w żadnym wypadku nie wychodź z domu
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W zakupach czy wyprowadzeniu psa niech pomoże Ci sąsiad lub ktoś bliski
  • jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie
  • jeżeli masz objawy choroby, koniecznie zgłoś to telefonicznie

W działania kontrolne są zaangażowani policjanci z Białegostoku. Tłumaczy oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku:

- Zawsze są to umundurowani policjanci, którzy wcześniej - w miarę możliwości - będą w pierwszej kolejności kontaktowali się telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia.

Inspektor sanitarny o kwarantannie

Policjanci podkreślają, ze w stroje ochronne wyposażeni są funkcjonariusze oraz ratownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, czy badanymi.

Czytaj też: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną, policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. Z kolei w przypadku kontroli autobusów itp. w specjalne uniformy wyposażeni są Ci funkcjonariusze, którzy wchodzą do autobusów i mają bezpośredni kontakt z przewożonymi osobami.

Przypomnijmy, koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Ministerstwo Zdrowia informuje, że "najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe."

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem