Adam Niedzielski

i

Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Czwarta fala koronawirusa. Niedzielski ostrzega

Koronawirus w Polsce. Minister Niedzielski zmienia prognozy. Czy będzie lockdown?

2021-10-26 16:29

Polska mierzy się z czwartą falą pandemii koronawirusa. We wtorek resort zdrowia poinformował, że wykryto ponad 6 tys. zakażeń. "Sytuacja epidemiczna staje się z dnia na dzień poważniejsza" - uważa minister Adam Niedzielski. Tymczasem Konferencja Rektorów Akademii Medycznych zwróciła się do premiera o zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla absolwentów wydziałów lekarskich.

We wtorek odbyła się konferencja Ministerstwa Zdrowia, podczas której minister Adam Niedzielski powiedział m.in.: "Sytuacja epidemiczna staje się z dnia na dzień poważniejsza. Spodziewaliśmy się, że 5 tys. zakażeń dziennie osiągniemy pod koniec tego tygodnia. Naszą reakcją jest stosowne zwiększanie infrastruktury łóżkowej". Minister podkreślił również, że "sytuacja, z którą mamy do czynienia, jest sytuacją, którą należy ocenić jako poważną, ale zwracam uwagę, że porównując z rokiem poprzednim, szczególnie w kwestii liczby zakażeń czy hospitalizacji, widać fundamentalną różnicę, wynikającą oczywiście z poziomu zaszczepień".

Koronawirus w Polsce. Zwiększa się baza łóżek

Jak zaznaczył Niedzielski na konferencji prasowej w Warszawie, pogarszająca się sytuacja epidemiczna wymaga reakcji. - Reakcją jest w tej chwili zwiększanie infrastruktury łóżkowej, czyli tej części bazy szpitalnej, która jest przeznaczona na walkę z COVID-19 - stwierdził. Poinformował, że w tej chwili jest ponad 5 tys. hospitalizacji, a dla pacjentów z COVID-19 dostępnych jest blisko 10 tys. łóżek. - Te 10 tys. oznacza, że od sierpnia zwiększyliśmy bazę łóżkową o 4 tys. Ona pierwotnie wynosiła mniej więcej 6 tys. Czyli systematycznie - tak jak widzimy tempo rozwoju pandemii - również zwiększamy, razem z wojewodami, razem z MSWiA, tę liczbę dostępnych łóżek dla systemu covidowego - mówił Niedzielski. Czytaj też: Usnarz Górny. Dwóch żołnierzy w szpitalu. Migranci próbowali sforsować granicę [WIDEO]

Koronawirus w Polsce. Czwarta fala. Będzie kolejny lockdown? Co z nauką zdalną?

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział również, że w tej chwili nie rozważa "żadnych lockdownów". - Ciągłość utrzymania nauki stacjonarnej w szkole jest głównym celem. Jeżeli chodzi o inne decyzje, to będziemy je ewentualnie analizowali na początku listopada - dodał. Jak zaznaczył Niedzielski na konferencji prasowej w Warszawie, obecnie polityka rządu względem restrykcji jest bardziej liberalna, niż była przy poprzednich falach. - Wynika to z obrony w postaci szczepień oraz w postaci osób, które przechorowały (wirusa - PAP) - wyjaśnił. - Więc ta tolerancja dla liczby zakażeń z punktu widzenia wprowadzania restrykcji jest zdecydowanie większa, co potwierdza się na poziomie porównania liczby hospitalizacji, z jakimi mamy do czynienia teraz, a jakim mieliśmy do czynienia rok temu. To jest blisko 2,5 krotna różnica - dodał. Czytaj też: Białostockie Centrum Onkologii. Przełomowa operacja. Rekonstrukcja piersi płatem DIEP

Tymczasem Konferencja Rektorów Akademii Medycznych zwróciła się do premiera o zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla absolwentów wydziałów lekarskich. - Kształcenie lekarzy, których w sposób szczególny brakuje w systemie, jest procesem niezwykle długotrwałym. To dzisiaj jest sześć lat studiów, rok stażu podyplomowego i pięć lub sześć lat kształcenia specjalizacyjnego. W momencie, kiedy specjaliści są tak potrzebni w naszym systemie, my jako Konferencja podjęliśmy dzisiaj uchwałę, zwracając się o zniesienie tego obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów - powiedział prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych podczas wtorkowej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą
Sonda
Czy szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe?