Aktor Krzysztof Dzierma w kampanii społecznej

i

Autor: KWP Białystok Aktor Krzysztof Dzierma w kampanii społecznej

Ksiądz z Królowego Mostu wspiera kampanie społeczną. "A odblaska ma?" [WIDEO]

2019-09-10 13:52

Odtwórca roli księdza w filmowej trylogii "U Pana Boga..." wziął udział w kampanii społecznej, która ma na celu promowanie bezpieczeństwa osób starszych. "A odblaska ma?" zwraca się do starszej kobiety, która wybiera się do lasu na grzyby.

W Łomży została zainaugurowana kampania na rzecz bezpieczeństwa osób starszych.  W jej trakcie poruszana jest tematyka przemocy domowej wobec seniorów ale także problematyka zaginięć i przestępstw popełnianych metodą na tak zwanego "wnuczka".

Czytaj także: Supraśl - Białystok. Przełom? Uczniowie będą mogli korzystać z autobusów szkolnych

W internecie pojawił się spot promujący kampanię społeczną "Pomóż się odnaleźć". Podlascy policjanci do udziału w filmie zaprosili aktora Krzysztofa Dziermę, którego możemy kojarzyć z rolą księdza Antoniego z trylogii "U Pana Boga...".

"Szczęść boże, a Maciejowa do kościoła czy na grzyby?" - zwraca się do starszej kobiety, która udaje się do lasu na grzyby. "A odblaska ma?" - pyta ksiądz, a następnie nakłada na jej rękę odblask. Seniorka gubi się w lesie i traci przytomność. Policjanci znajdują ją dzięki temu, że miała na ręku odblask.

Czytaj także: Białystok. Zasnął w Kauflandzie. Niedzielę przesiedział w toalecie

- Celem zainaugurowanej kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem występujących z różnych przyczyn zaginięć osób dorosłych, starszych - informuje oficer prasowy podlaskiej policji. - Każde z nich ma swój indywidualny charakter i przebieg. Najczęściej z powodu zaników pamięci, wystąpienia nagłych zaburzeń psychicznych, wypadków, zasłabnięć. Zdarzają się także przyczyny związane ze świadomym zerwaniem kontaktu z osobami bliskimi.

Policjanci zwracają uwagę, że jedne z najtrudniejszych przypadków zaginięć dotyczą natomiast osób w podeszłym wieku, które pozostawione same sobie giną bez wieści. Zapobieganie przemocy w rodzinie wobec osób starszych jest szczególnie istotnym zagadnieniem w społeczeństwie, a ochrona seniorów przed przemocą należy do Powszechnych Praw Człowieka.

Kampania została przygotowana przez policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku we współpracy z Grupą Ratowniczą Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja” w Łomży, Oddziałem Wojewódzkim w Białymstoku Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Nadleśnictwem Łomża i Komendą Miejską Policji w Łomży.