Kuźnica. Aktualna sytuacja na granicy. Policja udostępniła wideo

i

Autor: Policja Podlaska Kuźnica. Aktualna sytuacja na granicy. Policja udostępniła wideo

Kuźnica. Aktualna sytuacja na granicy. Policja udostępniła wideo

2021-11-09 7:29

Przy granicy z Polską, w okolicach przejścia granicznego, w dalszym ciągu koczują migranci. Jak poinformowała podlaska policja, noc z poniedziałku na wtorek minęła spokojnie. Nie było prób siłowego przekroczenia granicy. W internecie pojawił się filmik z obozowiska migrantów.

- Bez prób siłowego przekroczenia, ale w stronę policjantów w samochodzie poleciał kamień. Skończyło się na wgnieceniu samochodu - poinformował we wtorek rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Na zamieszczonym we wtorek rano filmie na Twitterze podlaskiej policji widać obóz migrantów. To nagranie z wtorku rano. Można dostrzec na nim migrantów chodzących obok namiotów, rozpalone są też ogniska. Po polskiej stronie pas przy granicy oświetla samochód, na nagraniu widać też szpaler stojących policjantów. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24, że w poniedziałek przy polskiej granicy mogło być 4 tysiące migrantów. Żaryn szacuje, że na terenie Białorusi może być ich od 12 do 15 tysięcy. 

We wtorek rano Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że "duża grupa białoruskich funkcjonariuszy zbliża się w okolice obozowiska migrantów w Kuźnicy".

We wtorek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z żołnierzami oraz funkcjonariuszami służb biorących udział w zabezpieczaniu polskiej granicy z Białorusią w rejonie Kuźnicy. Premierowi towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak. - Miarą suwerenności państwa jest zdolność do obrony granic; to, co tutaj widziałem, to bardzo profesjonalna służba, bardzo profesjonalne działanie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Od poniedziałku duża grupa migrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy, w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy. W poniedziałek migranci próbowali sforsować ogrodzenie, ale zatrzymali ich policjanci, żołnierze i pogranicznicy. W związku z sytuacją na granicy od wtorku, od godz. 7 rano, do odwołania, zawieszony zostanie ruch graniczny na drogowym przejściu w Kuźnicy, zarówno osobowy jak i towarowy.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ostatnim czasie dochodziło do prób siłowego wejścia na terytorium Polski przez cudzoziemców grupowanych przez białoruskie służby pod granicą, a także do prowokacji ze strony tych służb. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

Zapraszamy do naszej relacji na żywo z sytuacji na granicy: Kryzys na granicy z Białorusią. Starcia z migrantami. „Bandycka polityka” [RELACJA NA ŻYWO]

Kuźnica. Aktualna sytuacja na granicy. Policja udostępniła nagranie
Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?