Łomżyńskie laboratorium powstało w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Jego wyposażenie kosztowało około 1 mln zł. Trafiło tam pierwszych sto próbek do badań. Testy będzie przeprowadzać pięciu pracowników laboratorium.
Zobacz też: Białystok. Potężny WYBUCH w mieszkaniu. Mężczyzna nie żyje [ZDJĘCIA]
- Skompletowanie sprzętu było bardzo trudne - to dziś towar deficytowy. W jego zdobyciu pomógł nam również wojewoda - poinformował prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. RCKiK utworzyło laboratorium w pomieszczeniach swojego terenowego oddziału, które znajdują się w szpitalu w Łomży.
Od początku epidemii w województwie przeprowadzono 22,7 tys. testów.
- Ilość wykonywanych próbek jest oczywistą troską nas wszystkich - powiedział na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Chcemy, żeby tych badań było jak najwięcej, żebyśmy mogli spokojnie podchodzić do kwestii związanych z zabezpieczeniem ludności naszego województwa podczas epidemii koronawirusa. Temu mają służyć również mobilne punkty poboru próbek, których teraz w regionie mamy 12.
Do tej pory w woj. podlaskim wykryto 442 przypadków zakażenia koronawirusem. 361 pacjentów wyzdrowiało. Obecnie w Podlaskiem na COVID-19 według oficjalnych danych choruje 81 osób.
Czytaj też: Koronawirus? W Sejnach wszyscy zdrowi. "Czosnek, cebula, kiszona kapusta, ot i cała filozofia"
Od 30 maja nie będzie trzeba zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni. Warunek jest taki, że musimy zachować wtedy 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, autobusach czy właśnie kościołach. Rząd pozwolił także na organizację wesel do 150 osób. Od 6 czerwca otwierane będą także kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!