Matura 2021 będzie powtórzona? Na Podlasiu mogło dojść do wycieku. Skąd oni to mają?

i

Autor: Shutterstock Matura 2021 będzie powtórzona? Na Podlasiu mogło dojść do wycieku. "Skąd oni to mają?"

Matura 2021 będzie powtórzona? Na Podlasiu mogło dojść do wycieku. "Skąd oni to mają?"

2021-05-04 12:21

Trwają matury 2021. We wtorek maturzyści pisali maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jednym z tematów rozprawki był motyw ambicji w „Lalce” Bolesława Prusa. Jak pokazuje Google Trends, na dwie godziny przez egzaminem wzrosła w internecie liczba zapytań dotyczących właśnie motywu ambicji. Najwięcej zapytań pochodziło z woj. podlaskiego. Czy na Podlasiu doszło do wycieku? Rok temu doszło do podobnej sytuacji. Wówczas sprawą zajęła się policja.

We wtorek 4 maja rozpoczęły się tegoroczne matury. O godz. 9 maturzyści zaczęli pisać egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Zapraszamy do naszej relacji na żywo. Jeden z tematów rozprawki dotyczył "Lalki" Bolesława Prusa i motywu ambicji. Okazuje się, że w wyszukiwarce internetowej Google, godzinę przed egzaminem, wzrosła liczba zapytań dotyczących właśnie tego tematu rozprawki. Po godz. 7 internauci zaczęli wpisywać następujące hasła: motyw ambicji, motyw ambicji w literaturze, ambicja, ambicja w lekturach, Lalka ambicja. Najwięcej zapytań pochodziło z woj. podlaskiego, sporo też z innych województw. Czy na Podlasiu doszło do wycieku tematów maturalnych? Dane na Google Trends są co najmniej niepokojące. Póki co jednak, Centralna Komisja Egzaminacyjna nie podaje żadnych informacji w tej sprawie. Co ciekawe, do podobnej sytuacji doszło podczas ubiegłorocznej matury z języka polskiego. Na dwie godziny przez rozpoczęciem matury, internauci z woj. podlaskiego zaczęli wpisywać w wyszukiwarce hasła związane z "Weselem". O godz. 9 okazało się, że dramat Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z tematów matury. Wówczas sprawą zajęła się policja.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny; mają wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego. Podczas matury 2021 z języka polskiego były do wyboru dwa tematy rozprawki: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury ORAZ Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

Matura 2021: na początek język polski

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja, potrwa do 21 maja. Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca. Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia. Maturzysta, który kwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać od niego. Procedura odwoławcza jest kilkustopniowa. Zobacz też: "Lalka" na maturze 2021 z polskiego. Rozprawka o ambicji i osiąganiu celu - uczniowie komentują temat rozprawki CKE

Matura 2021. Zobacz te artykuły: