Na Podlasiu samoloty będą zrzucać szczepionki. Uważajcie na swoje psy i koty

i

Autor: Pixabay Na Podlasiu samoloty będą zrzucać szczepionki. Uważajcie na swoje psy i koty

Na Podlasiu samoloty będą zrzucać szczepionki. WAŻNY APEL w sprawie psów i kotów

2021-04-21 8:34

Szczepionki będą zrzucane z samolotów na terenie województwa podlaskiego, między innymi w Białymstoku. Zrzutem będą objęte lasy, pola, łąki z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych. Wiosenna akcja szczepień, którą organizuje Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, odbywa się w ramach akcji zwalczania wścieklizny u wolno żyjących lisów.

W woj. podlaskim zostaną zrzucone z samolotów przynęty ze szczepionką do zwalczania wścieklizny u lisów. Zrzuty mają się zacząć 22 kwietnia i mają potrwać do 30 kwietnia. Zrzucane przez samoloty przynęty będą miały kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego. Wewnątrz nich będzie zatopiony blister, czyli plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących, niemniej jednak przez okres 2 tygodni od wyłożenia przynęt należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych: trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu. - Prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt. Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy - informuje w komunikacie Podlaski Wojewódzki  Lekarz Weterynarii.

Czytaj też: Rolnicy. Podlasie. Baranek Virus nie żyje. Fani są w szoku [ZDJĘCIA]

W przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe lub na uszkodzony naskórek człowieka - należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza.

Lisy w starachowickich lasach