Nauczyciele i pracownicy szkół przechodzą testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2. W Podlaskiem zgłosiło się ponad 5. tys. osób

i

Autor: Podlaski Urząd Wojewódzki Nauczyciele i pracownicy szkół przechodzą testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2. W Podlaskiem zgłosiło się ponad 5. tys. osób

Nauczyciele i pracownicy szkół przechodzą testy na koronawirusa. W Podlaskiem zgłosiło się ponad 5. tys. osób

2021-01-11 14:40

W poniedziałek 11 stycznia wśród nauczycieli i pracowników szkół rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2. W woj. podlaskim na dobrowolne badania zgłosiło się 5 tys. osób, nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkół.

Testy rozpoczęły się w poniedziałek 11 stycznia. Badania potrwają do 15 stycznia. W województwie podlaskim udział w badaniach zadeklarowało 5446 osób, w tym 3079 nauczycieli oraz 2367 pozostałych pracowników szkół.

- Badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo zarówno personelowi szkół, jak i uczniom, a powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii - informuje Podlaski Urząd Wojewódzki.

Czytaj też: Sądny weekend w Białymstoku. Policjanci zatrzymali 16 osób

Badania są koordynowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku. Punkty wymazowe, w których przeprowadzane są testy, zostały wskazane przez NFZ. Dodatkowo będą wspomagane przez siedem zespołów 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (Augustów, Grajewo, Kolno, Łomża, Suwałki, Sokółka, Zambrów).

Sławomir Broniarz: Nauczyciele powinni być szczepieni tu i teraz [Super Raport]

Próbki wymazów zostaną zbadane w laboratorium: Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku oraz Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Po wprowadzeniu przez laboratorium do systemu EWP, wynik badania będzie widoczny dla POZ oraz w IKP (Internetowe Konto Pacjenta).

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2, muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu.

Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w etapie I. Zapisy rozpoczną się 15 stycznia.