Plac NZS w Białymstoku bez zmian, ale z "zielonymi" przystankami autobusowymi [ZDJĘCIA]

2019-04-12 19:14

Już niedługo przy placu NZS w Białymstoku powstaną dwa "zielone" przystanki autobusowe. Na dachach dwóch metalowych wiat zostaną posadzone sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki. Po ścianach przystanków będą pięły się pnącza.

O tym, co zrobić z Placem NZS-u, który znajduje się w centrum Białegostoku od lat zastanawiają się samorządowcy i mieszkańcy naszego miasta. Jakiś czas temu miasto zorganizowało szerokie konsultacje w tej sprawie. Białostoczanie wypełnili blisko 1400 ankiet. Na pytanie: czy Pana/Pani zdaniem potrzebna jest zmiana zagospodarowania Placu NZS? 1147 osób (85% ankietowanych) odpowiedziało: nie, przeznaczenie Placu NZS powinno pozostać bez zmian. 

ZOBACZ ZDJĘCIA

– Z przeprowadzonych przez nas z dużym zaangażowaniem konsultacji społecznych wynika, że białostoczanie nie chcą trwałych zmian zagospodarowania Placu NZS, polegających na ograniczeniu bądź wyłączeniu tego miejsca z ruchu kołowego. Trzeba te opinie uszanować – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – To jednak nie wyklucza incydentalnego wykorzystywania placu do organizacji różnego rodzaju wydarzeń dla mieszkańców.    

Czytaj także: Kasia z białostockiego schroniska dla bezdomnych przeszła niesamowitą metamorfozę! Zobacz zdjęcia!

Zamiast dużych zmian - będą małe. Jeszcze w tym roku na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku powstaną dwa zielone przystanki autobusowe. Otoczone roślinnością wiaty wprowadzą zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu.

– Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia nas wszystkich – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Chcemy, aby nasze miasto było coraz piękniejsze, czyste i przyjazne mieszkańcom.

Czytaj także: TOP 20. Białystok. Ile kosztuje miasto? Kosz na śmieci: 1 000 złotych. Te liczby mogą szokować [ZDJĘCIA]

Zielony przystanek to dodatkowa zieleń w przestrzeni miejskiej – ponad 10 m2 zielonego dachu i 9 m2 roślinnej ściany z pnączy. Rośliny posadzone wokół niego produkują w ciągu roku nawet 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze. W słoneczny dzień dach na tradycyjnym przystanku rozgrzewa się nawet do 45 st. C. Roślinny dach przystanku obniży temperaturę i uprzyjemni oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzyma także nawet 90% spadającego na niego deszczu w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie.

Przy okazji warto wspomnieć, że kilka miesięcy temu na naszym fanpage'u zapytaliśmy białostoczan, co powinno powstać na placu NZS. Odpowiedzi były przeróżne: punkty widokowe, pomnik śledzia, a nawet pole, na którym mogłyby rosnąć kalafiory!

Polecamy również:

Jagiellonia Białystok zagra na Stadionie Narodowym. Kibice organizują wielki wyjazd do Warszawy

Podlaska Straż Graniczna prowadzi nabór do służby. Zarobki: 3250 złotych na rękę

Gwałt na ul. Wyszyńskiego. Sąd skazał sprawcę na 8 lat więzienia