Podlaskie. Tajemnicze ODGŁOSY z lasu. W nocy lepiej tam nie wchodzić!

i

Autor: Pixabay Odgłosy rykowiska milkną na początku października

Tajemnicze ODGŁOSY z lasów. O co chodzi? W nocy lepiej tam nie wchodzić!

2020-09-22 9:44

W świecie przyrody zaczyna się niezwykły okres. Ludzie mieszkający blisko lasów mogą w najbliższych dniach słyszeć dziwne odgłosy. Będą się pojawiać tuż po zachodzie słońce, a umilkną o świcie. O czym mowa? W lasach trwa rykowisko. W tym okresie warto unikać w lasach miejsc, z których dochodzą niepokojące odgłosy. "Jeleń nie patrzy wtedy, kogo i co atakuje" - przypominają leśnicy.

Rykowisko to inaczej okres godowy jeleni szlachetnych. W naszym kraju rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa około cztery tygodnie. Nazwa pochodzi od głosu byka ryczącego w tym czasie. Rykowisko polega na tym, że samce jeleni przez całą noc wydobywają z siebie potężny, basowy ryk. Echo może roznosić się nawet na kilka kilometrów. Jelenie w ten sposób pokazują swoją krzepę, a rywale oceniają się po sile głosu.

Rykowisko w barwny sposób opisuje Stanisław Blonkowski, emerytowany zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Susz:

"Gdy rykowisko osiągnie apogeum można je porównać do koncertu orkiestry symfonicznej: potężnym, niskim basem odzywa się byk stadny, posiadacz haremu składającego się czasem nawet z kilkunastu łań. To centrum rykowiska. Wokół kręcą się nieco słabsze byki, które usiłują „pyskować’ bykowi stadnemu. Krążą wokół chmary mając nadzieje, że stadny byk zagapi się na chwilę i będą mogły uwieść którąś z przychylnych mu łań."

Rykowisko dobiega końca w pierwszej połowie października. - Mimo iż chętnie słuchamy tego leśnego koncertu, starajmy się robić to z bezpiecznej odległości, bowiem spotkanie z bykiem, w tak nerwowym dla niego okresie, może być dla człowieka niebezpieczne - apeluje Urszula Olejnicka z Nadleśnictwo Browsk. - Jeleń może wziąć człowieka za rywala. Nie ucieknie, jak to ma na ogół w swoim zwyczaju, tylko zaczeka aby ocenić, kto ważył się zakłócić jego spokój. Ponieważ jest w fazie hormonalnej burzy, może się wyładować, nie patrzy wtedy, kogo i co atakuje. 

Czytaj też: Podlaskie. Młoda kobieta stała na skraju lasu

Zastrzelił żubra, bo pomylił go... z DZIKIEM! Ile mu grozi? [DRASTYCZNE ZDJĘCIA].