Podpisano umowę w sprawie obwodnicy Suchowoli. Mieszkańcy wreszcie odetchną

i

Autor: GDDKiA Podpisano umowę w sprawie obwodnicy Suchowoli. Mieszkańcy wreszcie odetchną

Podpisano umowę w sprawie obwodnicy Suchowoli. Mieszkańcy wreszcie odetchną

2021-05-14 11:19

Za 249 mln zł firma Budimex zaprojektuje i zbuduje obwodnicę Suchowoli na drodze krajowej nr 8 Białystok - Augustów. W GDDKiA w Białymstoku podpisano w piątek umowę w tej sprawie. Obwodnica Suchowoli to pierwsza z pięciu obwodnic, które powstaną w Podlaskiem w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że celem tego programu jest likwidacja tzw. wąskich gardeł w transporcie na drogach krajowych przez budowę obwodnic zarówno mniejszych miejscowości, jak i większych miast w Polsce. "Obwodnica Suchowoli to pierwsza obwodnica na Podlasiu (z tego programu - PAP), która wchodzi w fazę realizacyjną. Przed nami kolejne zadania" - mówił Weber na wideokonferencji, podczas której podpisano umowę. Jak informuje GDDKiA, w województwie podlaskim powstanie w sumie pięć nowych obwodnic: obwodnica Suchowoli w ciągu drogi krajowej nr 8,  obwodnica Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8, obwodnica Białobrzeg w ciągu drogi krajowej nr 8, obwodnica Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16, obwodnicy Zambrowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 66.

Podpisano umowę w sprawie obwodnicy Suchowoli. Mieszkańcy wreszcie odetchną

i

Autor: GDDKiA Podpisano umowę w sprawie obwodnicy Suchowoli. Mieszkańcy wreszcie odetchną

Weber zapowiedział jednocześnie, że są szersze plany dotyczące modernizacji drogi Białystok-Augustów. "Mamy w stosunku do miej szersze zamiary. Chcemy nie tylko zlikwidować wąskie gardła właśnie w Suchowoli i Sztabinie czy Białobrzegach, ale chcemy zwiększyć przepustowość tej drogi tak, aby mogła obsługiwać bezpiecznie, płynnie, spokojnie i wygodnie większą liczbę pojazdów, a z taką liczbą teraz mamy do czynienia, czy możemy mieć w przyszłości" - mówił Weber. Czytaj też: Kisielnica. 21-letni Sebastian zginął, gdy czekał na zielone światło. Nie miał szans na przeżycie

Obwodnica Suchowoli będzie miała ok. 15 km. Ta jednojezdniowa trasa będzie miała 10 m szerokości; pas ruchu w każdą stronę będzie miał 3,5 m. Powstanie też utwardzone pobocze, które po każdej stronie będzie miało po 1,5 m szerokości. Konstrukcja drogi ma być dostosowana do ciężkiego ruchu. Oprócz Suchowoli, nowa droga pozwoli kierowcom jadącym na północ od Białegostoku w stronę granicy z Litwą ominąć także pięć innych miejscowości: Zagórze, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne i Krzywą.

Pełniący obowiązki dyrektora generalnego GDDKiA Tomasz Żuchowski powiedział, że ten odcinek dk 8 jest najbardziej zakorkowanym w tej części Polski pod względem ruchu tranzytowego. "Cieszę się, że w końcu to rusza i w 2025 r. (obwodnica) powinna generalnie odciążyć te wszystkie miejscowości, które będzie omijała" - powiedział Żuchowski. Dodał, że na obwodnicy powstanie pięć skrzyżowań (w tym cztery ronda), pięć obiektów mostowych, przejścia dla zwierząt, w tym estakada. Żuchowski dodał, że jeżeli będą w przyszłości podjęte stosowne decyzje, droga może być rozbudowana o drugi pas ruchu.

Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel powiedział, że za sprawą obwodnicy "odetchną" od uciążliwego ruchu mieszkańcy gmin Suchowola i Korycin. Liczy on na to, że infrastruktura drogowa sprawi, iż powstanie też inna infrastruktura gospodarcza, a region będzie się rozwijał.

Południowa Obwodnica Warszawy nie daje spać mieszkańcom
Sonda
Czy drogi w woj. podlaskim są bezpieczne?

Zobacz zdjęcia: Kisielnica. 21-letni Sebastian zginął, gdy czekał na zielone światło. Nie miał szans na przeżycie