Prawie 115 mln zł na przebudowę drogi Bielsk Podlaski - Hajnówka

i

Autor: Mateusz Duchnowski/UMWP Prawie 115 mln zł na przebudowę drogi Bielsk Podlaski - Hajnówka

"Wielki skok cywilizacyjny". Prawie 115 mln zł na przebudowę drogi Bielsk Podlaski - Hajnówka

2020-10-05 18:30

Prawie 115 mln zł będzie kosztował projekt i przebudowa ok. 24,5 km drogi wojewódzkiej nr 689 Bielsk Podlaski-Hajnówka. Pieniądze pochodzą z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. W poniedziałek w Bielsku Podlaskim podpisano umowę w tej sprawie.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że droga z Bielska Podlaskiego do Hajnówki jest ważną, potrzebną drogą w regionie. Dodał, że podpisanie umowy oznacza, że można już projektować, a potem realizować tę inwestycję. Przebudowa ma być gotowa na koniec 2023 r.

Marszałek poinformował przy tym, że w ciągu dwóch lat pracy obecnego zarządu województwa, z budżetu państwa na przebudowy dróg pozyskano ok. 180 mln zł i ocenił, że "takich kwot nigdy w budżecie województwa podlaskiego nie było".

Członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski zaznaczył, że droga jest ważna dla mieszkańców powiatów bielskiego i hajnowskiego, ale też z punktu widzenia ruchu turystycznego (można tędy dojechać w region Puszczy Białowieskiej-PAP). Wskazał, że ta droga i inne realizowane to "wielki skok cywilizacyjny" dla tej części regionu.

Wykonawcą jest konsorcjum firm z Bielska Podlaskiego: Unibep SA, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe Maksbud sp. z o.o. oraz warszawska firma projektowa Value Engineering sp. z o.o.

Dyrektor infrastruktury Unibep SA Adam Poliński zaznaczył, że ważne dla regionu jest także to, że drogę będą budować firmy z Bielska podlaskiego. - To też jest kolejny dowód na to, iż firmy regionalne potrafią tego typu inwestycje realizować, ale też szansa na to, że pieniądze niejako na budowę pozostają w regionie, że mieszkańcy naszego województwa dzięki temu mają pracę - powiedział Poliński.

Rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska poinformowała PAP, że inwestycja w całości jest realizowana z Funduszu Dróg Samorządowych.

Pirat w bentleyu na Podlasiu